Yüzde 20’si devlet destekli konut hesabı

Ekonomiyi canlı tutmak ve aktiviteleri artırmak için bankalar ve devlet konut piyasası için uzun vadeli yeni bir ürün geliştirdiler. Yeni çıkan Konut...

Ekonomiyi canlı tutmak ve aktiviteleri artırmak için bankalar ve devlet konut piyasası için uzun vadeli yeni bir ürün geliştirdiler. Yeni çıkan Konut Hesabı ve Devlet Katkısına Dair Yönetmelik, Türkiye’de kendi adına ilk defa konut sahibi olacak Türk vatandaşlarına yüzde 20 devlet destekli konut hesabı açma imkanı getiriyor.

 

EN FAZLA 15 BİN LİRA DESTEK

Yönetmeliğe göre hesap açmak için yaş sınırı bulunmuyor. Hesap sahipleri aylık ya da 3 aylık ödeme yapılabilecekler. Her ay yatırılacak birikimin tutarı en az 250, en çok 2 bin 500 lira olacak. 7 Nisan 2015 itibarıyla kendi adına kayıtlı konut sahibi olmayan ve en az 36 ay düzenli birikim yapan tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için devlet katkısı tutarı, birikimin yüzde 20’sini ve azami 15 bin lirayı geçmeyecek.

 

UZMANLAR MEMNUN

Hesaba ilişkin görüşlerini açıklayan bankacılar, hesabın devlet katkılı olmasının büyük avantaj olduğunu ve ayrıca kurumlarının da konut alacak kişilere kullandırılacak kredilerde daha uygun faizler işleteceklerini belirttiler.

 

EVİ OLMAYAN AÇABİLECEK

Türkiye İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Yalçın Sezen, Konut Hesabı’nın ilk kez ev sahibi olacak Türk vatandaşlarına sağlayacağı en büyük avantajın “devlet katkılı” bir birikim modeli olması olduğunu söyledi. Devletin nakdi destek sağladığını belirten Sezen, “İş Bankası olarak Konut Hesabı’na avantajlı mevduat faiz oranı uyguluyoruz. Öte yandan, devlet katkısına hak kazanacak olan katılımcılara satın alacakları konutun değerinin yüzde 75’ine kadar avantajlı faiz oranları ile kredi kullanma imkanı sağlayacağız” dedi. Sezen, ayrıca hesabın katılımcıların birikim yapmasını teşvik eden bir vadeli mevduat hesabı olduğunu dile getirdi.

 

AZAMİ DESTEK 15 BİN TL

Konut Hesabı’nı bireylerin hizmetine sunduklarını belirten Garanti Bankası Genel Müdür Vekili Onur Genç, “Konut Hesabı ile birikim yapanlar, hem yüzde 20’ye varan devlet katkısından yararlanacaklar hem de Garanti’den birikimlerinin 3 katına kadar konut kredisi kullanabilecekler. Azami devlet desteği ile 15 bin lira olacak” dedi.

 

BİRİKİMİN 3 KATI KREDİ

Yapı Kredi Bireysel Bankacılık ve Kartlı Ödeme Sistemleri Grup Direktörü Serkan Ülgen de açıklamasında şöyle konuştu: “Hesabı ilk kez konut sahibi olmak isteyen vatandaşlar açabiliyor. Yaş sınırlaması yok. Hesaba düzenli ödemelerini yapanlar, konut sahibi oldukları andan itibaren 6 ay içinde devlet katkısı için başvurabiliyor. Konut Hesabı’nda 36 aydan 47 aya kadar en fazla 13 bin lira olmak üzere birikimlerin yüzde 15’i, 48 ila 59 ayda en fazla 14 bin lira olmak üzere birikimlerin yüzde 18’i, 60 ay ve üzeri birikimler için ise en fazla 15 bin lira olmak üzere toplam tutarın yüzde 20’si tutarında devlet katkısından faydalanılabiliyor.”

15 Eylül 2016 Kocaeli- Ekonomi


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR