Kocaman: Esnafa emeklilik halinde kıdem tazminatı verilmeli

Başkan Necmi Kocaman yaptığı açıklamada, “Milyonlarca esnaf ve sanatkarın da riskler karşısında korunması gerekir. Bunun içinde işsiz kalan esnaf ve...

Başkan Necmi Kocaman yaptığı açıklamada, “Milyonlarca esnaf ve sanatkarın da riskler karşısında korunması gerekir. Bunun içinde işsiz kalan esnaf ve sanatkara işsizlik sigortası fonundan ödeme yapılmalıdır. Bunun için esnafın ödemiş olduğu sigorta primlerinden işsizlik sigortası fonuna pay aktarılmalıdır' dedi.


EKONOMİK SEBEPLER

Ülke genelinde yaklaşık 1 milyon 600 bin esnaf ve sanatkar bulunduğunu ve binlerce esnaf ve sanatkarın zaman zaman ekonomik sebeplerle işini kaybetmekte olduğunun altını çizen Kocaman konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada şunları dile getirdi; "Esnaf ve sanatkar günü gelince BAĞ-KUR'dan emekli olmaktadır. Emekli olurken, memura emeklilik ikramiyesi ve işçiye de kıdem tazminatı ödeniyor. İşçiye işsiz kalınca işsizlik sigortası fonundan ödeme yapılıyor. Ancak, esnaf ve sanatkar ekonomik sebeplerle iş yerini kapatırsa işsizlik ödeneği alamıyor.

 

İŞSİZLİK ÖDENEĞİ VERİLSİN

Buna paralel olarak emekli olup çalışmaya devam eden esnaf ve sanatkarların emekli aylıklarından % 15 oranında sosyal güvenlik destek primi kesiliyor. Eğer böyle bir kesinti yapılıyorsa fona aktarılarak, işsiz kalınca esnaf ve sanatkara da işsizlik ödeneği verilsin. En önemlisi emekli oluncaya kadar yapılan prim ödemelerinden bir fon oluşturularak, esnafa emeklilik halinde kıdem tazminatı da verilmeli"

09 Şubat 2015 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR