Tüpraş'tan döviz açıklaması

Tüpraş'tan yapılan yazılı açıklamada, bazı basın ve yayın organlarında yayınlanan haberlerde "döviz fiyatlarının Tüpraş'ın alımları nedeniyle arttığı"...

BÜYÜT

Tüpraş'tan yapılan yazılı açıklamada, bazı basın ve yayın organlarında yayınlanan haberlerde "döviz fiyatlarının Tüpraş'ın alımları nedeniyle arttığı" iddiasının yer aldığı anımsatıldı. Tüpraş'ın, rafinerilerinde işlediği ham petrolü uluslararası piyasalardan döviz karşılığı tedarik ederek, ürettiği akaryakıt ürünlerini yurt içinde TL karşılığında sattığı vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Bugün bazı basın ve yayın organlarında yayınlanan haberlerde, döviz fiyatlarının Tüpraş’ın alımları nedeniyle arttığı iddiasına ilişkin kurumsal açıklamamız aşağıda bilginiz için paylaşılmaktadır.

Bilindiği üzere Tüpraş, rafinerilerinde işlediği ham petrolü uluslararası piyasalardan döviz karşılığı tedarik ederek, ürettiği akaryakıt ürünlerini yurtiçinde TL karşılığı satmaktadır. Bu kapsamda kuruluşundan bu yana ilgili devlet kurumlarının bilgisi ve koordinasyonu ile periyodik olarak, finans kuruluşlarından döviz alınmakta olup, 2013 yılında bu kapsamda yapılan döviz alım tutarı 9,5 Milyar Dolardır. Son yapılan döviz alım işlemi de şirketimizin ticari ihtiyaçları doğrultusunda, satın alınan ham petrol kargo bedellerini ödemek üzere, “ilgili devlet kurumlarına yapılan aylık/haftalık bildirimler çerçevesinde” gerçekleşmiştir.

Tarafımızdan bilgi alınmaksızın yapılan haber, gerçek dışı içerik ve başlığı ile kamuoyu ve yatırımcılar nezdinde şirketimizin itibarını zedeleyici ifadeler içermektedir. Habere ilişkin cevap ve düzeltme metnimiz ilgili taraflar ile kamuoyunun doğru bilgilenmesini sağlamak üzere paylaşılmıştır.

Saygılarımızla"

01 Ekim 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR