Mimarlar Odası’ndan kubbe tartışmalarına cevap

Mimarlar Odası Kocaeli Şubesi’nden yapılan açıklamada Kaymakam Mahmut Kılıçdoğan üstgeçidi üzerine Derince Belediyesi tarafından yaptırılan ve kamuoyu...

BÜYÜT

Mimarlar Odası Kocaeli Şubesi’nden yapılan açıklamada Kaymakam Mahmut Kılıçdoğan üstgeçidi üzerine Derince Belediyesi tarafından yaptırılan ve kamuoyunda sıkça tartışılan kubbelerin kötü birer taklit olduğu söylendi.

TMMOB’a bağlı Mimarlar Odası Kocaeli Şubesi, D-100 karayolu üzerinde, Derince Çenesuyu kesimindeki Kaymakam Mahmut Kılıçdoğan üst geçidi üzerine Derince Belediyesi tarafından yaptırılan ve kamuoyunda sıkça tartışılan kubbeler hakkında açıklama yaptı. Kocaeli Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç Dr. Oya Şenyurt’un hazırladığı rapora dayanılarak yapılan açıklamada “Derince’de yeni yapılan üstgeçit Osmanlı Dönemi mimari yapılanmalara benzetilmeye çalışılan kötü bir taklit olarak karşımıza çıkmaktadır” denildi. Derince Belediye Başkanı Aziz Alemdar’ın kubbeli bölümler için sarf ettiği “Osmanlı köprülerinde çok fazla görüyoruz. Biz de böyle bir planlama yaptık” sözlerinin hatırlatıldığı açıklamada şunlar kaydedildi “Köprünün iki tarafında ve ortasında bulunan, üstgeçidin üzerine eklenmiş olan ve yapım amacı anlaşılamayan, herhangi bir mimari uslüp ile bağdaştıramadığımız kubbeli bölümler, Osmanlı İmparatorluğu’nda çeşitli dönemlerde inşa edilen seyir köşklü köprüleri anımsatmakla birlikte Edirne Ekmekçizade Ahmet Paşa, Babaeski Sultan IV. Murat ve Edirne Yeni Meriç köprü örneklerine ne strüktür, ne malzeme ve ne de yapım teknikleri benzememektedir.

YAYA NEYİ SEYREDECEK?
Örneklediğimiz bu köprülerin üstlerinde yer alan ve seyir amaçlı yapılan tekil seyir köşklerinin, mimari özellikleri açısından söz konusu üstgeçit ile bir benzerliği bulunmamaktadır. Eğer, Derince’de de üstgeçidin üzerinde oluşturulan bölümler de seyir amacıyla yapıldıysa 21. yüzyılın başlarında şehirlerarası bir yolun üzerinde, yayaların karşıya geçmesini sağlayan, ancak akan suya ve doğa içindeki bitki örtüsüne hakim olmayan bir noktada, buna ne gerek vardır, diye düşünmekteyiz. Amaç seyir ise, köprüden geçmekte olan yayalar hızla akan trafiği mi seyredeceklerdir?” Türkiye’de yerli yersiz “kubbe” kullanımının“kubbe”nin simgesel yönünün de zayıflamasına yol açtığının vurgulandığı açıklamada üstgeçidin üslubunda kullanılan bezemelerle ilgili iddialara da cevap verildi. Açıklamada bezemelerin Osmanlı ya da Selçuklu mimarisindeki örneklerle uyuşmadığı belirtilirken, “Ne bezemenin kullanıldığı yer ve üslubu, ne de köprüde görülen bezemenin uygulaması doğrudur” denildi.

05 Şubat 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR