Gölcük’te eğitime 50 milyon harcandı

Gölcük Kaymakamı Adem Yazıcı, önceki gün Sanat Galerisi’nde düzenlenen ve ilçedeki muhtarların katıldığı toplantı ile 2015 yılında yapılan çalışmalar...

Gölcük Kaymakamı Adem Yazıcı, önceki gün Sanat Galerisi’nde düzenlenen ve ilçedeki muhtarların katıldığı toplantı ile 2015 yılında yapılan çalışmaların değerlendirmesini yaptı. Toplantıya, Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü Lütfi Yılmaz, kaymakam adayı Neslihan Kısa ile mahalle muhtarları katıldı.

 

“50 MİLYON TL HARCANDI”

2015 yılı içindeki yatırımlar hakkında bilgilendirmede bulunan Kaymakam Yazıcı, 2016 yılında hayata geçirilecek projeler hakkında da kısa bir sunum yaptı. İlçedeki en büyük yatırımın 50 milyon lira ile eğitime yapıldığının belirtildiği toplantıda 2016 yılında da 7 okulun yenilenmesi için ihale yapılacağını dile getirdi.

 

“GÖLCÜK EĞİTİM ÜSSÜ OLDU”

Kaymakam Adem Yazıcı, geride kalan 11 aylık dönemde yapılan yatırımlar hakkında şu bilgilere yer verdi: “En büyük pay eğitime aktarıldı ve bu pay 50 milyon lira civarında. Eski okul binalarımızı yeniledik. Ayrıca 300 kişilik Fen Lisesi Pansiyonu bitmek üzere. Yine 300 kişilik kız ve erkek öğrenci yurdunda son rötuşlar yapılıyor. Sevgi Evlerimiz ve Gençlik Merkezimiz tamamlanıyor.”

 

“EĞİTİME ÖNEM VERİYORUZ”

“2016 yılında, 7 okulun yenilenmesi ve yeniden yapılması için ihaleler yapacağız. Eski adı ile Ulaşlı Anadolu Öğretmen Lisesi, bulunduğu yerden alınacak ve beldenin sırtlarına taşınacak. Yaşama Sevinci Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi yenilenecek. Yunus Emre Mahallesi’ne 24 derslikli butik bir lise yapılacak. Piyalepaşa İlkokulu yıkılarak yeniden yapılacak. Cumhuriyet ve Cengiz Topel İlkokulları yenilecek. Gölcük Ortaokulu bahçesine spor salonu yapılacak. Ömer Seyfettin İlkokulu arkasındaki hazine arazisine butik bir okul yapacağız. Bu yatırımlar eğitim camiamıza hayırlı olsun.”

 

“KAYITLI 230 SURİYELİ VAR”

Toplantının ikinci bölümünde ise ilçedeki mülteci sorunu ele alındı. Bu konudaki resmi verileri muhtarlarla paylaşan Kaymakam Yazıcı, “Gölcük’te İl Göçmen Bürosu’na kayıtlı yaklaşık 230 Suriyeli bulunuyor. Bunlar, bundan 2-3 yıl önce birilerinin tavsiyesi üzerine gelmiş kişiler. Ancak, günü birlik, haftalık ve aylık olarak gelen Suriyelileri kontrol etmekte sıkıntı yaşıyoruz. Bu konuda muhtarlarımız da hassas olmalı. Bunların güncellemesi yapılırsa, kontrol etmemiz daha rahat olur” dedi.

 

“1450 KİŞİ OKUMA YAZMA BİLMİYOR”

Bu yıl başlatılan ‘Okuma Yazma Seferberliği’nin başarıyla tamamlandığına da değinen Yazıcı, “2015 yılı içinde açılan 30 kursta 65 yaş altı 250 vatandaşımız okuma-yazma öğrendi. İlçemizdeki okuma-yazma bilenlerin oranı yüzde 92. Bir kişi dahi olsa kursu açarız. Yeter ki ilçemizde okuma yazma bilmeyen kalmasın. Gölcük’te yaklaşık bin 450 vatandaşımız okuma yazma bilmiyor. Bunu en aza indirmek hepimizin ortak görevi olmak” diye konuştu.

16 Aralık 2015 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR