Altınkemerli Dev Adam Karamürselli Aydın Demir!

KIRKPINAR'DAN ÖNCE YAYIMLANACAK. 300 sayfalık kitabın yazımı 1, arşiv çalışması ise 3 yıl sürdü. Yazar Erdoğan Özdemir'in daha önce yayımlanmış "Dün...

KIRKPINAR'DAN ÖNCE YAYIMLANACAK.

300 sayfalık kitabın yazımı 1, arşiv çalışması ise 3 yıl sürdü. Yazar Erdoğan Özdemir'in daha önce yayımlanmış "Dünden Bugüne Karamürsel, Kaptan-ı Derya, Onur Savaşçıları, Karşıyaka'nın Beyleri, Müthiş Zamanlar, Çağdeviren Başpehlivan-Ahmet Taşçı) eserleri bulunuyor. Özdemir'in son kitabı  "Altınkemerli Dev Adam Karamürselli Aydın Demir."dir. Karamürselli ünlü başpehlivanı anlatan kitap Kırkpınar güreşlerinden önce yayımlanacak.

 

KENDİ SÖKÜĞÜNÜ DİKEN BAŞPEHLİVAN

Demir'in hayat kesitlerinden çok özel kesitlerin bazılarını siz değerli okurlarımıza sunuyoruz. "Ahmet Özhan ile birlikte çobanlık yapan ve horoz dövüştürerek para kazanan Aydın, 13-14 yaşlarındadır. Karamürsel'in ünlü terzilerinden Osman Genç'in yanında terzi çırağı olarak 3-4 yıl çıraklık yapar. Eşi Nursel Demir, Aydın'ın terzi çıraklığından kalma becerisini pek beğenir. "Kendi söküğünü hep kendi diker." diyerek Aydın'ın iyi bir terzi olduğunu iddia eder.

 

VE... YAĞLI GÜREŞLE TANIŞIR

Zamanın en ünlü 52 kilo güreşçisi  Hüseyin Akbaş'ın rakibi Milli güreşçi İsmet Gencer, beden eğitim öğretmenidir ve Karamürsel Lisesi'nde görevlidir. Karamürselli pehlivanlara idman yaptırmakta. Balıkçılık yaparak pay almak için hayatını kazanmayı amaçlayan Aydın Demir'i arkadaşları zorla İsmet hocanın antrenmanlarına getirirler. İsmet Hoca Aydın'daki cevheri keşfeder. Ve Aydın çayırlara ayak basar.

 

KIRKPINAR’I DAĞITAN ADAM

Yıl 1971... 610 Kırkpınar Başpehlivanlık güreşleri. 2. turda Aydın Demir, Ordulu Davut ile 2.5 saat güreş atmış, yenişme olmayınca kuraya gidilmişti. Kurada kaybeden Aydın Demir'di. Bir sonraki turda  ise Babaeskili Nazmi Uzun, Ordulu Davut ile eşleşti. Çeyrek final karşılaşmasıydı. Taraflar birbirlerine üstünlük sağlayamayınca yine kuraya başvuruldu. Kurayla elenen Nazmi Uzun, Sarayiçi'nde herkesi şaşırtan bir harekette bulundu! Kulenin önüne gelip çayıra çöktü ve ağlamaya başladı.

 

AYAKLANDILAR

Bu manzarayı gören Kırkpınar Ağası Babaeskili Doğan Görkey ve yanındaki  Trakyalı işadamları ayaklandılar. Nazmi pehlivanın ağlaması onları etkilemiş olmalı ki "Kurayla başpehlivan mı elenirmiş..? Hele de Trakyalı pehlivan..! diye eleştirilerde bulundular. Ağa Doğan Görkey derhal kuleye çıkarak hakemlerle görüştü ve Nazmi Uzun'un yenilgisini iptal ettirdi haksız bir şekilde Nazmi Uzun böylece yeniden müsabakalara döndü.

 

SAHAYA DALDI VE...

Bu durumu haber alan Karamürselli Aydın Demir, hışımla er meydanına daldı ve yarı final güreşlerini durdurdu. Kara Al Çelik, Sabri Acar, Davut Yılmaz ve Nazmi Uzun güreşleri bırakmak zorunda kaldılar. Kulenin haksız kararını protesto eden ve müsabakaları  tek başına durduran Aydın Demir pehlivanı Sarayiçi'nde kimseler tutamıyordu. Demir'in bu haklı baskısı üzerine yarı finalistler yarışmadan çekildi.

 

BAŞPEHLİVANLIĞI REDDETTİ

Hakemlere ve Ağa Doğan Görkey'e rağmen başpehlivanlık güreşleri yapılamadı. Pehlivanlar çayıra dönmedi. Kule 5. sırada görünen Aydın Demir'e 1971 yılı Kırkpınar Başpehlivanlığını teklif etti. Başpehlivan Aydın Demir bu teklifi tereddütsüz reddetti. Başpehlivan arayışına çıkan Kule bu defa "Baş" boyunda 6. olan Denizlili Hasan Şahin'i başpehlivan ilan etti.

 

ŞAHİN ŞOKTA...

200 liralık yolluğunu almak üzere Edirne Belediyesi'nde kuyrukta bekleyen Hasan Şahin'in bundan haberi yoktu. Onu belediyeden apar topar almaları sırasında durumu öğrendi. Çok şaşırmıştı Hasan Şahin. Ona Altınkemer Sarayiçi'nde takıldı ve 15 bin liralık başpehlivanlık ödülü kendisine verildi... Buna benzer bir çok ilginç hatıra, Özdemir'in kitabında yer alacak. Abdullah KARAGÖZ

aydin--(2).jpg

31 Mart 2016 Kocaeli- Spor


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR