Hadi Özcan: Ali İhsan Kaya’yı vuranı da, vurduranı da biliyorum

Hadi Özcan: Ali İhsan Kaya’yı vuranı da vurduranı da biliyorumİşadamı Ali İhsan Kaya’nın öldürülmesiyle ilgili davanın dün görülen celsesine Hadi Özca...

BÜYÜT

Hadi Özcan: Ali İhsan Kaya’yı vuranı da vurduranı da biliyorum
İşadamı Ali İhsan Kaya’nın öldürülmesiyle ilgili davanın dün görülen celsesine Hadi Özcan damga vurdu. Tanık olarak mahkeme salonuna gelen Özcan, “Ali İhsan Kaya’yı vuranı da vurduranı da biliyorum. Türkiye’yi sarsacak açıklamalar yapacağım” dedi

Hatırlanacağı gibi 2004 yılında ilimizin tanınmış işadamlarından Ali İhsan Kaya Kartepe’de bulunan kendisine ait benzinlikte otomatik tüfekle vurularak öldürülmüştü. Kaya’nın ölümünün ardından birinci derece sanık olarak Savaş Uzun, Cihan Cesur, İsmail Halil, Metin Ali Bağdat ve Altay Gökalp Yiğit yargılanmış, yargılama sırasında firari olan sanıklardan Savaş Uzun teslim olmuştu. Uzun, tutuklanarak cezaevine gönderilmiş ve cezaevindeki ilk akşamında öldürülmüştü.

YARGITAY BOZMUŞTU
Kocaeli 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada delil yetersizliğinden dolayı sanıklar beraat etmişti. Davanın sonuçlanmasının ardından müşteki avukatı Kaan Kobakoğlu tarafından yapılan itiraz sonucu dava temyiz edilmiş ve Yargıtay verilen kararı bozarak davanın yeniden görülmesine karar vermişti. Bir süre önce görülmeye başlanan davada Mayıs ayında çarpıcı bir gelişme olmuş ve davanın sanıklarından İsmail Halil 9 Mayıs 2012 tarihinde bir mektup yazarak Ali İhsan Kaya’yı vuran isimlerin oğlu Mert Kaya’yı tehdit ettiklerini ve Mert Kaya’nın bu tehditler sonrasında kimi kişilere 20 milyon dolar para verdiğini iddia etmişti.

“VURANI DA VURDURANI DA BİLİYORUM ”
Davanın dün görülen duruşmasında İsmail Halil’in mektubunda adı geçen Ali İhsan Kaya’nın oğlu Mert Kaya ve Hadi Özcan tanık sıfatıyla ifade verdi. Hadi Özcan Kocaeli 1. Ağır Ceza Mahkemesi Heyeti’ne ifade vermeyeceğini dile getirerek, “Ben Ergenekon savcısına gerekli ifadeyi vereceğim. Ali İhsan Kaya cinayetinin tüm ayrıntılarını biliyorum. Vuranı da vurduranı da biliyorum. Yapacağım açıklamalar ile Türkiye sallanacak; ancak burada bir açıklama yapmayı doğru bulmuyorum” dedi. Özcan’ın ardından İsmail Halil’in yazdığı mektup okundu. Halil’in mektubunda şu ifadeler yer aldı;

“BİZİM ÜZERİMİZE YIKMAYA ÇALIŞTILAR”
“Mert Kaya ve yakınları cinayeti bizim üzerimize yıkmaya çalıştılar. Mert Kaya babasını kimin ve kimlerin öldürdüğünü çok iyi biliyor. Fakat korkusundan susuyor. Çünkü soluğu babasının yanında alacağını çok iyi biliyor. Ali İhsan Kaya’nın öldürülmesinin ardından Sedat Peker’e 20 milyon dolar para verdi. Mert Kaya’dan istediklerini aldılar. Mert Kaya konuşamaz. Çünkü hayatı tehlikede. Mahkemenin bu işin altından kalkacağını sanmıyorum. Kendisi eski İl Jandarma Komutanı olan Veli Küçük’ün odasında neden Sedat Peker’e 20 milyon dolar verdiğini, kız kardeşiyle birlikte neden Sedat Peker’le görüştüğünü açıklasın.

“MAHKEMEYİ KANDIRIYOR”
Zaten babası öldükten sonra ve önceki mal varlığına bakıldığında da bu ortaya çıkar. Mert Kaya mahkemeyi kandırıyor. Eğer açık verirse sonunun ne olduğunu da biliyor.” Halil’in mektubunun ardından Mert Kaya ifade verdi. İsmail Halil’in yazdığı mektupla ilgili konuşan Kaya, İsmail Halil’in iddia etiği gibi, babasının ölümünün ardından Sedat Peker ve Veli Küçük’e 20 milyon dolar para vermediğini, iddiaların asılsız olduğunu belirtti.

“NEDEN 8 YIL SUSTU?”
Kaya şöyle konuştu; “İsmail Halil madem cinayeti kimin yaptığını biliyordu, neden 8 yıl boyunca sustu. Benim Veli Küçük ve Sedat Peker’e 20 milyon dolar verdiğimi söylüyor. Ben kimseye 2 dolar bile vermem. Bunu aklıma bile getirmem. Şirketimin SPK’da kaydı var. 150 bin dolarlık bir şirketin eti ne budu ne. Zaten o kadar param bile yok. İsmail Halil’in iddia ettiği gibi, babam öldürüldüğünde Sedat Peker cezaevindeydi. Cezaevinde tutuklu bulunan Sedat Peker’le ben nasıl olur da İstanbul Beykoz’da buluşabilirim. Bu mümkün müdür? Sedat Peker’i şu an salonda bulunanlar kadar tanıyorum. Kendisi ile hiçbir zaman yüz yüze gelmedim. Veli Küçük ile de birkaç kez karşılaştım.

7 ŞUBAT’A ERTELENDİ
Ben tehdit edilmiş olsam bu ülkenin polisi, savcısı var. Gider başvurumu yapardım. İsmail Halil’in öne sürdüğü iddialar asılsız ve mesnetsizdir. Ben 8 yıldır babamın cinayeti davasıyla uğraşıyorum. Benim sanki 20 milyon dolarım varmış da sağa sola bu parayı dağıtıyormuşum gibi açıklamalar yaparak beni hedef gösteriyorlar.” Mahkeme savunmaların tamamlanmasının ardından Ergenekon davasında tutuklu bulunan ve geçen salı davayla ilgili ifade veren sanık Veli Küçük’ün ifadesinin talimatla gönderilmesinin beklenmesine, mahkemede ifade vermeyen Hadi Özcan’ın İstanbul Cumhuriyet Savcısı’na ifade verdikten sonra bir nüshasının mahkemeye gönderilmesine karar vererek mahkemeyi 7 Şubat 2013 tarihine erteledi.

06 Aralık 2012 Kocaeli- Asayiş


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR