Akıncı: Yapılan her iş mevzuata uygun olmalı

Kocaeli Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden Doç. Dr. Müslüm Akıncı, İzmit Belediyesi çalışanlarına mevzuat eğitimi verdi.Belediyede çalışanların yönelik...

BÜYÜT

Kocaeli Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden Doç. Dr. Müslüm Akıncı, İzmit Belediyesi çalışanlarına mevzuat eğitimi verdi.

Belediyede çalışanların yönelik eğitimde konuşan Doç. Dr. Müslüm Akıncı, yapılan işlemlerin mevzuatlara uygun olması gerektiğini söyledi. Akıncı, belediyeler bazı uygulamaları yüzünden adliyelik olmaktadır. Basit bir hata yüzünden birçok dava kaybedilmektedir hatta tazminat ödemek zorunda kalınmaktadır. Böyle olumsuzluklarla karşılaşmamak için yapılan her işin mevzuatlara, yönetmeliklere uygun olması gerekir. Mahkemeler, yargılama sırasında her iki tarafın savunması ve yasa ve kanunlara göre karar vermektedir” dedi.

MAHKEME YOLUNA GİDEBİLİR
Doç. Dr. Müslüm Akıncı, açıklamalarında “Deprem ve sel bir doğa olayıdır. Fakat, bu doğa olayları yüzünden zarar görenler mahkeme yoluna gidebilir. Mahkemede deprem de bina yıkıldı, sel oldu zarar görüldü diyerek karar vermez. Deprem ve sel doğa olayı olabilir. Fakat belediyelerin görevi yapıların depreme karşı dayanıklı yapılıp yapılmadığını kontrol etmek, sele karşı alt yapıyı ona göre yapmakla yükümlüdür. Mahkeme heyeti olayların işte bu yönlerini de göz önünde bulundurarak karar verir” şeklinde konuştu.

KURUM ZOR DURUMDA KALABİLİR
Doç. Dr. Müslüm Akıncı çağımızın haklar ve özgürlükler dönemi olduğunu da hatırlatarak, “Günümüzde vatandaşlar her türlü hakkını gerek idari yönden gerekse yargı yoluyla arıyor. Bu yüzden belediyelerdeki karar vericilerinin mevzuatları vatandaştan daha çok bilmek zorundadır. Aksi halde haklı olduğunu sandığımız birçok konuda çalıştığımız kurumu zor durumda bırakabiliriz” uyarısında da bulundu.

20 Mart 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR