KOTİB’de sözcü Gülabi Turan

Eski adıyla Kocaeli Tiyatrolar Çevresi, yeni adıyla Kocaeli Tiyatrolar Birliği’nde (KOTİB) önceki akşam olağanüstü toplantı yapıldı. Toplantıda sözcül...

BÜYÜT

Eski adıyla Kocaeli Tiyatrolar Çevresi, yeni adıyla Kocaeli Tiyatrolar Birliği’nde (KOTİB) önceki akşam olağanüstü toplantı yapıldı. Toplantıda sözcülüğe Gülabi Turan seçildi

Kocaeli Tiyatrolar Çevresi’nin dördüncü toplantısında oluşumda küçük bir isim değişikliğine gidilirken sözcü seçimi yapıldı. Sırf Tiyatro’nun ev sahipliğinde Gölcük Sanat Galerisi’nde gerçekleşen toplantıda Kocaeli Tiyatrolar Çevresi’nin adı Kocaeli Tiyatrolar Birliği olarak değiştirildi. İlk dört toplantıda sözcülüğü oluşumun çağrıcısı Gebze BİLKAR Tiyatro Topluluğu adına Aktan Uslu ile sürdürmüştü. Toplantının son gündem maddesi sözcü seçimi oldu. Seçimi daha önce kendi kurumsalında değerlendiren BİLKAR sözcülüğe aday olmazken Oyun İstasyonu’ndan Gülabi Turan’ı sözcülüğe aday gösterdi. Turan birliğin dönemsel sözcülüğüne oy birliğiyle seçildi.
SIRF TİYATRO, KARTEPE’YE EL ATACAK
Kuruluş amaçlarından biri Kocaeli’nin her ilçesinde tiyatroyu sevdirmek, her ilçede tiyatro yapılmasının önünü açmak olan Kocaeli Tiyatrolar Birliği, cumartesi günkü toplantıda BİLKAR tarafından sürdürülen Kandıra çalışmaları ile birlikte tiyatro topluluğu olmayan diğer 6 ilçe ve Tüpraş Tiyatro Topluluğu’nun Koç Grubu hukuku gereği dışa açılmamasından ötürü Körfez İlçeyi değerlendirdi. Kartepe’de tiyatro topluluğu kurulması için ön çalışma ve temasları kurmak üzere ise Sırf Tiyatro sorumluluk üstlendi. Darıca, Dilovası ve Çayırova’da benzer çalışmaların Gebze’deki tiyatro topluluklarınca yürütülmesi kararlaştırıldı. Derince ve Başiskele ile Körfez ilçelerinde hangi toplulukların sorumluluk alacağı ise bir sonraki toplantının gündemine ertelendi.
GAZETE VEYA BÜLTEN
Kocaeli Tiyatrolar Birliği’nin Gölcük’teki toplantısında yayın konusu bir kez daha gündeme geldi ancak sağlıklı bir sonuca varılabilmesi için karar, bir sonraki toplantıya ertelendi. Gazete tipi ve bülten tipinin yanı sıra sosyal medya ve internet sitesi üzerinden propagandanın da tartışıldığı toplantıda kararın, iki hafta sonra İzmit’te Kocaeli Bölge Tiyatrosu’nun ev sahipliğinde yapılacak beşinci toplantıda alınmasına kanaat getirildi.
AĞUSTOS’TAN SONRA
AYDA BİR TOPLANILACAK
3 ay kadar önce yapılan ilk çağrı sonrası bugüne kadar dört toplantı düzenleyen; il genelinde 25’in üzerinde toplulukla temasa geçilen çalışmada toplantıların her birine 10-15 topluluk katılırken Ağustos ayından itibaren ayda bir toplantıya dönülmesine karar verildi. 5’nci toplantısını 21 Temmuz’da İzmit’te, altıncı toplantısını 4 Ağustos’ta Kandıra’da yapacak Kocaeli Tiyatrolar Birliği bundan sonraki süreçte her ayın ilk cumartesi günü bir araya gelecek.
KARAMÜRSEL BÖLGE, SORUNLAR
ENVANTERİNİ OLUŞTURACAK
Birliğin ilkeleri, programı gibi ayrıntıların da tartışıldığı toplantıda il genelinde tiyatroya dair yaşanan sorunların envanterinin çıkartılması için Karamürsel Bölge Tiyatrosu sorumluluk üstlendi. Bugüne kadar ülke genelinde pek çok topluluğun kurulmasına öncülük eden Ayhan Tanrıver, yılların getirdiği birikim ve deneyimle sorunların çözümüne yönelik deneyim sahibi olduğunu da belirtti.
TOPLULUKLARIN EĞİTİMİ
GÖLCÜK BELEDİYEDE’DEN
Gölcük Belediye Tiyatrosu’ndaki kurslarda her dönem yeni amatör tiyatrocuların yetişmesini sağlayan ve kendisini “Tiyatro koçu” olarak tanımlayan İbrahim Ethem Ulutan ise topluluklara tiyatro eğitimi üzerine katkı sunmak istediğini söyledi.
ÖZERKLİĞİN DETAYI BEKLENECEK
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın geçtiğimiz hafta içi NTV’ye verdiği demeçte devlet tiyatrolarının özerkleşeceğine dair açıklamasında ayrıntı yer almamasından esasla konu üzerine kısaca değerlendirmede bulunuldu. Bakanlık’tan detaya dair açıklamanın beklenmesine karar verildi.
21 TEMMUZ’DA İZMİT’TE
Toplantının ardından topluluk temsilcileri Sırf Tiyatro’da Mehmet Cinemre ve Bahadır Gökçek tarafından ağırlandı. Cinemre ve Gökçek konuklarına Sırf Tiyatro’nun yerlerini gezdirip çalışmalarına dair bilgilendirmede bulundu. Sohbetin ardından topluluklar 21 Temmuz’da İzmit’te Kocaeli Bölge Tiyatrosu ev sahipliğinde gerçekleşecek toplantıda bir araya gelmek üzere ayrıldı.

10 Temmuz 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR