Yakışanı yaptılar top komisyonda

KEV genel kurulu, yönetimine tesisleri satış yetkisi verdi. Tesislerin yasal satışından doğacak yasaların belirlediği kadarki bölümü Kocaelispor’a ak...

BÜYÜT

KEV genel kurulu, yönetimine tesisleri satış yetkisi verdi. Tesislerin yasal satışından doğacak yasaların belirlediği kadarki bölümü Kocaelispor’a aktarılacak. Bunun gerçekleşmesi için de, içerisinde kent mülki yönetiminin, KEV yönetiminin ve Kocaelispor yönetiminin üyelerinin bulunacağı bir komisyon kurulacak

 

KYÖD’DE TARİHİ ADIM ATILDI…

Kocaelispor'un kurtuluş reçetesindeki maddelerden biri olan “KEV Tesisleri'nin satışından elde edilecek gelirle” ilgili olarak tarihi adım atıldı. KEV yönetimine tesislerin satış yetkisi verilmesinin oylandığı KEV Mali Genel Kurulu tamamlandı. Üyeler, 38 dakikada oy birliğiyle satış yetkisini KEV yönetimine verdi. KYÖD Sosyal Tesisleri'ndeki genel kurul sonunda, Kocaelispor taraftarı ve Kocaelispor yönetimi mütevelli heyeti, alkışlarla salondan uğurlandı.

 

DİVAN BAŞKANI GÜRAY OLDU

Kongre oturumu, vekaletlerle birlikte 53 üyenin katılımı ile açıldı. Saat 11.10'da başlayan kongrede ilk önce Divan Heyeti belirlendi. Divan Başkanlığı için Feridun Güray, katiplikler için ise Bekir Halefler, Mesut Baki Efe seçildi. Divan Başkanı Güray, selamlama konuşmasını yaptı ve gündemi Mesut Baki Efe okudu. 

 

YASAL ZEMİNE GETİRİLDİ

Divan Başkanı Feridun Güray, üyelere özet bir bilgi sunarak, Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün verdiği talimata göre, satışın gerçekleşmesi için bir gerekçenin olması gerektiğini ifade etti ve "Vakıf yerine faydalı yatırımlar yapmak ve şehrimizin gözbebeği Kocaelispor'a satıştan elde edilecek gelirle ilgili maddi destek sağlamak amacı ile mevzuat yasal bir zemine getiriliyor" dedi. 

 

HİKMET ERENKAYA ÖNERİ GETİRDİ

Kongrede satıştan elde edilecek gelirle ilgili olarak Kocaelispor'un elde edeceği gelir oranı ile ilgili konu tartışmaya açıldı. Feridun Güray, yasalarda satış gelirinin yüzde 20 olduğu yönünde bir söylemde ulununca, tanının Kocaelispor’a verilmesi için salondan itiraz sesleri yükseldi. Güray "Bu işi fazla kurcalamayın!" diye yanıt verdi. Konu ile ilgili olarak Eski İzmit Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Erenkaya "Sadece satış yetkisi almakla hiç bir şey bitmiyor. Bundan sonra neler olacağı ile ilgili gelişmeler daha önemli. Büyükşehir, Valilik ya da 3. bir şahıs işin içinde olmalıdır. Satış ile ilgili bir komisyon kurulmalıdır. Oranın yüzdesi ile ilgili olarak da bu komisyon ortak karar vermelidir" dedi.

 

SİRMEN: NİYETİMİZ ÖNEMLİ

KEV Yönetimi Başkanı Sefa Sirmen, niyetlerinin Kocaelispor'un menfaatine olduğunu ifade etti. Sirmen "KEV Vakfı olarak İzmit Büyükşehir'e tesisleri kiraladık. İhtiyaçları Büyükşehir tarafından karşılandı. Ne zamana kadar, 2006 yılına kadar. Elektrik, doğalgaz, su abonelikleri Kocaelispor'a verildi. Kulüp, idari yönetim tarafından Sedaş, İzgaz ve İSU'ya 6-7 milyon lira borçlandırıldı. Suç işlendi. Kocaelispor'un bu tesisi kendi imkanları ile götüremeyeceği aşikardı. Doğrusu Büyükşehir Belediye'nin Kocaelispor'a sahiplenmesidir. Bizim niyetimiz Kocaelispor'un menfaatinedir" dedi.

 

HAZIRIZ

Sirmen, yasal mevzuatla ilgili olarak da her şeye hazır olduklarını ifade etti ve "Başkan Bahri Yavuz ve yönetimine teşekkür ediyoruz. Kocaelispor'u kent ile bütünleştirdi. Bize düşen görev neyse yapmaya hazırız. Niyetimiz önemli. Yönetim kurulu olarak, genel kurul kararını kendimiz aldık. Tesis satışından ne kadarını Kocaelispor'a aktarırız diye formül ürettik. Orayı değeriyle satmamız için, Belediye ve Valiliğin de işin içinde olması gerekiyor. Geçmişte de satış yetkisi aldık, ancak ekspertiz raporunun rakamları fazla geldi. Sizden iki isteğimiz var. Birisi satış yetkisi, diğeri de bankalardan vakıf olarak kredi çekilmesi ile ilgili maddeler" dedi.

 

MADDELER KABUL EDİLDİ

Konuşmaların ardından sıra oylamalara geldi. Gündemin 4. ve 5. maddeleri, tesis satışından elde edilecek gelirin bir kısmının Kocaelispor'a aktarılması ve Vakfın bankalardan kredi kullanabilmesi için KEV yönetimine yetki verilmesiydi. Bu maddeler oylandı ve delegeler tarafından kabul edildi. Erdem ÖVÜÇ

01 Mart 2015 Kocaeli- Spor


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR