Halıdereli muhtarlar çözüm için randevu bekliyor

Gölcük’e bağlı Halıdere’nin Çakal Bağlar mevkiinde 2005 yılında faaliyete geçen As Elmaslar Taşocağı’nın 2015 yılında bitmesi gereken sözleşmesi 2037...

Gölcük’e bağlı Halıdere’nin Çakal Bağlar mevkiinde 2005 yılında faaliyete geçen As Elmaslar Taşocağı’nın 2015 yılında bitmesi gereken sözleşmesi 2037 yılına uzatılınca bölge halkı ayaklandı. Taşocağını kapattırmak için eylem yapan Halıdereliler, Vali ve Büyükşehir Belediyesi’nden randevu talep etti. Aradan 9 gün geçti talebe yanıt halen gelmedi

 

MÜFETTİŞ GELMİŞTİ

1999 Marmara depremi öncesinde Gölcük ilçesinin en gözde yerlerinden biri olan Halıdere bugünlerde yaşam mücadelesi veriyor. Bölgede kurulan taşocağının bölgeye, tarıma ve arıcılığa verdiği zararı anlatmak isteyen Halıdereliler, ocağın kapatılması için eylem yapıyor. CHP Milletvekili Haydar Akar’ın da yakından takip ettiği ve As Elmaslar firmasının işlettiği taşocağında müfettişlerin yaptığı incelemeleri hatırlatan milletvekili Akar, ocağın çevreye verdiği zararın müfettiş raporuna da yansıdığını söylemişti.

 

9 GÜNDÜR SES YOK

Halıdere’de faaliyet gösteren As Elmaslar Taş Ocağına karşı bölgenin üç muhtarıyla birlikte mücadele veren Halıdere Tarım Kalkınma Kooperatifi Başkanı Necmi Kurtuluş, Vali Hasan Basri Güzeloğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’ndan randevu talep edildiğini, ancak gecen 9 günlük süreye rağmen kendilerine bir dönüşün olmadığını söyledi.

 

DAHA ÖNCE VALİ BEY’E GİTTİLER

Konu hakkında konuşan Halıdere Yalı Mahallesi’nin iki dönemdir muhtarlığını yapan Seyfi Eraydın, “Biz ramazan ayının başında Vali Hasan Basri Güzeloğlu ile randevu alarak görüştük. Bu taşocağının süresinin bittiğini, ancak izin süresinin uzatılmak istendiğini bildirerek bölge halkının şikayetini kendisine aktardık. Kendisi bize kesinlikle böyle bir süre uzatılmasına izin vermeyeceğini söyledi. O günlerde yazılı olarak taşocağının akıbetini valilik makamına sorduk. Gelen yanıtta ise süre uzatılmasının gerçekleştiği yazıyordu. Yani biz Vali’ye gittiğimizde süre zaten uzatılmıştı” dedi.

 

“BAŞKAN’A DURUMU İZAH EDECEĞİZ”

Halıdere Yeni Mahalle’nin beş dönemdir muhtarlığını yapan Necati Atılgan ise “Biz buranın kaldırılması için çok mücadele verdik. Çevreye ve insanlara verdiği zararı anlatmaya çalıştık. Ancak elimizden çok bir şey gelmedi. Son süreçte yaşanan gelişmelerin ardından Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ile görüşme kararı aldık. Kendisine gidip durumu izah edeceğiz” diye konuştu.

 

“İNŞALLAH GİDERLER”

Halıdere Körfez Mahallesi’nin 4 dönemdir muhtarlığını yapan Ataman Akdeniz ise, açıklamasında şu sözlere yer verdi: “İlk olarak 12 hektarlık bir alanı kullandıklarını, daha sonra 5.8 hektarlık bir alan için izin aldıklarını duydum. 1-1,5 aylık işlerinin kaldığı iddia ediliyor. İnşallah öyledir ve işlerini bitirir giderler. Biz bölgemizde doğaya böylesine zarar veren bir taşocağı istemiyoruz.”

 

TARIM VE ARICILIK BİTTİ

Halıdere Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Necmi Kurtuluş ise taşocağının bölgedeki tarımsal çalışmaları olumsuz etkilediğini dile getirdi. Kurtuluş, şöyle konuştu: “Halıdere’de kiraz, erik, zeytin, sebze ve kestane yetişiyordu. Ama şimdilerde taşocağından çıkan toz etrafa yayılıyor. Tozların etkisiyle ağaçlar kurumaya başladı. Özellikle erik ve kiraz ağaçları kurumuş durumda.  Mıcırın yıkanması neticesinde çamurlu suyun dereye verilmesi sonucu dere suyundan daha önce sulama yapılamıyordu. Şu an sulama yapılıyor. Arıcılık sektörünü de etkiledi. Kestane balı üretiminde gözle görülür bir düşüş var. Bütün bunları anlatmak için randevu talep ettik henüz dönen olmadı.”

 

“YERLEŞİM YERİNE ÇOK YAKIN”

Taşocağı yolunu vatandaşların da kullandığını dile getiren Kurtuluş, “Burası yerleşim yerine çok yakın. Havaya karışan tozların insan sağlığına çok büyük zararı var. Ocak alanı çok dik olduğu için heyelan tehlikesi ile karşı karşıya kalabiliriz. Yeşil alanlarımız giderek çölleşiyor. Bunun geri dönüşü yok. arlıca bölgede herhangi bir maden bulunmuyor. Yöre halkı olarak diğer kapanan ocaklar gibi organize sanayi bölgesine gitmesini ve yetkililerin verdiği sözleri yerine getirmesini istiyoruz” dedi.

 

“HERKES RAHATSIZ”

Bakan Fikri Işık, Vali Güzeloğlu ve Başkan Karaosmanoğlu’nun kendilerine taşocağının izin süresinin uzatılmayacağı sözünü verdiklerini dile getiren Kurtuluş, sözlerini şöyle tamamladı: “Bütün belde halkı rahatsız. Şimdiye kadar taşocağına verilen çalışma süresi dolacak diye sabırla bekledik. Şimdiye kadar sesimizi çıkartmadık. Ormanlarımızdan vatandaşlarımız faydalanıyor. Diğer ocaklar gibi bu ocağın da kaldırılmasını istiyoruz” dedi. Nuri Dinçer AKÇAHARMAN

19 Ağustos 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

07

levent kurtuluş - iki yüzlüler ve yardakçılar diye yazan iftiracı korkak sen önce korkakismini yaz.bu açıklamayı yapan muhtarlar ve kooperatif başkanı benim akrabam ve biz hiçbir zaman akpnin yardakçısı olmadık ve taş ocağından bir kuruş rant sağlamadık aksini ispat etsinler edebiliyorlarsa hodri meydan !!!

Yanıtla . 0Beğen 19 Ağustos 17:14
06

zzz - İki yüzlüler! Bunlar akpnin yardakçılarıydı. Şimdi rant bitti isyan başladı. Satılmışlar.

Yanıtla . 0Beğen 19 Ağustos 17:14
05

Güngör Yazıcı - Halıdere'yi arkadaşlarım dolayısı ile biliyorum. Ben Maşukiye'liyim, Halıdere de aynı güzellikte bir cennet. Maalesef taş ocağı güzelim beldeye çok zarar vermiş. Özellikle yolun üst kısmı taş ocağından bir parça gibi. Tarım, arıcılık artık çok zor görünüyor. İnşaallah bundan sonra zarar durdurulur; Halıdere de kurtulur.

Yanıtla . 0Beğen 19 Ağustos 17:14
04

Serkan öz - Halıdere nin sayın muhtarları ile Tarım kooperatif Başkanımız a Halıdere ye sahip çıktıkları için Teşekkür ederiz. Halk olarak da bizde sonuna kadar desteklerimizi vermeliyiz.Sonuçta başka beldelerde n insanlar gelip burada taş ocağı kapansın diye mucadele vermez.Görev bizim görevimizdir Arkadaşlar bu zalim idarecilere sandıkta ders lerini vermeliyiz .Halıdere yi rant bahçesi yaparak Halka zülüm etmek ne demek olduğunu göstermeliyiz.Şu an belediye ve iktidarda olan arkadaşlar biz Halıdere her türlü kotuluğu yapıyoruz ama bunlar bizi Halıdere de birinci parti yapıyor diyememeliler. Bu bir siyasi mucadele değil var olma mücadelesidir .Bu bir zalim idarecilere baş kaldırı mücadelesidir. Bu mucadele Köyüne Yaşadığın ve doğduğun yere sahip çıkma mücadelesidir. Bu mucadele de karşımızda olabilecek dönmeler çıkabilir olsun buda büyük bir kazançtır Arkadaşlar içimizdeki dönmeleri tanırız bu sayede Saygılar.

Yanıtla . 0Beğen 19 Ağustos 17:14
03

halıdereli - Akp beslenmekten obez oldu bu taş ocağı nsl besliyosa seslerini çıkaramıyırlar ey abdestli obezler bu millet sizden davacı bu işin ahiretide var.....

Yanıtla . 0Beğen 19 Ağustos 17:14
02

Halıdereli - Birlik ve beraberliğe devam. Yakında defolup gidecekler inşallah.

Yanıtla . 0Beğen 19 Ağustos 17:14
01

Recep Tuğrul - Muhtarlar görevlerini yerinde zamanında yapmıyorlar maalesef Üzülerek izliyorum

Yanıtla . 0Beğen 19 Ağustos 17:14
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR