Kandıra’da arazilerin miras yoluyla bölünmesi konuşuldu

Av. Ergün yaptığı konuşmada, “Tarım arazilerinin miras yoluyla bölünmesini engellemek amacıyla geçtiğimiz yıl Mayıs ayında çıkarılan kanun çerçevesind...

BÜYÜT

Av. Ergün yaptığı konuşmada, “Tarım arazilerinin miras yoluyla bölünmesini engellemek amacıyla geçtiğimiz yıl Mayıs ayında çıkarılan kanun çerçevesinde tarla miras kalan çocuklara arazi bölünmeden aralarında anlaşmaya varmaları için bir yıllık süre tanıdı. Ve sonrasında vatandaşlara 3 ay ek süre verildi. Bu süre Ağustos’ta dolacak. Anne veya babasından miras kalan tarım arazisi olan milyonlarca vatandaş için en kritik iki ayın içindeyiz. Anlaşma sağlanamazsa ve intikal gerçekleşmezse mahkeme süreci başlayacak ”dedi.

 

ÜÇ ÜSUL BELİRLENDİ

Ergün, “Eskiden anne ya da baba vefat ettiğinde arazi çocuklara paylaştırılıyordu. Herkes hisseli olarak tapuya yazılıyordu. Bu da tarım arazilerini parçalıyor ve parçalanan arazilerde yapılan üretim kimseye yetmiyordu.  Kanundan sonra kimse kafasına göre arazi satamaz. Bu konuda üç usul belirledi. İlki, mirasçılar araziyi bedeli karşılığı tek bir kardeşin üzerine devredebilir, ikincisi tarlayı kurulacak ‘aile malları ortaklığı’ ile bütün mirasçılar birlikte işletebilir, üçüncüsü, arazi üçüncü şahsa satılabilecek” dedi. 

 

TARIM ARAZİLERİ

Köyün gençlerinden Harita Mühendisi Vedat Acar da asgari tarımsal arazi büyüklüğü ve yeterli gelirli tarımsal arazi büyüklüğü kavramları, mutlak tarım arazileri, marjinal tarım arazileri, özel ürün arazileri, dikili tarım arazileri, örtü altı tarımı yapılan araziler hakkında gelen teknik soruları cevapladı.  Kocabayramlar Köyü sakinlerinin eş ve çocuklarıyla birlikte konuya ilgi gösterdiği toplantıda çay ikramı da yapıldı. Kandıralıların tamamını ilgilendirdiği ve çok kısa süre kaldığı halde Kocabayramlar toplantısı ilk yapılan bilgilendirme toplantısı oldu. 

25 Temmuz 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR