Karasineksiz yaz için gübreleri hapsedin

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, vatandaşların sineksiz bir yaz geçirmeleri için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Kocaeli’nin genelinde ve 12 ay boyu...

BÜYÜT

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, vatandaşların sineksiz bir yaz geçirmeleri için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Kocaeli’nin genelinde ve 12 ay boyunca sürdürülen ilaçlama çalışmalarının başarısı ise vatandaşların alacağı basit tedbirlerle daha da artıyor. Büyükşehir ekipleri gübreliklerin bir alanda toplanılması ve üstünün kapatılması ile milyonlarca karasineğin üremesinin önleneceği konusunda vatandaşları bilgilendiriyor.

GÜBRELİKLERİ KAPATIN
Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Dr. Osman Poyraz, Kartepe İlçesi Rahmiye bölgesinde hayvancılıkla uğraşan vatandaşlara karasineğin üremesini önleyecek bireysel tedbirler hakkında bilgi verdi. Beraberinde Veteriner Şube Müdürü Fatma Dilber ile birlikte vatandaşları bilgilendiren Daire Başkanı Dr. Osman Poyraz, yaşanılan alanlarda yapılacak olan çevre düzenlemelerinin, sinek üremesini engelleyeceğini bildirdi. Dr. Poyraz, özellikle gübreliklerin havuz gibi çevrelenmesi, gübre suyu birikiminin önlenmesi, ya da gübre suyunun üstünün toprakla örtülmesinin gerektiğini aktardı.

1 KİLO GÜBRE’DEN 15 BİN KARASİNEK
Daire Başkanı Dr. Poyraz 1 kilo hayvan gübresinden 15 bin karasineğin üreyebildiğini ifade ederek şunları kaydetti “ Büyükşehir Belediyesi olarak 33 bin kilometre alanda ilaçlama çalışmaları yapıyoruz. Sinek larvalarına yönelik ilaçlamalarımızla üremeyi kontrol altına alıyoruz. Fakat vatandaşlarımız, ilaçlamaların işlevselliğini artırması için üzerlerine düşen görevleri yapmaları gerekiyor. Gübreleri bir alanda toplayıp üzerini de tam olarak kapatmaları çok önemli. Gübre sıvılarının ise toprakla örtülmesi gerekiyor. İlaçlama çalışmalarımızın yanında külfetsiz bu önlemler ile karasineksiz bir yaz yaşayabiliriz.

PROFOSYONEL EKİP VE EKİPMAN
1 buçuk milyon nüfusun yaşadığı alanda, sivrisinek, karasinek gibi zararlıların üreme alanlarının yoğun olarak bulunduğu alanlarda çalışmalar yaptıklarını ifade eden Dr. Poyraz, bu ilaçlamaların verimliği için vatandaşların duyarlı olmalarını istedi. Dr. Poyraz, profesyonel personel ve ekipmanlar ile sürdürülen çalışmaların kamu maliyetlerini minimize ettiği, ekipman, donanım, araç, işçilik ve ürün tasarrufları sağlaması yönüyle de Türkiye ekonomisine katkı sağladıklarının altını çizdi.

28 Temmuz 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR