Abhazya çocuklarından Sabancı’da büyük gösteri

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği etkinliklere katılan Abhazya Cumhuriyeti çocukları...

BÜYÜT

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği etkinliklere katılan Abhazya Cumhuriyeti çocukları, Türkiye’de yaşayan Kafkasyalılarla buluştu. Anavatanlarından gelen çocukların gösterilerini izlemek için Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bursa, Eskişehir ve İstanbul gibi illerden çok sayıda Kafkasyalılar İzmit Sabancı Kültür Merkezi’ne akın etti.

 

İLGİ BÜYÜKTÜ

Düzenlenen geceye Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, Abhazya’nın Türkiye Temsilcisi İnar Gitsba, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Nermin Tol, Uluslar arası Apsny Vakfı Başkanı Soner Gogua, Abhaz Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Cengiz Koç, Kocaeli Kafkas Kültür Derneği Başkanı Erdal Çatan, Akmis Seyahat Yönetim Kurulu başkanı Ruhi Karaalp ve Akmis Seyahat Yönetim Kurulu Üyeleri Ümit Karaalp ve Recep Karaalp çevre illerin Abhaz Dernekleri Başkanları ve Kafkasyalıların önde gelen isimleri katıldı. Kocaeli’de düzenlenen 23 Nisan Çocuk Bayramı’na ilk kez katılım gösteren Abhazya heyeti de etkinliğe yoğun ilgi gösterdi.

 

BÜYÜK COŞKU YAŞANDI

Anavatanlarından gelen soydaşları için Sabancı Kültür Merkezi’ne akın eden Kafkasyalılar için Abhazya’dan gelen ‘Abaza’ ve Kafkaslar için adeta marka olan dans ekibi Amra sahne aldı. Gösterilere alkışlarıyla eşlik eden Kafkasyalılar, Abhazya, Türkiye ve Adige Cumhuriyeti bayraklarını sallayarak büyük coşku yaşadı. Gerçekleşen organizasyonun ev sahipliğini ise Uluslar arası Apsny Vakfı ve bölgenin önemli seyahat ve turizm firmalarından olan Akmis Seyahat üstlendi. Gece çocukların sahnede beraber Kafkas dansları gösterileriyle sonlanırken, Abhazya’nın Kültür eski Bakanı Nugzar Logua’da gecede Abhazca şiirler okudu. Gece büyük bir coşkuyla sona ererken Abhazya ekibi gösterilerine Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin programlarıyla devam ediyor.

24 Nisan 2015 Kocaeli- Kültür-Sanat


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR