PKK’nın Tunceli’de yaktığı TIR’lar dehşet vericiydi!

Bugün Tunceli’deki ikinci günümde size Tunceli’nin Erzincan sınırındaki ilçesi Pülümür yolunda PKK tarafından yakılan TIR’lar ve dünyanın en soğuk su...

Bugün Tunceli’deki ikinci günümde size Tunceli’nin Erzincan sınırındaki ilçesi Pülümür yolunda PKK tarafından yakılan TIR’lar ve dünyanın en soğuk suyunun bulunduğu Büyük Çeşme’yi anlatacağım.

Sabah Ruhi başkanla, pastanede buluştuk. Pülümür’de bulunan Büyük Çeşme’ye gitmeye karar verdik. Büyük Çeşme, bölge insanı tarafından ziyaret olarak kabul edilir. Hatırlayacağınız gibi Pülümür-Erzincan yolunda PKK’lılar TIR’ları, kamyonları yakmışlardı. O yolun, o bölgenin güvenli olmadığı söyleniyordu. DHA Tunceli temsilcisi Ferit Demir ile yaptığımız sohbette, Pülümür yolunu sormuştum. O da yolun açık olduğunu söylemişti.

 

PÜLÜMÜR’E GİTMEYE KARAR VERDİK

Ruhi başkanla pastanede otururken, yanımıza Gebze Tuncelililer Derneği eski yönetici İsmail Yıldız geldi. Ruhi başkan bizleri tanıştırdı. Ruhi başkan, kendisine Büyük Çeşme’ye gideceğimizi söyledi. İsmail Bey, önce biraz çekindi. Çekinmesi de doğaldı elbet. Zira gideceğimiz yolda PKK’lılar TIR’ları, kamyonları yakmıştı, yolu havaya uçurmuşlardı. Arabayı almak için misafirhaneye doğru gittim. Ben arabayı almaya gidene kadar İsmail Bey, bizimle gelmeye karar vermiş.

 

TUNCELİ’NİN BODRUM’U KUTU DERESİ’NDEN GEÇTİK

Ruhi başkan ve İsmail Yıldız ile Pülümür’e doğru yola koyulduk. Ağlayan Kayaları geçtik. Ağlayan Kayalar, Pülümür-Tunceli yolu üzerinde Hilbes Köprüsü civarında bulunan bu kayanın her tarafından sular adeta bir yağmur gibi aşağı akmakta. Kışın aşırı soğuktan Ağlayan Kayalar donar ve buz sütunlar meydana getirirler. Yoldan geçerken Kutu Deresi’ni gördük. Kutu Deresi’ni ulusal basından takip etmişsinizdir. Eşsiz bir güzelliğe sahip...  Kimisi piknik yapıyor, kimisi şezlonga uzanmış güneşleniyor, kimisi de soğuk suda yüzüyordu.

 

YAKILAN TIR’LARI GÖRDÜK

fo1-001.jpg

Kutu Deresi’ni gördükten sonra yola devam ettik. Kutu Deresi’ni geçtikten 5-10 kilometre sonrasında PKK tarafından yakılan TIR’ları gördük. TIR’lar sağlı sollu yakılmış halde yol kenarında duruyorlardı. Korkunç bir manzaraydı. Bu manzarayı görünce, üçümüzde de bir sessizlik oldu.

 

TIR’IN ÜZERİNDEKİ KEPÇE DE YANMIŞTI

fo3-001.jpg

Arabayla yanan TIR’ların yanında geçtik. Pülümür’e yaklaştıkça birçok tünel gördük. Tünellerin içinden geçerken, başka bir yerde yanan TIR’larla karşılaştık. Yine korkunç bir manzaraydı. Yol, tek şeritten veriliyordu. Yanan TIR’ın üzerinde kepçe vardı. Kepçe de TIR’la birlikte yanmıştı. Konuşulanlara göre 500 kiloluk patlayıcı patlatılmış ve yol kesilmişti. Yol kesildikten sonra TIR’lar yakılmış. Hatta konuşulanlara göre PKK’lılar bir kamyon şoförüne, “bu kamyonun kaskosu var mı?” diye sormuş. Şoför de “evet var” deyince, kamyonu da yakmışlar.

 

YAKILAN TIR’LARI ÇIPLAK GÖZLE GÖRÜYORDUM

fo2-001.jpg

Pülümür’deki TIR yakma sahnesini televizyonlardan izlemiştim. Bu kez olayın olduğu yerde idim ve yakılan TIR’ları çıplak gözlü görüyordum. Tunceli merkezde esnaflarla yaptığımız sohbette, söz Pülümür’deki TIR’lara gelmişti. İsmini vermeyeceğim bir esnaf, “Adana’da silah dolu TIR’lar yakalanmıştı ya, işte yakılan TIR’lar da o şirkete ait” demişti. Yakılan TIR’ların enkazları oldukça ürkütücüydü.

 

FESTİVALİN İPTALİ, ESNAFA DARBE VURMUŞ

so-002.jpg

Tunceli’ye vardıktan sonra esnaflarla sohbet ettik. Gazeteci olduğumu söylediğimde, halkın ilgisi daha farklı oldu. Tunceli’de 15 yıldır yapılan Munzur Doğa ve Kültür Festivali’nin iptal olması, Tunceli merkez başta olmak üzere diğer ilçe esnaflarına büyük darbe vurmuştu. Esnaflar, “Tunceli’nin nüfusu 80 bin. Ama festival döneminde nüfusumuz 250 bini buluyor. Tunceli halkı, hem festivale geliyor, hem de özlem gideriyordu. Festival sayesinde esnaflar olarak biz de para kazanıyorduk. Festival sayesinde yüzümüz gülüyordu. Terör nedeniyle festival iptal olunca, büyük zarar gördük. Söyler misiniz, bizim zararımızı kim karşılayacak?” diyerek sitem ediyorlardı.

 

VATANDAŞLAR FİYATLARDAN ŞİKAYETÇİ

Esnaf, festivalin iptal olmasından şikayetçi iken, festival için Tunceli’ye gelen vatandaşlar da fiyatların çok pahallı olmasından şikayet ediyorlardı. Festival yüzünden fiyatlar ikiye katlanmış. Bir çay ocağına gittim. Bir maden suyu istedim. Maden suyunu içtikten sonra kaç para olduğunu sordum. 1 lira 50 kuruş diye cevap verdi.  Lokantaya gittim, çorba içtim. Çorba 5 lira. Bu fiyatlar Tunceli için gerçekten de fazla diye düşünüyorum…

 

TUNCELİ ESNAFI, FESTİVALİN İPTALİNDEN MEMNUN DEĞİL

Yani anlayacağınız esnaf festivalin iptal olmasından hiç hoşnut değil. Daha önce festival için Tunceli’ye gitmiştim. İğne atsan yere değmezdi. Festival iptal olduğu için, bu yıl kalabalıktan eser yoktu. Kim ne derse desin festival, Tunceli için olmazsa olmazlardan biridir. Bir de bazı esnaflar ve sivil toplum örgütleri, festivalden dolayı HDP’li Tunceli Belediyesi’ni suçluyorlardı. HDP’li belediyenin festivale karşı olduğunu, festivali değersiz kılarak önümüzdeki yıllarda festivali kaldırabileceği konuşuluyordu. Ama dernekler ve sivil toplum örgütleri, festivalin mutlaka yapılması düşüncesinde hemfikirlerdi. Eğer HDP’li Tunceli Belediyesi, festivali kaldırma niyetinde olursa, bir sonraki seçimde seçimi kaybedebileceğini ifade ediyorlardı.

 

DÜNYANIN EN SOĞUK SUYU BÜYÜK ÇEŞME’DE

ces-002.jpg

TIR’ların yakıldığı bölgeyi inceledikten sonra yola koyulduk. Nazmiye yolu, Kırmızı Köprü, Pülümür’den derken, Büyük Çeşme yoluna girdik. Gerçekten muhteşem bir manzarası vardı. Erzincan’ın bir bölümü gözüküyordu. Engebeli yollardan geçtikten sonra Büyük Çeşme’ye vardık. Burası, bir ziyaretti. Restore edilmişti. 12 imam aşkına, 12 yerden su akıyordu. Tam Büyük Çeşme’ye vardık, bizi yemeğe davet ettiler. Vatandaşın birisi kurban kesmişti. Kavurma boldu. Bölge insanı, o kavurmayı çok güzel bir iştahla yiyiyordu. Ben de sadece bulgur pilavı ve salatayı yedim. Ruhi başkan ve İsmail Bey’in de maşallah iştahları yerindeydi.

 

SUYU ÇOK SOĞUKTU

Yemeğimizi yedikten sonra elimizi yüzümüzü yıkamak için 12 borudan akan suya doğru yöneldik. Ben elimi suya uzattım, 5-10 saniye sonra ellerimin uyuştuğunu hissettim. Su çok soğuktu. Hem de çok soğuk. Türkiye’nin birçok bölgesine gittim. Bu kadar soğuk su görmedim desem yalan olmaz. Ellerimizin uyuşması arasında su içtikten sonra biraz etrafı gezdik. Her şey güzeldi, ama oradaki sinekler adamı deli ediyordu. İnsanın gözüne, gözüne giriyorlardı. Baktık ki olmuyor, oradan ayrılmaya karar verdik. Tunceli merkeze doğru yola koyulduk.

 

PÜLÜMÜR BÜYÜK ÇEŞME’NİN HİKÂYESİ 

buy-001.jpg

Pülümür’den 20 kilometre uzaklıkta Mutu köprüsüne yakın, Şenik Köyü’nde bir ziyaret yeridir. Hikayesi şöyledir: 1993 yılında bir binbaşı buraya gelmiş, ziyarete pek inanmazmış. Binbaşı bir gün buralarda dolaşırken bir kara kartal gelip, ağacın başına konmuş. Daha sonra kartal havada dolanmaya başlamış. Binbaşı da keskin bir nişancı imiş. Kartalı nişan almış, fakat tüfek patlamamış. Bir kaç kez denemiş fakat bir türlü tüfeği ateşleyememiş. Ziyarete inanmadığı için oraları yakmaya başlamış. Gece uyuduğunda rüyasına sakallı bir adam girmiş. Bu adam kartalmış. Rüyasında binbaşıyı boğmaya çalışıyormuş. Binbaşı "İmdat... İmdat ... "diye bağırmış, fakat bir türlü elinden kurtulamıyormuş. Binbaşı uyandığında birliğinden buraya bir yol yaptırmış. Daha sonra çeşme yaptırmış. Vurmak istediği kartalın o ihtiyar adam olduğunu anlamış. O ziyaretin sahibi imiş. Binbaşı bu olaydan sonra ziyarete inanmış ve devamlı gelip ziyaret etmeye başlamış.  

 

KIRMIZI KÖPRÜ’DE MOLA VERDİK

e3ze.jpg

Büyük Çeşme’den Tunceli dönüşünde yolda Pülümür’e bağlı Kırmızı Köprü’de Ezel Kafe’de mola verdik. Oranın işletmecisi Ruhi başkanın tanıdığı İstanbul Anadolu Yakası Dersimliler Dernek Başkanı Kemal Doğan idi… Kemal Bey, çok dertliydi. Kemal Bey, “Festival iptal olduğu için insanlar Tunceli’ye gelmedi. Durum böyle olunca işlerimiz epeyce bozuldu. Bir de Pülümür yolunda yakılan TIR’lar, yaşanan terör olayları insanları korkutuyor. İnsanlar da yerlerine, yurtlarına gelmiyor. Gerek festivalin iptal olması, gerek terör bizleri zor durumda bıraktı” dedi. Kemal Bey’in mekanında kısa bir mola verdikten sonra Tunceli merkeze doğru yola koyulduk.

 

karqa.jpg

 

YARIN: TUNCELİ BAĞİN KAPLICALARI GÖRÜLMESİ GEREKEN BİR YER!

21 Ağustos 2015 Kocaeli- Kültür-SanatYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?


Kocaeli için kar uyarısı! mask
Kocaeli için kar uyarısı!

iPhone X, Türk Telekom mağazalarında mask
iPhone X, Türk Telekom mağazalarında
Otel odasında ölü bulundu! mask
Otel odasında ölü bulundu!
2 polis tecavüzden tutuklandı! mask
2 polis tecavüzden tutuklandı!
Salim Dervişoğlu’na 10 istekli mask
Salim Dervişoğlu’na 10 istekli
Tevfik Seno’da güvenlik zafiyeti! mask
Tevfik Seno’da güvenlik zafiyeti!

BEĞEN 21 B
TAKİP ET 2 B

YÜKLENİYOR