Kadın cinayetinde Türkiye 2’ncisiyiz

Silahla işlenen kadın cinayetlerinin haritasına bölge bölge bakıldığında; Marmara Bölgesi’nde basına yansıyan 34 olayla İstanbul en çok kadın cinayet...

Silahla işlenen kadın cinayetlerinin haritasına bölge bölge bakıldığında; Marmara Bölgesi’nde basına yansıyan 34 olayla İstanbul en çok kadın cinayetinin işlendiği il ve aynı zamanda Türkiye genelinin de birinci sırasında yer alıyor. İstanbul’u 13 kadın cinayeti, 11 ölü, 3 yaralıyla Kocaeli takip ediyor.

 

CİNAYET İŞLENMEYEN  TEK İLÇE BAŞİSKELE

 

İşlenen kadın cinayetlerinin haritasına baktığımızda 2010 yılından bugüne Kocaeli ilçelerinde işlenen kadın cinayetleri sayısı; İzmit’te 8, Gölcük’te 5, Gebze, Çayırova ve Kartepe’de 3, Darıca, Dilovası, Derince ve Karamürsel’de 2, Körfez ve Kandıra da 1. İlimizde kadın cinayeti işlenmeyen tek ilçe ise Başiskele oldu.

 

SON BİR HAFTADA 3 CİNAYET

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’ndan alınan bilgiler ışığında, 2015 yılında Kocaeli’de işlenen kadın cinayeti sayısı 11 iken Mart 2016 itibariyle işlenen kadın cinayeti sayısı 6’yı geçti. Son bir haftada işlenen kadın cinayeti sayısı ise 3’ü geçti. Son 8 yılda Türkiye genelinde işlenen kadın cinayeti sayısı bin 490.

 

ÖLDÜRÜLEN KADINLAR EVLİ VE ÇOCUKLU

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu 2015 raporuna göre, ‘Kadına şiddete sıfır tolerans’ söylemine aksi yönde atılan adımlarla, toplumsal refah açısından gerekli ve mümkün olmadığı halde kadını korumadan aileyi korumayı hedefleyen politikalar ilerletilmekte. 2015 kadın cinayetleri raporunun ortaya koyduğu tabloda ise öldürülen kadınlar hem evli hem çocuklu.

 

YÜZDE 50’Sİ ÇOCUKLUYDU

Yüzde 48’lik tespit edilemeyen oranla beraber öldürülen kadınların yüzde 50’sinin yani yarısının çocuğu vardı. Yüzde 30’luk tespit edilemeyen oranla beraber öldürülen kadınların yüzde 43’ü evliydi ve yüzde 14’ü yaşamında en az bir kere evlilik yapmıştı. Kadın cinayetlerinde yaşamını yitiren 89 kadın, yani öldürülen kadınların yüzde 29’u ise hem evli hem çocukluydu.

 

YÜZDE 27’Sİ KORUMA ALTINDAYDI

Rapora göre, 2015 yılında öldürülen kadınların yüzde 27’si koruma altındaydı veya öldürülme tehlikesini devlete bildirmişti. Devletin koruması gereken 27 kadının öldürülmüş olmasının yanında kadınların yüzde 90’ının koruma altında olup olmadığı kamuoyuna açıklanmadı. 50 kadın evliliğini, 15 kadın ilişkisini sonlandırmak isterken 130 kadın ise kendi hayatına dair bedensel, toplumsal ya da ekonomik bir başka hakkını kullanmak isterken öldürüldü. Bilal AKPINAR

07 Mart 2016 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR