Gezi Davası 5. gününde

    Gezi Parkı eylemlerine destek amacıyla ilimizde de eylemler yapılmış ve 238 kişi, farklı suçlamalarla adliyeye sevk edilmişti. Her gün devam eden...

 

 

Gezi Parkı eylemlerine destek amacıyla ilimizde de eylemler yapılmış ve 238 kişi, farklı suçlamalarla adliyeye sevk edilmişti. Her gün devam eden yargılamalar, 5. gününde 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde devam etti. Dünkü duruşmaya 7 sanık katıldı.

“SUÇUN YOK, YAPACAK BİR ŞEY DE YOK”

Duruşmada kanuna aykırı yürüyüşe katılmak, ihtara rağmen dağılmamak, kamu malına zarar vermek ve polise direnmek suçlamasıyla ifadesi alınan Cüneyt Sezer arkadaşlarıyla fuarı gezdiklerini belirterek, “Kız arkadaşımı saat 22.00 otobüsüne bindirip, evime doğru yürümeye başladım. Doğu Kışla Parkı’nda iki kişi durdurup, polis olduklarını söylediler. Beni araca bindirip telefonumu aldılar” dedi. Sezer, telefonunu alan polislerin, mesajlara, son aramalara baktıklarını, “Bir polis ‘Abi bunun bir şeyi yok’ dedi. Ama şoför aldık bir kere, yapacak bir şey yok dedi” dedi. Sezer eylemlere katılmadığını ifade ederek, suçlamaları reddetti.

“KARAKOLA SIĞINDIK”

Diğer sanıklardan Devrim Şenol, Cumhuriyet Parkı’nda bir kafede, kardeşiyle birlikte oturduğunu belirterek, “Bu sırada polis müdahalesi başladı. Sis ve gazdan etkilenince, parkın arkasındaki karakola sığındık. Karakolun girişinde bizi yaka paça gözaltına aldılar. Suçlamaları kabul etmiyorum” ifadelerini kullandım.

İŞ ÇIKIŞI GÖZALTILAR

Sanıklardan Duygu Sezer, “Fethiye Caddesi’nde stant açmıştım. Akşam standı toplayıp, evime doğru yola çıktım. Arkadan gelen polisler tarafından gözaltına alındım. Suçlamaları kabul etmiyorum” dedi. Sanık Ebru Karatoprak da Real AVM’nin güvenlik görevlisi olduğunu belirterek, “Akşam saat 22.00’da işten çıktım. Üzerimde üniformam ve sivil bir mont vardı. Dışarıda bir kalabalık vardı. Sakinleşmelerini bekledim bir süre ve Doğukuşla Parkı’na doğru yürümeye başladım” dedi. Bir süre sonra eylemcilerin de aynı yöne geldiklerini dile getiren Karatoprak, önüne gaz bombası atıldığını söyledi.

“TOKAT ATARAK SUSTURDULAR”

Bir sivil polisin, diğer polislere kendisini göstererek ‘Şunu da alın’ dediğini söyleyen Karatoprak, “Kıpırdayamadım. Polisler o sırada bir bayanı copluyorlardı. İkisi gelip beni aldı. Güvenlik olduğumu söyledim Kimlik istedi biri ama diğer polis boş ver dedi. Tokat atarak ağzımı kapattılar. Darp edildim. Kollarımda ve boynumda morluklar vardı” dedi. Karatoprak, hakkındaki tüm suçlamaları reddetti.

PANSUMAN VAR RAPOR YOK

Sanıklardan Emin Fatih Bilgin eylemi gördüğünü, merakını gidermek için yaklaşık yarım saat eylemi izlediğini belirterek, “Sonra arkadaşlarla Barlar Sokağı’na gittik. Saat 22.30-23.00 gibi çıktık. Yürüyerek eve giderken Perşembe Pazarı’nda eylemcileri gördük. Bu sırada polisler geldi” dedi. Polislere karşı koymadıklarını vurgulayan Bilgin, “Yere yatın dediler yattık. Mukavemet göstermedik. Sopa yedik” dedi. Darp raporu için doktora götürüldüğünü söyleyen Bilgin, doktorun pansuman yaptığını ancak darp raporu vermediğini belirtti.

“GÖZALTINA BİLE ALINMADIK”

Duruşmada son ifadeleri, ikisi de TKP üyesi olan Çağlar Özkan ve Çağrı Abdireisoğlu verdi. Üyesi oldukları siyasi parti ile eyleme katıldıklarını belirten TKP’liler, eylemler sırasında gözaltına dahi alınmadıklarına dikkat çekerek, suçlamaları reddettiler. Duruşma, ifadelerin alınmasının ardından ertelendi.

06 Haziran 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR