Kocaeli'de işsiz sayısı 85 bin kişi azaldı

Kocaeli Sanayi Odası mayıs ayı meclis toplantısı gerçekleştirildi. Meclis toplantısına Hasan Tahsin Tuğrul başkanlık yaptı. KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğ...

Kocaeli Sanayi Odası mayıs ayı meclis toplantısı gerçekleştirildi. Meclis toplantısına Hasan Tahsin Tuğrul başkanlık yaptı. KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu meclis toplantısında gerçekleştirdiği konuşmasında, “Nisan ayı kapasite kullanım oranı yüzde 78,4 (Bir önceki aydan artı 1,7 puan / bir önceki yıldan artı 1,4 puan) Nisan ayında kapasite kullanım oranı istatistiklerinin ağırlıklandırma yönteminde değişiklik yapıldı. Bu değişiklik oranların yükselmesine neden oldu. Kocaeli sanayi kuruluşlarının mart ayı kapasite kullanım oranı ise yüzde 71,4 (Geçen yıldan  artı 0,3 puan / geçen aydan artı 0,7 puan)Firmalarımızın yüzde 63’ü kapasite kullanım oranlarının geçen aya göre arttığını belirtti. Otomotiv, metal, plastik ve kauçuk sektörlerinde kapasite oranları, ortalamanın üzerinde gerçekleşti. Umarız artışlar devam eder” dedi.

 

“İLİMİZ İHRACATI 1,6 MİLYAR DOLAR”

İlimizin ihracat rakamlarına dair açıklamalarda bulunan Zeytinoğlu, “İlimiz ihracatı 1,6 milyar dolar (artı yüzde 16).En fazla artış gösteren sektörler otomotiv, kimya, tekstil, çelik, madencilik ve savunma havacılık sanayi İthalat ise 3,7 milyar dolar olarak gerçekleşti. (artı yüzde 9).Sanayi üretimi (mart)  yıllık yüzde 2,8 arttı. Dayanıklı tüketim malları üretimindeki yıllık yüzde 13,1 artış dikkat çekicidir. ÖTV indirimlerinin uzatılması, vergisel indirimler ve istihdam üzerindeki yüklerin azaltılması, sanayi üretiminin canlanmasına olumlu katkı sağladı. Türkiye ekonomisinin ilk çeyrek büyümesinin yüzde 3’ü aşabileceğini tahmin ediyoruz” diye konuştu.

 

“DÖVİZ REZERLERİNDE GERİLEME”

“Yıllık cari açık 33 milyar dolara geriledi” diyen Zeytinoğlu, “Düşüşün bir trende dönüşmesini bekliyoruz. Cari açıkta istikrarlı bir düşüş için ihracat gelirlerindeki artışın süreklilik kazanması gerekiyor. Bunun için orta vadede TL’nin değerlenmesini istemiyoruz. Geçen yıldan bu yana turizm gelirlerinin yeteri kadar katkısı yok. Mart ayında hizmetler sektörünün katkısı 672 milyon dolar ile geçen yıl ile hemen hemen aynı seviyede gerçekleşti. Oysa;2015 yılı mart ayında bu yılın 1,5 katı ve 2014 yılında ise 1,8 katı fazla katkı vermişti. Ayrıca; Mart ayında döviz rezervlerindeki gerilemeye dikkat çekmek istiyorum. Rezervlerde azalma varsa, sıkıntı var demektir. (2,5 milyar dolar / ilk dört ay 4 milyar dolar)Bunun geçici bir durum olmasını temenni ediyoruz” ifadelerini kullandı.

geldiler-001.jpg

“İŞSİZ SAYISI 85 BİN KİŞİ AZALMIŞ”

Zeytinoğlu sözlerini, “İşsizlik oranı (Şubat) yüzde 12,6 (Geçen yılın aynı ayına göre 1,7 puan arttı / bir önceki aya göre  0,4 puan geriledi).Genç nüfustaki işsizlik oranı geçen aya göre gerileyerek yüzde 23,3 seviyesine indi. Reformların istihdam üzerinde ilk olumlu etkisini gördük.  Teşviklerle; Ocak ayından şubata işgücüne katılan kişi sayısı 197 bin kişi artmış. 284 bin kişi istihdam edilmiş.  İşsiz sayısı 85 bin kişi azalmış. İşgücüne katılım bu kadar artmasaydı işsizlik oranımız daha da düşebilirdi. Teşviklerin, mevsimsel etkilerle birlikte, ikinci çeyrekte daha olumlu sonuçlarını göreceğimizi düşünüyoruz. Hükümetimizin başlattığı seferberlik ve teşviklerle işsizlik oranlarımızdaki gerilemenin kalıcılığı konusunda tereddütlerimiz var”  şeklinde sürdürdü.

 

“YAPISAL SORUNLARIMIZ DEVAM EDİYOR”

“İşsizlikle ilgili başta nitelikli eleman olmak üzere yapısal sorunlarımız hala devam ediyor” diyen Zeytinoğlu, “Nisan ayı bütçe açığı  3 milyar TL. Geçen yılın ilk dört ayında 5,4 milyar TL fazla vermiştik. Bu yıl açık (ilk 4 ayda) 17,9 milyar TL’ye ulaştı. Maliye Bakanımızın açıklamalarına göre yapısal reformların hayata geçirilmesi ve ekonomide canlanmaya yönelik alınan tedbirlerle bu açığı verdik. Geçtiğimiz hafta Perşembe günü Sanayi Bakanımız Üretim Reform Paketinin neler getirdiğini kamuoyuna açıkladı. Paketin Mayıs ayı içerisinde Meclis’ten geçmesini bekliyoruz. Bir an önce bu teşviklerin mevzuatlarının hazırlanmasını bekliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

 

YENİ REFORM PAKETİ

Yeni reform paketine yönelik açıklamalarda bulunan KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Yeni reform paketi ile birlikte sanayi sicil belgesine sahip işletmelerin elektrik tüketimlerinden yüzde 2’lik TRT payı alınmayacak. TRT’ye katkı şans oyunlarından sağlanacak. Endüstri bölgeleri, teknoloji geliştirme bölgeleri, organize sanayi bölgeleri, serbest bölgeler ve sanayi sitelerinde yer alan binalar emlak vergisinden muaf tutulacak. Sanayi işletmelerinin her yıl hafta tatili günlerinde çalışabilmek için belediyelerden izin alma zorunlulukları kaldırılıyor.  Bu düzenlemeler ile sanayicinin üzerinde maddi yük oluşturan birçok uygulamanın kaldırılıyor olması, üretimi motive edeceğini düşünüyoruz. Yeni pakette OSB’lere demiryolu bağlantısının sağlanacak olması bizleri sevindirdi. Biliyorsunuz, uzun zamandır takip ettiğimiz bir konuydu” dedi.

 

OSB’LERE DEMİRYOLU

“300 OSB’nin sadece 8 tanesinde demiryolu bağlantısı var” diyen Zeytinoğlu, “İlimizde hiçbir liman ve OSB’nin demiryolu bağlantısı yok. TCDD’den edindiğimiz bilgiye göre; yapımı devam eden 7 iltisak hattı çalışmasının ikisi ilimiz sınırları içerisinde. Köseköy (Lojistik Merkez’den) ARKAS A.Ş. ve KNAUF Ayrıca planlanan diğer hatların; Derince’den TMO, Magnesit ve Petrol Ofisine ve Körfez ilçemizden TÜPRAŞ ve EVYAP istikametinde olduğunu biliyoruz. Hereke ile Dilovası’nın ve Serbest Bölge ile FORD’un da planlara ilave edilmesi konusunda girişimlerimiz sürüyor. Yerli üretim destekleri artıyor. Yerli üreticiye yüzde15 oranında fiyat avantajı sağlanması zorunlu hale getiriliyor. (Önceden yüzde 15’e kadardı)” diye konuştu.

 

“SANAYİ SİTELERİ ŞEHİR DIŞINA TAŞINACAK”

Kent içinde kalan sanayi sitelerinin de şehir dışına taşınacağını ifade eden KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “63 bin 649 işletmenin taşınması bekleniyor. Taşınma masrafları kredi ile desteklenecek. İlk etapta 8 sanayi sitesi: Isparta, Malatya, Düzce. Rize, Konya, Uşak, Elazığ ve Samsun'dan taşınacak. OSB’lerde sanayi parseli birim fiyatının bir üst limit getirilecek. Yatırımcılar tapularını teminat olarak gösterebilecekler. Sanayi parselinde 3 yıldan fazla yatırım yapılmamış ise bu parseller geri alınarak başka girişimciye verilecek. OSB’lerde arıtma tesisini zorunlu tutulacak. OSB’lere Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları kurma hakkı getiriliyor. Planlı sanayi alanları için ot bedeli kaldırılıyor. Pakette üniversite sanayi işbirliğini geliştirmeye yönelik birçok düzenleme var. YÖK’ün görevleri içerisine üniversitelerin ihtisaslaşmalarına yönelik çalışmalar yapmak da dahil edildi” ifadelerini kullandı.

 

“DURMADAN İLERİ GİTMELİYİZ”

Zeytinoğlu’nun ardından meclis toplantısında söz alan, Oral Erdoğan, “TL değer kazanmalı. Türkiye kendi ürünlerini ihraç etmeli. Dünya ticaretinde 2018-2019’da ekonomide canlanma olacağı görülüyor. O yüzden de Türkiye ekonomisi büyüme dönemine girebilir. Yüzde 6 büyüme oranlarına ulaşılabilir diye düşünüyorum. Ticaretin rotaları var. Hangi rota geçerliyse Türkiye orada olmalıdır. Su kendi yolunu buluyor. Türkiye su nereden akacaksa orada olmalıdır. İsviçre denizcilikte önemli bir ülkedir ama denizi yoktur. Türkiye ise denizlerle çevrili bir ülkedir. Türkiye deniz kuvvetlerini güçlendirmek durumunda. Türkiye’nin askeri gemi üretim çabaları var. Durmadan ileri gitmeliyiz. Denizcilik anlamındaki tüm yatırım ihracat gücümüzü arttıracaktır” diye konuştu.

 

 

KOÜ’DE 39 BİN 174 ÖĞRENCİ

“EN ÇOK MEZUN VEREN 5. ÜNİVERSİTE”

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, KSO mayıs ayı meclis toplantısına konuk oldu.  Toplantıda  “Yeni YÖK” yönetimi olarak son üç yıl içerisinde yükseköğretim alanında gerçekleştirdikleri birçok projeler ve yenilikler hakkında bilgi veren Saraç, “Üniversite-Sanayi İşbirliği” ve “Sanayi Doktorası” konularında da açıklamalarda değerlendirmelerde bulundu. Toplantıya Saraç’ın yanı sıra Vali Hasan Basri Güzeloğlu, KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Sadettin Hülagü, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Haluk Görgün,  KOÜ Eski Rektörü, YÖK Başkan Danışmanı Sezer Şener Komsuoğlu ve çok sayıda KSO Meclis üyesi katılım gösterdi.

hocalar-001.jpg

“EN ÇOK VERGİ TOPLAYAN İKİNCİ İLİZ”

Saraç’tan önce kürsüye gelerek bir konuşma yapan KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Şehrimiz ekonomik faaliyetlerde sürekli ilk sıralarda yer almaktadır. Türkiye imalat sanayine yüzde 13 katkı veriyoruz. Otomotiv üretimin (% 38), kimya (% 27), metal (% 20). 59 milyar dolar dış ticaret (yüzde 17,3).35 liman - iskele (elleçlenen yük miktarı - 65 milyon ton). Avrupa’nın 10’uncu limanı sanayi ve liman kenti. İstanbul’dan sonra toplanan vergilerin %12,7’sini (58 milyar TL) karşılayan ikinci iliz.

72 ilin toplamı kadar vergi ödüyoruz. Kişi başı vergi 31.700 TL birinci devlete en fazla kazanç sağlayan il İstanbul 13.818 TL → ikinci Türkiye ortalaması 5.747 TL” dedi.

 

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK İŞLETMELERİ

“2.500 firma,274’ü yabancı sermayeli - 178 AB menşeli Kocaeli sanayi Odası olarak güçlü sanayiyi, güçlü meclis ile temsil ediyoruz” diyen Zeytinoğlu, “68 Meclis üyemizin  18’i, toplam 170 Meslek komitesi üyemizin  25’i Türkiye’nin en büyük 500 işletmesi içerisinde yer alıyor.Sayın Saraç,İşsizlik ülkemizin en önemli sorunlarından biri olmaya devam ediyor. İşsizlik oranımız; Ocak ayında yüzde 13 ile zirveyi görmüştü / Şubat ayında yüzde 12,6  İşsizlik oranının artışında büyüme hızımızdaki yavaşlamanın ve Suriyeli mültecilerin etkisi olduğunu düşünüyoruz. 2016 yılında işgücüne katılan kişi sayısı  857 bin idi  yaklaşık 584 bin kişiyi istihdam ettik” ifadelerini kullandı.

 

“HER DÖRT GENÇTEN BİRİ İŞSİZ”

Genç işsizliğe ilişkin açıklamalarda bulunan Zeytinoğlu, “Nitekim ekonomimizin;Yüzde 9,2 oranında büyüdüğü, 2010 yılında 893 bin kişiye ve Yüzde 8,5 büyüdüğü, 2011 yılında  1 milyon 100 bin kişiye istihdam sağlanmıştı. Genç nüfustaki işsizlik oranımız ise  yüzde 23,3 seviyesine yükseldi.Özellikle üniversite mezunu gençlerin işsizliği, en önemli sorunlarımızdan biri. Yaklaşık her dört gencimizden biri işsiz. 2015-2016 döneminde; Toplam 6,6 milyon öğrencimiz öğrenim gördü. Mezun olan öğrenci sayımız yaklaşık 800 binÜlkemizin yarattığı iş kapasitesi, mevcut büyüme hızımız ile, bu kadar fazla üniversite mezunu gencimizi istihdam etmeye yetmiyor” diye konuştu. 

 

“ARA ELEMAN BULMAKTA ZORLANIYORUZ”

Zeytinoğlu sözlerini, “Oysa biz reel sektör temsilcileri olarak, işsizlik oranımız yüksek olmasına rağmen, nitelikli ara eleman bulmakta zorlanıyoruz.Her yıl işgücüne katılan ve sektör tarafından talep görmeyen üniversite mezunları oluşturmak yerine, çocuklarımız henüz ortaokul seviyesinde iken, mesleki eğitime yönlendirilmesinin gerektiğine inanıyoruz.Bu hem üniversitelerimizin eğitim niteliğini artıracak, hem de bizlerin ihtiyacı olan nitelikli ara eleman taleplerimizi karşılayacaktır.Sayın Saraç,İşsizliğin kalıcı çözümünün eğitim olduğunu düşünüyoruz. Avusturya, Almanya, Hollanda gibi işsizlik oranı düşük olan ülkelerde, mesleki eğitim gören öğrenci oranının yüksek olduğunu görüyoruz” şeklinde sürdürdü.

 

MESLEK EĞİTİMİ KONUSU

“Ülkemizdeki mesleki eğitimde öğrenim gören öğrenci sayısı, AB ülkeleri ve OECD ortalaması ile hemen hemen aynı düzeyde” diyen Zeytinoğlu, “Ancak Türkiye’deki mesleki alanlarda, sanayi dışı alan oranının yüksek olduğunu tespit ettik.Kocaeli Üniversitemiz işbirliği ile yaptığımız araştırmada; mesleki eğitimde hem niceliksel, hem de niteliksel sorunların olduğunu teyit ettik.İlimizi Kocaeli’ne benzeyen İtalya’nın Torino şehri ile karşılaştırdık.Bu karşılaştırmaya göre;Torino’da mesleki eğitimdeki öğrenci yüzdesi  % 74,44 ve Sadece imalata yönelik mesleki eğitimdeki öğrenci yüzdesi  % 44,8 iken;Kocaeli’nde mesleki eğitimdeki öğrenci yüzdesi % 53,2 ve sadece imalata yönelik mesleki eğitimdeki öğrenci yüzdesi ise % 21,2. Türkiye’de bu ortalama  % 15 seviyesinde. Bu araştırmamızda önce sorunları tespit ettik:Meslek liselerimizin algısı, Öğretmenlerin güncel teknolojiden uzak olması, Stajların iyi yapılmaması ve Okulların donanımlarının sektördeki gelişmelere paralel olarak olmaması” dedi.

karsilama-004.jpg

“GÜZEL MODELLER MEVCUT”

“Üniversite eğitimindeki niteliğin, sektör işbirliği ile yani: üniversite-sanayi işbirliği ile gelişebileceğini düşünüyoruz” diyen Zeytinoğlu, “Türkiye’nin vites atlaması içini henüz istenen düzeyde olmayan güçlü bir üniversite-sanayi işbirliğine ihtiyacı olduğunu biliyoruz.Bu nedenle ilk olarak; üniversite-sanayi işbirliği kültürünü oluşturmamız gerektiğine inanıyoruz.İlimizde güzel modeller mevcut: KOÜ Ford Otosan İhsaniye Meslek Yüksek OkuluOkuldan mezun öğrencilerin yüzde 80’i firma tarafından istihdam ediliyor.GTÜ ve TOSB işbirliği ile yürüttüğümüz ortak çalışma ile de, TOSB’da çalışan teknik elemanlara MBA ve lisans programı düzenliyoruz” diye konuştu.

 

TEKNOLOJİ TRANSFER OFİSİ

Teknoloji transfer ofislerinin kurulacağını belirten KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Başta KOBİ’lerimiz olmak üzere, sanayicilerimizin önünde Ar-Ge için önemli fırsatlar var. Hükümetimiz tarafından son yıllarda verilen destekler giderek artıyor. Diğer taraftan, AB Çerçeve Programlarına ülkemizin katılımı hala çok yetersiz.Bu desteklerin alınması konusunda, üniversitelerimizin büyük desteğine ihtiyacımız var. Üniversitelerde sanayiye yönelik araştırma yapanların ve yenilikçi projelerin desteklenmesi adına, YÖK izniyle Teknoloji Transfer Ofisi kurulacak olmasını olumlu değerlendiriyoruz” ifadelerini kullandı.

 

“STAJ PROGRAMLARI EKSİĞİ GİDERMİYOR”

“Bu uygulama, kaynak bulamadığı için kurulamayan TTO sayısını artıracaktır.Bugün 51 adet TTO var” diyen Zeytinoğlu, “Kocaeli Sanayi Odası olarak biz de ilimizdeki Kocaeli ve Gebze Teknik üniversitelerimizin TTO’ları ile yakın çalışmalar yapıyoruz.Yükseköğretim kalite, danışma ve koordinasyon kurullarının kurulacak olması ve ayrı bir tüzel kişiliğe haiz olması çok daha etkin kararlara imza atılmasını sağlayacaktır. Nitelikli iş gücü istihdamını arttırma hedefi doğrultusunda, üniversitelerin fen bilimleri ile mühendislik bilimlerinde okuyan öğrenciler, eğitimlerinin en az bir yarı yılını işyerlerinde yapacaklar. Üniversitede okuyan öğrencilerimiz ne yazık ki eğitimleri boyunda sektörden uzak kalıyorlar. Staj programları etkin olmadığı için, bu eksikliği gidermiyor.Bu noktada uzun süreli staj programlarının çok faydalı olduğuna inanıyoruz. Ayrıca devlet tarafından bu öğrencilerin maaşlarının ödenmesi de önemli bir destektir” şeklinde konuştu.

zeytinogluu.jpg

“100 ALANDA 2 BİN ÖPRENCİYE BURS”

“2015 yılından bu yana, KOÜ Teknoloji Fakültesi ile yaptığımız işbirliği ile her yıl fakültemizin dört bölümündeki tüm öğrencilerin 6 aylık stajlarını biz organize ediyoruz” diyen Zeytinoğlu sözlerini, “OSB içindeki meslek yüksek okullarında okuyan her bir öğrenci için eğitim desteği verilecek ve OSB içinde yapılacak endüstri meslek lisesi binaları için kredi ayrılacak.Mesleki eğitime yapılan yatırımları çok önemsiyoruz. OSB’lerde meslek yüksek okulu öğrencileri için de eğitim desteğinin verilecek olmasından büyük memnuniyet duyuyoruz.Sayın Saraç, Yeni YÖK Reformları kapsamında yükseköğretim alanında yaptığınız yeniliklerin bir kısmını biliyoruz.100 alanda 2000 öğrenciye YÖK doktora bursu projenizin, sanayimizin rekabet gücünün artmasına katkı vereceğini düşünüyoruz” ifadeleriyle sonlandırdı.

 

“ÜLKELERİN AKLI ÜNİVERSİTELERDİR”

Zeytinoğlu’nun ardından kürsüye gelen Vali Hasan Basri Güzeloğlu, “Tüm dünya ekonomilerinin çok önemli bir konusunu paylaşmak için YÖK başkanımızı dinlemek için bir aradayız. Konu gençlik ve genç nüfusun eğitimi. Bilgili bir gençliğin üreten ekonomik yapılarda iş bulabilmesi oldukça önemlidir. En kırılgan ekonomik konusu istihdam piyasası ve genç işsizliktir. İsteği, eğitimi, beklentisi doğrultusunda iş bulabilmesi olarak ortaya koymak gerekir. Birisi mutlu ise o işe değer katabilir. Hedef bu olmalıdır. İçselleştirdiği, arzuladığı işte çalışırsa bir genç değer üretir. Bu doğrultuda eğitime bir bütün olarak bakıyoruz. Üniversitelerimizi tanımlayıcı bir zenginlik olduğunu düşünüyoruz. Üniversiteler aslında değer kazandıran, kalkınmayı tanımlayan bir yer olmaları esastır. Ülkelerin aklı da üniversitelerdir” dedi.

 

“KOCAELİ YENİ MODELİN ÖNCÜSÜ”

“İdeoloji bekçiliği yapan üniversitelerden kayıp yıllar artık yok oldu” diyen Vali Güzeloğlu, “Bu ülkenin geleceğine neler katabiliriz anlayışıyla gerçekten doğrusuna gelindi. YÖK bu anlamda üniversitelerle işbirliğini Türkiye’nin kutlu yürüyüşünde önemli bir misyonu üstlenmiş durumda. Kocaeli yeni modelin temsilcisi olacak. Aklı temsil eden, katma değer ürün üreten bir merkez olan örnek bir kent Kocaeli. Bunu yapmaya hazırız ve yapabiliriz. Yapmaya da başladık. Bu buluşma büyük değişimin öncüsü olacaktır. O zaman hem sizler hem de bizler için güzel şeyler olacaktır” şeklinde konuştu.

 

ÜNİVERSİTE – SANAYİ İŞBİRLİĞİ

Vali Güzeloğlu’nun ardından konuşan YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, “Değerli sanayiciler, Üniversite ve sanayi ülkelerin gelişmesinin, büyümesinin ve refah toplumu olmasının en önemli iki aracıdır. Üniversite, b yandan eğitim hizmetleri vererek topluma belirli alanlarda ve öğretim yetişmiş ve uzmanlaşmış işgücü kazandırırken, diğer bir yandan da temel ve uygulamalı alanlarda araştırma yapar. Sanayi ise, üreterek ve ürettiğini satarak ekonomik gelişmeye, istihdama ve sosyal refahın artmasına katkıda bulunur. Üniversite-sanayi işbirliği, çok konuştuğumuz, eksikliğinden sürekli bahsettiğimiz, yeterince etkin işler hale getiremediğimiz bir köprüdür. Bu işbirliği, iyi ara yüzlere ve buluşma noktalarına ihtiyaç duyar” diye konuştu.

yok-baskaniiii.jpg

BİLİMSEL BECERİLER EĞİTİMİ

“Değerli Arkadaşlarım, Dünyada ve bölgemizdeki savaşlar, ekonomik belirsizlik gibi sıkıntılar karşısında ne olursa olsun tek seçeneğimiz Bilim, Teknoloji ve inovasyonu stimüle etmek ve hızla ivmelemek zorundayız” diyen Saraç, “Japonya, Çin, Kore ve Malezya örneklerinde olduğu gibi Bunu siz kıymetli sanayicilerimizle birlikte başaracağız. Bildiğiniz gibi Türkiye bu yolda aslında büyük mesafe kat etti. Üniversitelerimiz, artık dünya sıralamada da yer almaktadırlar. 2016 yılında ilk 500'e giren 18 üniversitemiz, ilk 100'e giren 2 üniversitemiz bulunuyor. Bahsetmek istediğim diğer önemli bir nokta, üniversitelerimizde bilim ve teknoloji kavramını ve Kritik Bilimsel Beceriler Eğitimini önde tutmaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

ÜNİVERSİTE VE ÖĞRENCİ SAYILARI

Üniversiteler ve öğrenci sayılarına ilişkin açıklamalarda bulunan Saraç, “182 üniversitemiz var. 1640’ı fakülte, 679 enstitü, 940 Meslek Yüksek Okulu, 476 Yüksek Okulumuz bulunuyor. AB üniversitelerin 19 milyon öğrenci var. Türkiye’de ise 7 buçuk milyon üniversite öğrenci bulunuyor. Öğrenci sayısında Avrupa’da ikinci ülkeyiz. Öğretim üyesi sayımızda 2001’den 2017’ye kadar 24 binden 72 bine ulaştı. Şu anda yüksek lisans düzeyinde toplam 480 bin 215, doktora düzeyinde ise 91 bin 267 öğrencimiz bulunmakta” dedi.

 

KOÜ’DE 39 BİN 174 ÖĞRENCİ

Öğrenci sayısı en fazla olan üniversiteleri açıklayan YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, “Kocaeli Üniversitesi 39 bin 174 öğrenciyle 11. sırada” dedi. Saraç aynı zamanda en çok mezun veren devlet üniversiteleri arasında Kocaeli Üniversitesi’nin 2015- 2016 döneminde 12 bin 615 mezun öğrenci vererek beşinci sırada olduğunu da ifade etti. Saraç konuşmasının devamında 100/2000 YÖK doktora bursu projesini başlattıklarının altını çizdi.  Meclis toplantısının sonunda KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu tarafından Orhan Sarısüleyman’a teşekkür plaketi takdim edildi. Serkan BORLAK

17 Mayıs 2017 Kocaeli- EkonomiYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?


Yeni pazar yerine ilk kazma vuruldu mask
Yeni pazar yerine ilk kazma vuruldu

Milyonlarca liralık ihalenin kazananı belli oldu mask
Milyonlarca liralık ihalenin kazananı belli oldu
5 milyon emeklinin maaşı değişecek! mask
5 milyon emeklinin maaşı değişecek!
7.3 büyüklüğünde deprem! mask
7.3 büyüklüğünde deprem!
71 yaşında gençlere taş çıkartıyor mask
71 yaşında gençlere taş çıkartıyor
YHT, o kente de gidecek mask
YHT, o kente de gidecek

BEĞEN 21 B
TAKİP ET 2 B

YÜKLENİYOR