The Ness'te Gazi Süleyman Paşa, anlatıldı!

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen ‘Uluslararası Gazi Süleyman Paşa ve Kocaeli Tarihi Sempozyumu’nun ilk oturumu The Ness Otel Gazi Süleyman Paşa salonunda Tü...

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen ‘Uluslararası Gazi Süleyman Paşa ve Kocaeli Tarihi Sempozyumu’nun ilk oturumu The Ness Otel Gazi Süleyman Paşa salonunda Türkiye ve dünyanın saygın üniversitelerinden 250 akademisyenin katılımıyla gerçekleşti. Kocaeli’nin ilk Osmanlı yöneticisi olan Gazi Süleyman Paşa’nın adı verildiği sempozyumda Süleyman Paşa’nın tarihi kişiliği, yöneticiliği ve eserleri ele alındı. Sempozyumla birlikte 25-27 mart tarihlerinde Kocaeli’nin tarihi ele alınacak.

 

KOCAELİ TARİHİ ÖDÜLÜ VERİLDİ

Bu sene üçüncüsü düzenlenen sempozyumun açılışına Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu,  AK Parti Kocaeli milletvekilleri, Zeki Aygün, Radiye Sezer Katırcıoğlu, KOÜ Rektörü Prof. Dr. Saadettin Hülagü,  Sakarya Üniversitesi’nden Prof. Dr. Haluk Selvi, Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan, Okçular Vakfı Başkanı Haydar Ali Yıldız katıldı. Törende Okçular Vakfı Başkanı ve İstanbul Milletvekili Hayda Ali Yıldız’a ödül takdim edildi. Ayrıca Gazi Süleyman Paşa hakkında yaptığı çalışmalardan ötürü  Prof. Dr. Feridun Emecen’e Kocaeli Tarihi Ödülü verildi.

 

TÜRK TARİHİNİN ÖNEMİ

Sempozyumda ilk olarak konuşan KOÜ Rektörü Saadettin Hülagü Türk tarihinin önemine vurgu yaparak, “Bu toprakların tarihi aydınlaktıkça genç Cumhuriyetimizin ilelebet payidar olacağını düşünmekteyiz. Cumhuriyetin köklerinin Türk tarihinin derinliklerine uzanmaktadır” diye konuştu.

 

ÖNCÜ ŞEHİR

Sempozyumda konuşan Türk Tarihi Kurumu Başkanı Refik Turan, Gazi Süleyman Paşa’nın nasıl Kocaeli yöneticisi olduğundan bahsettikten sonra  “İzmit’e baktığımızda iki medeniyet içersinde bulunmuş öncü şehir olma vasvını elde etmiştir” ifadelerinde bulundu.

 

TARİHİNİ BİLMEYEN GELECEĞİNİ DİZAYN EDEMEZ

Sempozyumda konuşan Karaosmanoğlu, “Tarihini bilmeyen toplumlar geleceğini asla dizayn edemezler. Geleceğini asla inşaa edemezler. Tarihimizi sağlam kaynaklardan öğrenip böylelikle geleceğimize yön veren stratejik kararlar almamız gerekir. Tarihi öğrenirken tarihi şahsiyetler bu işin baş aktörüdür. Biz Kocaeli’de yaşayan insanlar olarak. Bu kentin önünü açan ufkunu açan aydınlatan büyüklerimizi bütün güzellikleriyle tanımamız gerekir.  Süleyman Paşa’yı öğrenmeden kendimize nasıl model alabiliriz ki ? Bu sempozyumdaki amacımız Gazi Süleyman Paşa’yı tüm yönleriyle tanımaktır. Süleyman Paşa’nın cesaretini azmini imanını inancını kendimize model alarak hem bizlerin hemde yeni nesillerin iyice öğrenmesi gerekmektedir. Yeni nesile model alabilecek en güzel dede en iyi büyüğümüz diye tanıtmamız gerekiyor.” Şeklinde konuştu.

 

TARİHİ ANLADIĞIMIZ ZAMAN...

Sempozyumda konuşma yapan Vali Güzeloğlu,  “Bunun gibi tarihi sempozyumlar ülkemizin her kesiminde yapılmalıdır. Bu gibi buluşmalar bizlerin kimliğimize olan güvenini arttırmaktadır. Tarih bizlerin ortak değerlerinin yansımasıdır.  Tarih bilinci kuru bir tarih bilgisi değildir. Tarih bilinci zaman mekan ve şartlara tarihi bilgiler ve değerler ışındığında bakmak yorumlamak ve ortak geleceğe bakmak bilincidir. Tarihi anladığımız ve yorumladığımız zaman bugün yaşanan olayları çok daha iyi anlamamızı sağlayacaktır” dedi.

 

DİKKAT ÇEKEN SERGİLER

Sempozyum boyunca dikkat çeken sergilerde yer aldı. Sempozyumda Osmanlı okçularına ait önemli ritüellerin anlatıldığı ok yapım standıda kuruldu. Yay, ustası gelen ziyaretçilere ok yapımının inceliklerini anlattı.

 

250 AKADEMİSYEN

Sempozyumda  Türkiye’nin ve dünyanın saygın üniversitelerinden 67 profesör 43 doçen, öğretim üyesi ve araştırmacıların yer aldığı 250 akademisyen 3 gün süreyle 210 tebliğ yayınlayacak. Ayrıca aralarında Çin, Bulgaristan, Arnavutluk, Hollanda, Ukrayna, Cezayir, Kırgızistan ve Yunanistan gibi ülkelerinde yer aldığı 19 ülkeden yabancı akademisyenlerde yer aldı. İlk oturumun açılmasıyla birlikte sempozyum boyunca 6 ayrı salonda toplam 42 oturum düzenlenecek.

 

SALONLARA ÖZEL İSİM

Üç gün sürecek sempozyumda oturumlar Gazi Süleyman Paşa Salonu, Gazi Akça Koca Salonu, Karamürsel Alp Salonu, Pertev Paşa Salonu, Selim Sırrı Paşa Salonu ve Şehzade Murat Salonu’nda düzenlenecek. Ahmet Hazer

25 Mart 2016 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR