Güler, kitabını ücretsiz dağıtacak

        Her çarşamba Yaşayan Tarih Sohbetleri adında program düzenleyen Dökümantasyon Merkezi bu haftaki toplantısında Yüksek Orman Mühendisi ve merke...

BÜYÜT

 

 

 

 

Her çarşamba Yaşayan Tarih Sohbetleri adında program düzenleyen Dökümantasyon Merkezi bu haftaki toplantısında Yüksek Orman Mühendisi ve merkez üyesi Necdet Güler’in kitabını tanıttı. Güler’in hiçbir sponsor kullanmadan çıkardığı ve ücretsiz olarak dağıtılacağı kitabı 500 adet basıldı.

 

ÇOK ÖZEL ÇALIŞMA

Tanıtım toplantısına Dökümantasyon Merkezi Başkanı Müzeyyen Ünal, Güler’in eşi Aynur Güler ve üyeler katıldı. Kitabın tanıtımı için ilk olarak konuşan Başkan Müzeyyen Ünal, kitabın çok şey vaat ettiğini belirterek, “İzmit’in belleğini oluşturan bir kişi kitap yazmış. Bugünü onun için ayırdık. Kitabın adı ‘Kentleşmenin Biyolojik Faturası.’ Necdet Bey özellikle kentlerin yaşam yerlerinin ne hale geldiğini ve yaşanmaz durumda olduğuna kafa yorup da içinde yaşadığımız atmosferin ne hale geldiğini gayet iyi aktarmış” dedi.

 

REHBER NİTELİĞİNDE

Kentleşmeyle birlikte insan yaşamını kolaylaştırmak için yapılması gerekenleri de aktaran Ünal, “Çocuğunuzu gezdiriyorum, havalandırıyorum derken aslında egzoz dumanını içine çekiyor. Annelere, babalara rehber niteliğinde bir kitap. Necdet Bey’i kutluyoruz. Kitap parasız olarak dağıtılıyor” diye konuştu.

 

KENDİME SORDUM

Kitabı için biraz geç kaldığını, fakat yazdığı için de büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Necdet Güler, “Para kazanmak için yazmıyorum. Dünyada bir insanın bırakabileceği en faydalı bir miras kitaptır. Bu kitabı okuyan biri değil çocuğunu kendisi bile bir daha gezmeyecektir. Yürüyüş yolunda gezen insanlar zehirleniyor. İnsanlar ses ve elektromanyetik kirliliğin farkında değil” diye konuştu.

 

ÇINARLAR YOK EDİLİYOR

İzmit’te ağaç budama kültürünün olmadığını da söyleyen Güler, “Çınar ağaçlarını katlediyorlar. Dünyanın hiçbir yerinde budama şekli İzmit’teki gibi değil. Ömrünü tamamlayan çınar ağaçlarının yerine yakın mesafede ağaç diktikleri için diğer ağaçlar zarar görüyor. İzmit’teki ağaçların yarısı hasta. Ayrantus, ligusrrum, at kestanesi, ıhlamur, yalancı akasya, dişbudak ve servi ağacı kötü havayı çeken en iyi ağaçtır. Avrupa’daki ismi ise Cennet Ağacı’dır. Bazıları ağacın durduğu yerde koktuğunu sanıyor. Bence bu ağaçlar her yere dikilebilir” dedi.

NECDET GÜLER KİMDİR?

1944 İzmit doğumlu. Çocukluğunu babasının memuriyeti nedeniyle ortaokul 3. sınıfa kadar Sakarya’nın Hendek ilçesinde geçirdi. İzmit Lisesi’nde okuduktan sonra 1969 yılında İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi’nden mezun olmuştur. Ulus (Bartın), Koyulhisar, Çatalzeytin, Kastamonu’da orman işletme ve yol planlama mühendisi olarak çalıştıktan sonra 1975 yılından emekli olduğu 2004 yılına kadar Orman Entomolojisi konusunda araştırmacı olarak görev yapmıştır. 1979-80 periyodunda İtalyan hükümet bursunu kazanarak Roma’da bir yıl kadar konusunda yapılan araştırmalara katılmış, 1983-87 arasında Doğu Anadolu Ormancılık Araştırma Bölge Müdürlüğü görevinde bulunmuştur. Hala Dökümantasyon Merkezi üyesidir. 

19 Mart 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR