Barış: Deprem erken uyarı sistemi kurulmalı

KOÜ Yer ve Uzay Bilimleri Merkezi Müdürü Prof. Dr. Şeref Barış, Körfez Rotary Kulübü’nün toplantısında Japonya’da yaşanan depremden ders alınması ve a...

BÜYÜT

KOÜ Yer ve Uzay Bilimleri Merkezi Müdürü Prof. Dr. Şeref Barış, Körfez Rotary Kulübü’nün toplantısında Japonya’da yaşanan depremden ders alınması ve acilen erken uyarı sisteminin kurulması gerektiğini söyledi.

Körfez Rotary Kulübü’nün nisan ayı toplantısı Otel Asya’da yapıldı. Toplantının bu ayki konuğu Kocaeli Üniversitesi Yer ve Uzay Bilimleri Merkezi Müdürü Şeref Barış oldu. Körfez Rotary Kulübü Başkanı Tarık Orak ve kulüp üyelerinin katıldığı akşam yemeğinde Prof. Dr. Şeref Barış, Japonya’da yaşanan deprem hakkında sunum yaptı. Barış, deprem, tsunami ve yangın gibi afetlerden nasıl korunacağını Körfez Rotary Kulübü üyelerine anlattı. Prof. Dr. Şeref Barış, Kocaeli’de 1999 yılında yaşanan depremde yer altında 6 metrelik alan yer değiştirirken Japonya’daki depremde, 40 metrelik alanın yer değiştirdiğini söyledi. Barış yaşananlardan ders alınması gerektiğini belirterek, Türkiye’de acilen afet yasalarının değiştirilip, afet eğitimlerinin yaygınlaştırılması ve afet araştırma enstitülerinin kurulması gerektiğini ifade etti.

TABELAMIZ BİLE YOK
Barış, “Erken uyarı sistemleri kurulmalı, sivil toplum örgütleri güçlendirilmeli, sanayici ve iş adamları sürece katılmalı ve Japonya’yı göz önünde bulundurarak yaşanılan olaylardan ders almalıyız. Okullarda verilen eğitimlerin sürekli tatbikatlarla desteklenmeli” dedi. Tsunami’nin ilk anda 1metre yüksekliğinde ve saatte 700 kilometre hızında olduğunu söyleyen Barış, “Japonya da deprem ve tsunamiden kaçmak için şehir merkezlerinde ve caddelerde yol gösterici tabelalar var ama ne yazık İzmit’te böyle bir şey yok” dedi. Barış son olarak, “Japonlardan ders almalıyız, orada ki uzmanlar TV’de deprem geyiği yapmıyor, yaşadıkları olaylardan ders alıp spor salonlarını yenileyip güçlendirdiler, fakat Türkiye de böyle bir şey olmadı” diyerek sert eleştiriler yöneltti.

13 Nisan 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR