Tunceli’de barış isteyen esnaflar yürüyüş yaptı!

Manşet Kocaeli Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Cemalettin Öztürk ile birlikte tatilimizi memleketi Tunceli’de geçirmeye karar verdik. Kocaeli Dersimli...

Manşet Kocaeli Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Cemalettin Öztürk ile birlikte tatilimizi memleketi Tunceli’de geçirmeye karar verdik. Kocaeli Dersimliler (Tuncelililer) Derneği Başkanı Ruhi Çelik de bize eşlik edebileceğini söyledi. Ama evdeki hesap çarşıya uymadı. Cemalettin’in dayısı Söke’de trafik kazası geçirdi. Durum böyle olunca da dayısıyla ilgilenmek zorunda kaldı. Dernek başkanı Ruhi Çelik ile programımızı bozmadık…

Tanıdıklarıma tatil için Tunceli’ye gideceğimi söylediğimde, hep aynı tepki ile karşılaştım; “Orası terör bölgesi, ne işin var orada?”

Ben de bir gazeteci olarak o bölgeye gidip, olayları gözlemleyeceğimi söylüyordum. 

Ama ne ben, ne onlar beni ikna edebildi…

Arabamın yönünü Tunceli’ye çevirdim ve yolculuk başladı. 

tunce.jpg

 

PERTEK VE ÇEMİŞGEZEKLİLER TUNCELİLİ OLMAYI KABUL ETMEZ

İlk etapta size Tunceli hakkında biraz bilgi vermek istiyorum.

Tunceli, 7 ilçeden oluşur… Bunlar Mazgirt, Pülümür, Hozat, Pertek, Nazmiye, Çemişgezek ve Ovacık’tır…

Gerçi, Pertek ve Çemişgezek, Tunceli il olmadan önce Elazığ’a bağlıydı.

Bu iki ilçe halkı, hiçbir zaman Tuncelili olmayı kabul etmez, kendilerini hep Elazığlı olarak görürler…

Pülümür halkı da genelde alışverişini Erzincan üzerinden yapar…  

Tunceli’nin merkez nüfusu 31 bin. İlçelerle birlikte nüfusu 80 bini buluyor. Türkiye’nin nüfusu en az olan illerden biridir.

Tunceli, birçok badireler atlattı…

1937-38 yıllarında katliama maruz kaldı.

Resmi rakamlara göre 13. 200 kişi katledildi, 12.500 kişi ise sürgüne gönderildi. Ama bölge halkı 40 ile 70 bin kişinin katledildiğini söylüyor.

Tunceli halkı 1937-38 yıllarında katledildi, yerinden yurdundan edildi.

1993-96 yılları arasında köyleri yakıldı, kıyıldı. Göçe zorlandı.

2000’li yıllarda bölgeye yapılacak 7 HES projesiyle 70 köyün sular altında kalmasına sebebiyet verilecekti. Mazgirt ilçesinde 1 baraj yapıldı, diğer barajlar için mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verdi.

**

Tuncelililer, Türkiye’nin birçok yerinde potansiyel suçlu olarak görülürler.

Okuma yazma oranının en yüksek olduğu illerden biridir.

Son yapılan TEOG sınavlarında Tunceli, Türkiye birincisi olmuştur.

Tuncelili olan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu sayesinde, halkın Tunceli’ye bakış açısının değiştiğini düşünüyorum.

 

MUNZUR DOĞA VE KÜLTÜR FESTİVALİ

Tunceli’ye ilk kez Kocaeli Dersimliler Derneği Başkanı Sayın Ruhi Çelik’in daveti üzerine gitmiştim.

Birlikte Munzur Doğa ve Kültür Festivali’ne katılmıştık.

Programımızda yine festival vardı. Ama Suruç’taki katliam neticesinde festival iptal edilmişti.

Tunceli’yi çok sevmiştim. Tunceli için hep “açık hava müzesi” tabirini kullanıyorum…

**

ARABAMIN KLİMASI ARIZA YAPTI

Ruhi başkanla ile birlikte arabamla yola çıktık.

Hava sıcaktı.

Arabamın kliması arıza vardı.

Bolu’ya kadar idare ettik. Sonra da Bolu’nun sanayisine uğradık.

Klimayı yaptırdık. Derin bir oh çektik. Gerçekten de klima olmadan yolculuk etmek büyük eziyetti. Klimayı yaptırdıktan kısa bir süre sonra Bolu Dağı’nda müthiş bir yağmur yağdı. Yağmurlu havada araba sürmek de ayrı bir zevk.

Ankara, Kırıkkale derken Kayseri Pınarbaşı’ya geldiğimizde mazot göstergesi sarı yanmaya başladı. Eyvah dedik. Zira Darende’ye kadar benzinlik yoktu. Neyse ki, zaman zaman arabayı boş vitese atıp, zar zor Darende’ye vardık. Derin bir oh çektik. Hemen mazot aldık. Göstergeye baktım, sarı ışık yandıktan sonra tam 96 kilometre yol yapmışız. Yani gecenin saat 03.00’ünde yolda kalmamız an meselesi olacaktı.   

**

HALK BARIŞ YÜRÜYÜŞÜ YAPACAK!

Malatya, Elazığ derken, sabaha karşı Tunceli sınırlarına girdik. Önce Ruhi başkanın memleketi Mazgirt ilçesine gittik. Ruhi başkanın eşi Suna hanımın ağabeyi Süleyman Çelik, bizimle yakından ilgilendi. Kendisine ve eşine çok teşekkür ediyoruz. Biraz dinlendikten sonra Tunceli merkezde saat 18.00’de Barış Yürüyüşü yapılacağını duyduk. Orada bulunmaya karar verdik. Saat 17.00 civarında Tunceli merkezine gittik. Bir büfeden su aldık. Büfe sahibiyle biraz sohbet ettikten sonra, büfe sahibi, büfeyi kapatacağını, yürüyüşe katılacağını söyledi.

 

ESNAF KEPENK İNDİRDİ

Baktık diğer esnaflar da birer ikişer dükkanlarının kepenklerini indirip, yürüyüşe katılmak için yola koyuldular.

Yolda büfe sahibi ve birkaç esnafla sohbet ettik. Hepsi teröre karşıydı. Hepsi barış istiyordu. Ayrıca Valilik tarafından “özel güvenlik bölgesi ilan” edilen yerlerin tekrar halka açılmasını istiyorlardı. Bu konuyu Vali Osman Kaymak ile görüştük. Yazı dizimin sonlarına doğru Sayın Kaymak’ın cevabını sizlere aktaracağım. Yaklaşık 1000 kişilik bir grup Seyit Rıza Parkı’nda toplandı. Önce yürüyüş yapılacağı, sonra de Gola Çeto denilen yerde basın açıklaması yapılacağı söylendi.

pankart-001.jpg

 

BÖLGE HALKI BARIŞ SLOGANLARI ATTI

Sonrasında yürüyüş başladı. Yürüyüşte, AKP aleyhine sloganlar atıldı, yasakların kaldırılması istendi. Biz de yürüyüşe katıldık. Yürüyüşe katılanlarla yaptığım sohbetlerde, vatandaşlar gelinen durumdan son derece rahatsızdı. Çözüm sürecinin devam ettiği günlerde çok rahat bir ortamın olduğunu söylüyorlardı. Şimdi PKK ile asker arasında kaldıklarını ifade ediyorlardı.

 

yuruyus.jpg

 

ÇÖZÜM SÜRECİNİ BOZANLARA TEPKİ VAR

Tunceli halkı, çözüm sürecini bozanlara büyük tepki gösteriyordu. PKK’lıların Tunceli’yi mesken tutmasından rahatsızlardı. Pülümür’de TIR yakmalarına, yolu kesmelerine tepkililerdi. Zira Pülümür’de patlattıkları bombalar, yatkıları TIR’lar yüzünden Tunceli halkı Pülümür’e, Nazmiye’ye, Erzincan’a gidemiyordu. Halk ve o bölgedeki esnaflar mağdurdu. Yürüyüş bitti. Halk protestosunu yaptı ve olaysız bir şekilde dağıldı.


RUHİ BAŞKAN’I MAZGİRT’E BIRAKTIM

Ruhi başkan Mazgirt’te akrabasında kalıyordu. Ben de misafirdim. Misafir olduğum için de Bayındırlık İl Müdürlüğü’nün misafirhanesinde kaldım. Açıkçası çok da rahattı. Başta Bayındırlık İl Müdürlüğü’nde çalışan Hıdır Özgül’e, eşi Tijen Hanıma ve yetkili müdürlere çok teşekkür ediyorum. Ruhi başkanla ile birlikte Tunceli’de bir tur attıktan sonra kendisini Mazgirt’e bıraktım. Mazgirt, 1700 nüfuslu bir yer. Tunceli’ye giden ana yoldan 10 kilometre uzaklıkta. Küçücük bir çarşısı var. En dikkat çekici yeri kalesi. İnsanlar, tarım ve hayvancılıkla uğraşıyor. Belediye başkanı Tekin Türkel… Özgür ve Dayanışma Partili (ÖDP)… Mazgirt Belediyesi de diğer belediyeler gibi işçisine maaş vermekte zorlanıyormuş. 

 

ruhi-baskan.jpg

Kocaeli Dersimliler Derneği Başkanı Ruhi Çelik, merkeze 25 kilometre uzaklıkta Mazgirt ilçesinde oturuyordu.

 

akbulut-ve-celik.jpg

Kocaeli Dersimliler Derneği Ruhi Çelik ile birlikte Tunceli’de incelemelerde bulunduk.

 

kalababalik.jpg

Diğer yıllarda yapılan festivallerde Tunceli’de adım atılacak yer yoktu. Herkes gönlünce eğleniyordu.

 

 

baraj-001.jpg

Tunceli halkı, bölgelerine Hidro Elektrik Santrali (HES) istemiyor. Bunun için de sık sık protesto yürüyüşleri yapıyor.

 

AKP’zede Ferit Demir ile sohbet ettik

ferit.jpgYürüyüş esnasında Doğan Haber Ajansı’nın Tunceli temsilcisi Ferit Demir ile süre sohbet ettik. Ferit Demir’in başına gelenlerden haberiniz vardır. Ferit Demir, Tunceli Çemişgezek'teki TOKİ usulsüzlüğünü ortaya çıkarmıştı. AKP Milletvekili Mustafa Ataş ile eski AKP’li Belediye Başkanı Metin Levent Yıldız ve bazı zengin işadamlarının yoksullar için yapılan bu konutlardan satın aldığını belgelemişti. Bu haber üzerine evleri alanlar 'yaptığı hatayı görüp' konutları TOKİ'ye iade etti. Haberi yapan Ferit Demir önce tehdit edildi, hakarete uğradı. Kendisi ve Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği'nde memur olarak görev yapan eşini işten attırma tehditlerine katlanmak zorunda kaldı. Sonrasında eşinin işine son verildi. Yani Ferit de AKP’zedelerden biri.  Ferit Demir, bölgede herkesin barış istediğini, ama bazı güçlerin barışın sağlanmaması adına mücadele verdiğini söyledi.

 

 

 

25 kilometrelik yolda hiç araba ile karşılaşmadım!

araba-001.jpg

Mazgirt dönüşünde Derince Sırrıpaşa Mahallesi’nden tanıdığım Brisa emeklisi Hıdır Yıldız ile karşılaştık. Kendisi, Mazgirt yolu üzerinde Lazvan Köyü’nde oturuyordu. Birlikte Tunceli’nin meşhur yerlerinden biri olan Mazgirt Köprüsü’ne gittik. Orada epeyce vakit geçirdik. Biraz demlendik. Saat 02.00 sularında Tunceli merkeze döndüm. Yollar çok ıssızdı. 25 kilometrelik yolda tek bir arabaya bile rastlamadım. Terör korkusu yüzünden insanlar geceleri seyahat etmekten imtina ediyorlardı. Tunceli merkezine vardığımda, Mavi Köprü olarak adlandırılan ve restoranların, çay bahçelerinin olduğu bölgede zaman geçirdim. Saat 04.00 civarında misafirhaneye vardım. İlk günüm güzel geçmişti.

 

YARIN: PKK’NIN TUNCELİ PÜLÜMÜR’DE YAKTIĞI TIR’LAR DEHŞET VERİCİYDİ!

20 Ağustos 2015 Kocaeli- Kültür-Sanat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

05

cem - Pertek alevilerden sözüm yok

Yanıtla . 0Beğen 20 Ağustos 15:59
04

cem - Yavuz sizi tunceliye bölgenin yapısını değiştirmek için gönderdi dugunlerinizde hep çayda çıra var

Yanıtla . 0Beğen 20 Ağustos 15:59
03

Pertek Dersimdir - Pertekliyim ve gayet de Tunceliliyim. Sizin kabullenmez dediğiniz pertek ve çemişgezekli sünni Türklerdir resmen bilmediğiniz yer hakkında ahkam kesmişsiniz

Yanıtla . 0Beğen 20 Ağustos 15:59
02

Alirıza omurtağ. - Bende sizinle bu günkü turu tamamlamış gibiyim eline kalemine sağlık.

Yanıtla . 0Beğen 20 Ağustos 15:59
01

hasan - Çok güzel yazı olmuş. Elinize emeğinize sağlık

Yanıtla . 0Beğen 20 Ağustos 15:59
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR