Ağız yaraları Çölyak veya Crohn hastalığı belirtisi olabilir!

Çölyak hastalığı glütene karşı oluşan bir sindirim reaksiyonudur ve ağız ülserleri vücudunuzun sıkıntıda olduğunun bir göstergesi olabilir.   Gastro...

Çölyak hastalığı glütene karşı oluşan bir sindirim reaksiyonudur ve ağız ülserleri vücudunuzun sıkıntıda olduğunun bir göstergesi olabilir.

 

Gastroentorolog Prof. Chris Hawkey: "Glütenin bağırsak cidarında yaptığı hasara karşı bağışıklık sisteminin salgıladığı antikorlar, demir ve folat gibi bazı besinlerin emilimine engel olmaktadır. Bu maddeler hücre onarımı özellikle de ağızdaki hücrelerin onarımı için de gereklidir."

 

Sık tekrarlayan ağız ülserleri Crohn hastalığının da belirtisi olabilir. Crohn hastalığı bağırsak duvarındaki inflamasyon nedeniyle ağızdan anüse kadar tüm sindirim sisteminde görülür. Bu hastalıktan mustarip olanlar ishal, karın ağrısı ve kilo kaybı gibi semptomlarla karşı karşıya kalabilirler. Prof. Hawkey Crohn hastalığı nedeniyle oluşan ağız ülserlerinin daha ziyade şişmiş yumru gibi olduklarını söylüyor.

 

Ağız ülserleri genellikle şiddetli üşütme durumunda da görülüyor. Dermatolog Dr. Penelope Tympanidis bunların bağışıklık düştüğü zaman görülebildiğini söylüyor.

 

Özet çeviri: Nurçin Çağlar

Sağlıklı Yaşıyoruz

 

Kaynak: http://www.express.co.uk/life-style/health/621630/Coeliac-Crohn-s-disease-mouth-ulcer-symptoms


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR