MEBPRO-FIAT tamamlandı

Fiat laboratuvarlarında uygulama çalışmalarının devam ettiği Mesleki Eğitimde Birlik Projesi (MEBPRO-FIAT) tamamlandı. Avrupa Birliği Bakanlığı Eğitim...

Fiat laboratuvarlarında uygulama çalışmalarının devam ettiği Mesleki Eğitimde Birlik Projesi (MEBPRO-FIAT) tamamlandı. Avrupa Birliği Bakanlığı Eğitim ve Gençlik Merkezleri Başkanlığı Türkiye Ulusal Ajansı 2015-2016 Erasmus+Hibe Programı kapsamında gerçekleştirilen MEBPRO-FIAT, Kocaeli'nin en büyük ve en köklü okulu olan İzmit Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi koordinatörlüğünde yapıldı.

 

3 ÜLKEDE EĞİTİM GÖRDÜLER

Proje kapsamında Türkiye’de 11 farklı mesleki ve teknik Anadolu liseleri içerisinde kurulu 7 Fiat laboratuvarı öğretmen ve öğrencileri projeye ortak kabul edildi. Proje kapsamında ortak her okuldan 12. sınıf 8’er Fiat laboratuvar öğrencisi ve 3’er Fiat laboratuvar öğretmeni İtalya, Polonya ve İspanya’da eğitim gördüler.

 

BECERİ EĞİTİMİ ALINDI

Projeye mesleki yeterlilik ve dil sınavı ile öğrenci seçilimi yapıldı. Seçilen öğrenciler yurtdışına gitmeden teknik ve adaptasyon eğitimleri ile önce pedogojik farkındalık eğitimi ve daha sonrasında 6 ay süren dil eğitimi aldılar. Öğretmenler birer hafta öğrenciler ise birer ay elektrikli araçların çalışma yapısı, doğalgazlı araçlar çalışma sitemi-bakımı ve elektronik araç diagnostiği üzerine beceri eğitimi aldılar.

 

TANITIM TOPLANTISI YAPILDI

Toplam bütçesi 177 bin avro olan MEBPRO-FIAT projesi kapsamında ülke genelinde toplam 56 öğrenci ve 29 motorlu araçlar teknolojisi öğretmeni AB ülkelerinde ziyarette bulunmuş ve eğitim almış oldu. Bursa TOFAS Fabrikası Teknik Eğitim Merkezinde gerçekleştirilen projenin kapanış toplantısına proje ortakları, TOFAS Fabrikası yöneticileri ile okul müdürleri ve Fiat laboratuvar öğretmenleri katıldı.

 

BU PROJEDE OLMAK BİZİM İÇİN BÜYÜK ONUR”

Kocaeli Fiat bayileri adına Yılmazlar Oto Fiat Servis sahibi ve aynı zamanda İzmit Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Fiat Laboratuvarı Koç Vakfı Eğitim Meleği Volkan Yılmaz da tanıtımda konuştu. Yılmaz, konuşmasında, “Bu projede olmak gerçekten onur verici. Genç arkadaşlarımızın projeleri ufukları açıyor. Bu tarz projeler ile farkındalık oluşturulması ve bu tür projelerin artması gerekiyor.

 

MÜDÜR’DEN TEŞEKKÜR

İzmit Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Mehmet Aktaş da, şöyle konuştu: “Kocaeli’mizin en büyük mesleki okulu olarak bu ve buna benzer projeler ile öğrencilerimizin bakış açısını genişletmek onlara ayakları yere sağlam basan, çağdaş ve geleceğe yön veren birer nesil olarak yetiştirmek boynumuzun borcudur. Lisemiz her yıl yüzlerce öğrencisi yurtdışında eğitim almakta olan bir amiral gemisidir. Bizler öğrencilerimizin geleceğine yeni bir bakış getirdik ve getirmeye devam edeceğiz. Bu ve benzer projelerde AB ortaklarımız arasında ve Türkiye Ulusal Ajansı’nda her zaman ayırt edilen örnek bir kurumuz. Emeği geçen tüm arkadaşlarıma yürekten teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

11 Ekim 2016 Kocaeli- EkonomiYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR