Işık: Tek amacımız yerli üretimi artırmak

Bakan Işık çeşitli programlara katılmak üzere gittiği Eskişehir'de Tarım Makineleri Ar-Ge Merkezi'nin açılış törenine katıldı. Bir ülkenin kalkınması...

BÜYÜT

Bakan Işık çeşitli programlara katılmak üzere gittiği Eskişehir'de Tarım Makineleri Ar-Ge Merkezi'nin açılış törenine katıldı. Bir ülkenin kalkınmasında pek çok faktör sayılabileceğini anlatan Işık, "Benim önemsediğim 3 faktörden birincisi istikrarlı yönetim, ikincisi girişimci ruh, üçüncüsü birlikte çalışma kültürüdür. Bir ülkede bu üç faktör bir araya geliyorsa orada kalkınma da büyüme de gelişme de olur" diye konuştu.

 

ÜLKEMİZE YAKIŞMIYOR

Türkiye'nin çok güçlü medeniyet tarihine sahip olduğunu dile getiren Işık, "Maalesef bir dönem ülkemizdeki istikrarsızlık bizi dünya liginde geri sıralara attı. İç kavgalar, kardeş kavgaları, anarşi, terör, sağ, sol, Kürt, Türk, Alevi, Sünni bu gibi bizim ülkemize yakışmayan pek çok problemle boğuşmak zorunda kaldık" ifadelerini kullandı. Girişimci ruh ve birlikte çalışma kültürünün önemini vurgulayan Işık, bu konuda bakanlık olarak yaptıkları kümelenme, iş birliği, güç birliği projeleri ve yapılan destekler konusundaki çalışmalar hakkında bilgi verdi. "Birlikte iş yapma kültürünü geliştirirsek, inanıyorum ki Türkiye'nin önünde hiç kimse duramaz" diyen Bakan Işık, yerli üretimin önemine değindi.

 

"YERLİ, YENİLİKÇİ VE YEŞİL ÜRETİM EN TEMEL ÖNCELİKLERİMİZ"

Yerli üretimi her aşamada desteklediklerini aktaran Işık, şunları söyledi: "Tek amacımız var, Türkiye yerli üretimini artırsın, Türkiye'nin üretimi, yenilikçi üretim olsun. Eğer teknoloji düzeyimizi yükseltirsek dünyayla rekabette hiç korkmamıza gerek yok ama teknoloji düzeyimiz aynı kalırsa, dünyada rekabet şansı her geçen gün azalıyor.

 

DESTEK VERİYORUZ

O açıdan hükümet politikamızda en temel önceliklerimizden biri sanayide yenilikçi üretimi artırmak. Yerli, yenilikçi ve yeşil üretim en temel önceliklerimiz. Ölçek bazında Türkiye'de ne üretebiliyorsak yerli üreteceğiz. Bunun için her türlü desteği veriyoruz.

 

MÜJDE YAKIN

Üretimimiz yenilikçi olacak, teknolojiye daha fazla yatırım yapacağız. Daha yüksek teknolojili ürün üreteceğiz. İşte bunun için de devlet desteklerimizi ve teşviklerimizi komple gözden geçiriyoruz. Ama yüksek teknolojide inşallah geçen hafta Bakanlar Kurulunda görüştük. Şu anda çalışmalarımız büyük bir hızla devam ediyor. Yakında müjdeyi bizzat Sayın Başbakanımız verecek. Buna inanıyorum. Eskişehir'i yüksek teknolojide 5. bölge destekleriyle destekleyeceğiz."

 

YERLİ ARABA

"İlk defa Türkiye'de artık 'yerli markayı yerli arabayı biz üreteceğiz' diyen bir iktidar var. İnşallah yakında Türkiye kendi markasıyla kendi arabasını üretecektir. Eskişehir de bu üretimde ciddi bir yol alacaktır. Artık bunun zamanı geldi ve geçiyor. Bunun için biz hükümet olarak kendi girişimcimize kendi sanayicimize hiçbir desteği esirgemiyoruz."

 

KURDELEYİ KESTİ

İmalat sanayiye yönelik güçlü bir destek paketini de yakında açıklayacaklarını bildiren Işık, sanayicilerden yüksek teknolojili ürünlere geçmelerini, Ar-Ge ve inovasyona daha fazla önem vermelerini istedi. Ortalama kilogram ihracat fiyatı 1.66 doların Türkiye'ye yakışmadığını belirten Bakan Işık, bunu en az 4.5 dolara çıkarmak zorunda olduklarını sözlerine ekledi. Konuşmaların ardından Bakan Işık, Vali Tuna, Fazlı Türker ve diğer protokol üyeleriyle açılış kurdelesini kesti. Daha sonra Ar-Ge merkezindeki araçları inceleyen Bakan Işık, Hisarlarda üretilen ilk yerli 4x4 arazi aracının test sürüşünü gerçekleştirdi.

02 Şubat 2015 Kocaeli- Ekonomi


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR