Çukurbağ bölgesinde kamulaştırma yapılacak

İzmit Çukurbağ Mahallesinde yapılan kazı çalışmalarında 2 bin yıllık olduğu tahmin edilen Roma Dönemine ait, mermerden yapılmış 17 basamaklı tapınak m...

İzmit Çukurbağ Mahallesinde yapılan kazı çalışmalarında 2 bin yıllık olduğu tahmin edilen Roma Dönemine ait, mermerden yapılmış 17 basamaklı tapınak merdivenleri gün yüzüne çıkartıldı. Konuyla alakalı olarak açıklama yapan İl Kültür Müdürü Adnan Zanburkan, bölgedeki bazı evlerin istimlak edilerek kamulaştırma yapılacağını söyledi.

 

ice22-027.jpg

 

Nikomedya Krallığının merkezi olan İzmit’te her gün yeni bir tarihi eser veya kalıntı çıkmaya devam ediyor.  İzmit Çukurbağ Mahallesi Bahariye Caddesi üzerinde devam eden kazı çalışmaları esnasında Roma Döneminde ait ve yaklaşık 2 bin yıllık mermerden yapılmış tapınak merdivenleri gün yüzüne çıkartıldı. İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan Zamburkan, bölgenin Nikomedya krallığının kurulduğu alan olduğunu belirterek, “Arkeolojik açıdan zengin bir alanda bulunuyoruz. Bölgede geçen yıllarda yapılan kazılarda da birçok tarihi esere rastlandı” dedi.

 

ice11-068.jpg

 

Üzerine ev yapılacaktı
Bulunan tarihi eserlerin restorasyonlarını yaparak arkeoloji müzesinde sergilediklerini belirten Zanburkan, “Burada vatandaş bir ev yapacaktı. 3. derece sit alanı olduğu için müze müdürlüğü gözetiminde sondaj kazısı yapılırken bu şekilde bir yapının çıktığı görüldü. Hemen kazı devam ettirildi. Bu şekilde kalıntı olduğu için inşaat işlemleri durduruldu. Bölgede kamulaştırma yaparak kazıya devam edeceğiz. Kocaeli'nin tarihinde yer alan 3 bin yıllık kalıntıları ortaya çıkarıp turizmin hizmetine sunacağız” dedi.

 

ice44-002.jpg

 

Sağlık tanrıçası heykeli bulunmuştu
Gün yüzüne çıkartılan merdivenler hakkında bilgi veren Zanburkan, “Burada uzmanlarımız tarafından bulunan bu yapının tapınak merkezine çıkan merdivenler olduğu söylenmektedir. Bu kazının ilk aşamasında da burada bir sağlık tanrıçası denilen heykel de çıkmıştı. Ondan sonra burada kazı devam ettirildi ve bu merdivenler ortaya çıkarıldı. Bu merdivenlerin yukarıya doğru devam ettiğini görüyoruz yine yandaki parsele doğru devam ettiğini de tahmin ediyoruz” şeklinde konuştu.

 

ice33-013.jpg

 

Sahilden kaleye kadar devam ediyor
Gün yüzüne çıkartılan merdivenlerin alt tarafında da bir tünel kalıntısı bulunduğunu söyleyen Zanburkan, “Bu yapıların birbiriyle bağlantılı olduğunu, sahilden kaleye kadar birbiriyle zaman zaman tünel, zaman zaman da tünellerle bağlantılı olduğunu tahmin ediyoruz. Burası Nikomedya'nın kurulduğu bir alan. Bu nedenle bölge 3. derece sit alanı ilan edildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın katkılarıyla kamulaştırma yaparak kazı çalışmaları devam ettirilecek” ifadelerine yer verdi.

 

Nuri AKÇAHARMAN

16 Haziran 2016 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR