AFERİN Cevdet Bey’e!

      Cevdet Şimşek emsaline az rastlanan bir başarı gösterdi. 1957 yılında Sivas’ta dünyaya gelen Cevdet Şimşek (57), 1973 yılında Kocaeli’ye yerleşt...

 

 

 

Cevdet Şimşek emsaline az rastlanan bir başarı gösterdi. 1957 yılında Sivas’ta dünyaya gelen Cevdet Şimşek (57), 1973 yılında Kocaeli’ye yerleşti. 1979 yılında,  o dönem İzmit SSK olarak adlandırılan Seka Devlet Hastanesi’nde işe başladı. Kaloriferci olarak çalışma hayatına başlayan Cevdet Bey, ilkokul mezunuydu. Azmetti ve çocukları gibi okumaya karar vererek üniversite sınavına girdi. Sakarya Üniversitesi Sapanca Meslek Yüksek Okulu İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi’ni kazandı. Bu dönem mezun olan Cevdet Şimşek, kendisinden 35 yaş ufak sınıf arkadaşlarıyla birlikte mezuniyet törenine katılarak kep attı.

 

DERECEYLE BİTİRDİ

İzmit Gültepe Fatih Mahallesi’nde oturan Cevdet Şimşek, 80 kişilik bölümü normal sürede bitirdi. 57 yaşındaki Cevdet Şimşek, 2,35’lik diploma derecesiyle okulun 15’incisi oldu. Okulun ağabeyi olan Cevdet Bey, en yaşlı öğretmenden bile ay olarak büyüktü. Sakarya Üniversitesi Sapanca Meslek Yüksek Okulu İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi Bölümü’nün, Sapanca göl kenarında yapılan mezuniyet törenine ailesiyle birlikte katılan Cevdet Bey, diploma törenini ardından sınıf arkadaşlarıyla birlikte kep fırlattı.

 

UYKU NEDİR BİLMİYORDU

 

Diplomasını aldıktan sonra torunu Berniz Duru’yu kucağına alarak ilk tebriki ondan kabul etti. Gündüzleri okula gidebilmek için 24 saat işyerinde kalan Cevdet Şimşek, 24 saat çalıştığı için 3 gün izin alabiliyordu. Uyku nedir bilmeden hem çalışıp hem okudu. Kitap başında uyukladığı günler oldu. Çocuğu, torunu yaşındaki sınıf arkadaşlarından gocunmadan kendinden yaşça küçük hocalarını can kulağıyla dinledi.

 

DESTEK ALDI

İlkokul mezunu olarak girdiğim iş yerimden üniversite mezunu olarak emekli olacağım diyen Şimşek, “Derecem yükselecek ve bu da benim emeklilik maaşımı etkileyecek. Belki de çalışmaya devam ederim ve memuriyete geçebilirim. Şimdiki hedefim bu” yorumunu yaptı.  Zeliha Şimşek ile evli olan ve Elyapı’da Alım-Satım Müdürü olarak çalışan Ali Fatih Şimşek ile KOÜ Araştırma Görevlisi Züleyha Duru Şimşek’in babası Cevdet Şimşek, okul hayatı sırasında ailesinden ve çalıştığı kurumdan büyük destek aldı. Bu desteği sunan ailesine ve hastane yönetimine teşekkür ediyor.

 

ŞİMŞEK’İN MESAJI

Cevdet Şimşek verdiği mesajda şunları söyledi ; “Ben boş boş duran, mücadeleden kaçan biri değilim. Aklıma taktığımı yapan, başarılı olan biriyim. Kafama okumayı koydum ve bunun için elimden geleni yaptım. Okumanın hakikatken yaşı yokmuş. Derslerim ağırdı, kafam almıyordu, ama azmettim gece gündüz çalıştım, kitap başında uyuya kaldım ve başardım. Gençler mutlaka okuyun” 

15 Temmuz 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR