İzmit’te 54 yıllık dava sonuçlandı!

Davayı kazanan arazi sahipleri, Büyükşehir’den üzerinde Emex Otel, Sanayi ve Galericiler sitelerinin bulunduğu alanın kendilerine verilmesini istiyor...

Davayı kazanan arazi sahipleri, Büyükşehir’den üzerinde Emex Otel, Sanayi ve Galericiler sitelerinin bulunduğu alanın kendilerine verilmesini istiyor.

 

Dönemin İzmit Belediyesi tarafından, 1960 yılında istimlak edilen arazi ile ilgili hak sahiplerinin açtığı dava, tam 54 yıl sonra nihayete erdi. Bugün üzerinde İzmit Sanayi Sitesi, Emex Otel ve Galericiler Sitesi’nin bulunduğu toplam 93 bin 763 metrekarelik alan ile ilgili olarak dava açan aileler, mahkeme sürecini kazandılar. Toplam 54 yıl süren hak mücadelesinde 20 kişi tarafından başlanan mahkeme süreci bugün 200 kişiye ulaştı.

 

YARGITAY GERİ GÖNDERDİ

1960 yılında dönemin İzmit Belediyesi tarafından bu bölgede kadastro tespiti yapıldı. Bu tespit sırasında 20 kişi arazilerinin eksik teslim edildiği gerekçesiyle Kocaeli Kadastro Mahkemesi’ne giderek itiraz davası açtılar. 1960 yılından itibaren görülmeye başlanan dava 3-4 defa sonuçlanmasına karşın Yargıtay’a yapılan itirazlar neticesinde bozularak geri gönderildi.

 

DAVALAR REDDEDİLDİ

1960 yılında hak arama mücadelesi içerisine giren arazi sahiplerinin açtığı bazı davalar reddedildi. Haklarını aramakta ısrarlı olan vatandaşlara, reddedilen davalarında yerlerinin hazineye çıkacağından, kıyı kenar kanunu gereği haklarını alamayacakları gerekçe gösterildi. Dava açan vatandaşlar bu durumu Yargıtay’a bildirmesi sonrasında bu kararlarda bozuldu.

 

93 BİN 763 METREKARE GERİ İADE EDİLECEK

54 yıldır süren mahkemede eksik evrakların tamamlanması sonrasında görülen davalar sonuçlandı. 1960 yılında yapılan kadastro uygulamasında 93 bin 763 metrekare arazinin eksik teslim edildiği kararına varıldı. Bu karar günümüzde Büyükşehir Belediyesi’ne tebliğ edildi. Mahkeme kararına göre araziler belediyeden geri istenildi.

 

ŞUYULANDIRMA YAPILDI

Bu yerler 3 tane büyük kadastro parselinden oluşuyor. Geçen sürede üzerinde şuyulandırmaların yapıldığı arazinin bir kısmının üzerine İzmit Sanayi Sitesi, Emex Oteli ve Galericiler Sitesi kuruldu. Kurulan bu yerler şimdi bu kararla karşı karşıya kaldılar. Hak sahipleri Kocaeli Kadastro Mahkemesi tarafından verilen karar sonrasında tapularının tescil edilmesi için nisan ayında Tapu Sicil Müdürlüğü’ne başvuru yapıldı ve mahkeme kararı iletildi. 3-4 ay üzerinde görüşmelerine karşın arazi üzerinde şuyulandırma yapılması nedeniyle arazilerin verilmesini çözemedi.

 

BİR YILDIR BEKLİYOR

Konu hakkında Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’nden müfettiş talep edildi. Müfettişler tarafından arazi üzerinde yapılan çalışma sonrasında hazırlanan rapor Ankara Tapı Kadastro Genel Müdürlüğü’ne verildi. Müdürlük bünyesinde rapor bir yıldır bekliyor. Hak sahipleri tarafından kuruma gönderilen yazıda arazi üzerinde hak kayıplarına mahal vermemek için inceleme yaptıklarının cevabını aldılar. Bu ayın sonuna kadar kurum tarafından kesin kararın verilmesi bekleniyor.

 

MİA PROJESİ DE UYGULANACAKTI

Tapu Dairesi Başkanlığı tarafından verilecek olan karar sonrasında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin gereğini yerine getirmesi bekleniyor. Arazilerin bulunduğu yerler arsa sahipleri tarafından talep ediliyor. Tapuların çıkması sonrasında hak sahibi olan yaklaşık 200 kişi tapularına kavuşacak. Hatırlanacağı üzerine Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bu bölge için Merkezi İş Alanı (MİA) projesini hayata geçirmeyi planlıyordu. MİA projesine mahkeme tarafından izin verilmemişti. Serkan BORLAK

da1.jpg

da2.jpg

da3.jpg

16 Haziran 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR