Hükümet teğet söyleminden vazgeçmeli

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, dünya ekonomisindeki durgunluk eğilimi göz önüne alındığında Türkiye’nin ihracatının ve cari açığının olumsuz etk...

BÜYÜT

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, dünya ekonomisindeki durgunluk eğilimi göz önüne alındığında Türkiye’nin ihracatının ve cari açığının olumsuz etkileneceğini ifade ederek Bu tablo nedeni ile Türkiye’de AKP hükümetinin hiç olmazsa, teğet söyleminden vazgeçip, acilen yapısal önlemler alması gerekmektedir dedi.

Oran, yaptığı yazılı açıklamada IMF tarafından yayınlanan Dünya Ekonomik Görünüm Raporu’nu değerlendirdi. Dünya ekonomisinin hızla durgunluğa doğru sürüklendiğini, IMF’nin 2012 yılında dünya ekonomisindeki büyüme oranını yüzde 4, gelişmiş ülkelerin büyüme oranını yüzde 1.9, Türkiye’nin büyüme oranı ise yüzde 2.2 olacağını tahmin ettiğini kaydeden Oran, Dünya küresel kriz nedeniyle hop oturup hop kalkmasına karşın, bizim Başbakan ise ‘Arap Baharında’ pembe gözlükleriyle dolaşıyor, ekonemi yönetimindeki bakanlar ise birbirlerini tekzip ediyorlar. Artık kabinenin biran önce konu üzerine eğilerek, ESK’yı toplayıp tarafların görüşlerini alarak sağlıklı çözümleri önlemeleri ortaya koymalıdır dedi.

ACİLEN YAPISAL ÖNLEMLER ALINMALI
Rapora göre Türkiye’nin cari açığının Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) içindeki payının mevcut yüksek düzeyinin, 2012 yılında da devam edeceğini belirten Oran, Türkiye’nin ihracatının yüzde 50’si Avrupa Birliği ülkelerine yapıldığı düşünüldüğünde, bu ülkelerdeki durgunluğun derinleşmesi, Türkiye ihracatının, dolayısıyla da GSYH’nin olumsuz yönde etkilenmesi sonucunu doğuracaktır. Bu tablo nedeni ile Türkiye’de AKP hükümetinin hiç olmazsa, teğet söyleminden vazgeçip, acilen yapısal önlemler alması gerekmektedir. Önlemlerin katılımcı olması için de kararların yaklaşık 30 aydır toplanmayan Ekonomik Sosyal Konsey’de tartışılarak uygulamaya konulmasında büyük fayda vardır dedi.

24 Eylül 2011 Kocaeli- Ekonomi


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR