Ilımlı büyüme memnun etti

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, sanayideki ılımlı büyüme seyrini olumlu değerlendirdiklerini bildirdi. Zeytinoğlu, yaptığı yazılı...

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, sanayideki ılımlı büyüme seyrini olumlu değerlendirdiklerini bildirdi. Zeytinoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) haziran ayına ilişkin sanayi üretim endeksi sonuçlarını değerlendirdi.

 

“BÜYÜME SEYRİ OLUMLU”

Yüzde 3,4'lük haziran ayı sanayi üretimi artışının ülke ekonomisi açısından olumlu olduğuna işaret eden Zeytinoğlu, “Haziran ayı, Ramazan Bayramı nedeniyle iş günü sayısının azaldığı bir aydı. Buna rağmen sanayi üretiminde yüzde 3,4 artış gerçekleştirdik. Sanayideki ılımlı büyüme seyrini olumlu değerlendiriyoruz” ifadelerini kullandı.

 

İMALAT SANAYİSİ ETKİSİ

Takvim etkisinden arındırılmış sanayinin alt sektörlerinden imalat sanayi sektörünün, bir önceki yılın aynı ayına göre üretim artışına büyük katkı sağladığını vurgulayan Zeytinoğlu, imalat sanayinin alt sektörlerine bakıldığında en fazla artışın yüzde 27,9 ile diğer ulaşım araçlarının imalatında gerçekleştiğini aktardı. İkinci çeyrek göstergelerinin tamamlandığını belirten KSO Başkanı Zeytinoğlu, şunları kaydetti:

 

YÜZDE 5 BÜYÜME BEKLENTİSİ

“Sanayi üretiminde ilk çeyrekte ortalama artış yüzde 2,1 seviyesindeydi. İkinci çeyrekte ise bu oran yüzde 4,6 olarak gerçekleşti. Üretim, kapasite kullanımları ve ihracat gibi öncü göstergelerin artışlarının ülkemizin büyümesine olumlu yansıdığını biliyoruz ve ikinci çeyrekte Türkiye ekonomisinin yüzde 5’in üzerinde büyüyeceğini bekliyoruz.”

09 Ağustos 2017 Kocaeli- Ekonomi


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR