Basın Onur Günü’nde gazeteciler ödüllendirildi

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ilk kez ve sadece ülkenin ileri gelen gazetecileriyle İzmit Kasr-ı Hümayun’da bir araya gelerek Cumhuriyet’in...

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ilk kez ve sadece ülkenin ileri gelen gazetecileriyle İzmit Kasr-ı Hümayun’da bir araya gelerek Cumhuriyet’in ilanının müjdesini verdiği 16 Ocak Basın Onur Günü yine Kasr-ı Hümayun (Av Köşkü)’nde görkemli bir törenle kutlandı.

 

GENİŞ KATILIM

Törene; Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Küçük, AKP Milletvekilleri İlyas Şeker, Zeki Aygün, Cemil Yaman, Abhazya Milletvekili Tayfun Ardzınba, KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, İzmit İlçe Kaymakamı Ersin Emiroğlu, İl Emniyet Müdürü Levent Yarımel, DSP İl Başkanı Hayati Özzeren, Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Yılmaz Karaca, Kocaeli Baro Başkanı Sertif Gökçe, KOTO Başkanı Murat Özdağ ve çok sayıda davetli katıldı.

 

“BİZİM İÇİN BÜYÜK BİR ONUR”

Tören ilk olarak Tarihi Tren Garı’nda buluşma ve Saat Kulesi’ndeki Atatürk anıtına çelenk sunumu ile başladı. Atatürk anıtına çelenk sunumunun ardından basın toplantısının yapıldığı Kasr-ı Hümayun’a geçildi. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunulmasının ardından Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Çetin Gürol açılış konuşmasını yaptı. Başkan Gürol, “93 yıl önce en anlamlı güne ev sahipliği yapmış yerdeyiz. Cumhuriyetin ilanının burada konuşulması bizim için en büyük onur” ifadelerini kullandı.

        

“İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ OLMALI”

Gazeteciler Federasyonu Başkanı Yılmaz Karaca ise “Bugün bizim için daha onurlu bir gün. Bugünün tüm illerde kutlanmasını diliyorum. Atatürk gazetecilere güvenmişti. Buraya toplayarak bu onurlu günü söylemişti. Türkiye’de gazetecilerin sorunları ve sorumlulukları var. Türkiye’de birlik ve beraberliğin oluşması yönünde gazeteciler üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmelidirler. İfade özgürlüğünün önü açılmalıdır. Köşe veya haber yazdığı için gazeteciler yargılanmamalıdır” diye konuştu.

 

“KAPIMIZ HER ZAMAN AÇIK”

İbrahim Karaosmanoğlu, “Her mesleğin zorluğu var, gazetecilik siyaset yapmak kadar zor. Gazetecilerin haber alma ve haber yapma konusunda bizler Kocaeli’de yerel yönetimler olarak her zaman yardımcı oluyoruz. Gazetecilere her zaman kapımızı açıyoruz. Kocaeli gazeteciliği her zaman daha verimli hale geliyor. Cumhuriyet kelimesi Atatürk tarafından ilk defa burada kullanıldı. Cumhuriyetimizin değerini bilelim. Cumhuriyetin bize verdiği özgürlüklerin hakkını bilelim” şeklinde konuştu. 

 

MEDYA VE SİYASET KARDEŞ

Karaosmanoğlu’nun ardından Fikri Işık kürsüye geldi. Bakan Işık, “Burası Kocaeli açısından çok önemli. Cumhuriyet adım adım burada başladı. Medyanın olmadığı bir demokrasi tahmin etmek mümkün değil. Siyaset ve medya kaderdaştır. Medya ortada ve tarafsız olmalıdır. Medya kendi sorunlarını dile getirmeye zaman bulamıyor. Şu an da gazetecilerimiz için Derince Çınarlı mevkiinde 140 tane konutu başlatıyoruz. 23 Şubat’ta TOKİ ihaleye çıkıyor, hayırlı olsun. 2 artı 1 ve 3 artı 1 ev yapacağız. İçinde AVM, cami ve kültürel faaliyet alanı da yapacağız. Şartları Cemiyet Başkanı sizlere söyleyecek” açıklamasında bulundu. Konuşmaların ardından dereceye girenlere ödülleri verildi. Serkan BORLAK 

 

HABER FOTOĞRAF DALINDA ÖDÜL ALANLAR:

1. İsa Turan- Marmara Gazetesi

2.Mesut Işık- DHA

3.Abbas Çakar- Demokrat Kocaeli

Mansiyon- Bülent Anar- Basın Yayın

Hüseyin Demiray Özel Ödülü- Vildan Kekeç- Özgür Kocaeli

 

MİZANPAJ DALINDA ÖDÜL ALANLAR

1. Candoğan Parlatan- KOÜ

2. Fikriye Öndeş Çakar- Demokrat Kocaeli

3. Evren Kızıltaş- Gebze Gazetesi

Mansiyon-  Mervegül Türkoğlu- Marmara Gazetesi,

Hüseyin Demiray Özel Ödülü- Levent Köyan- Manşet Kocaeli

 

GÖRÜNTÜLÜ HABER DALINDA ÖDÜL ALANLAR

1- Ümit Ülker- TRT-

2- Şahin Oktay- AA

3- Semih Kanpar- A Haber

Mansiyon- Emre Tuncay- TV 41

Hüseyin Demiray Özel Ödülü- Gürcan Yılmaz- İHA

 

HABER DALINDA ÖDÜL ALANLAR

1- Kerim Yavuz- Özgür Kocaeli

2- Refik Sıla Güvenç- Gebze Gazetesi

3- Büşra Kaya- DHA

Mansiyon- Bilge Kenet- KOÜ

Hüseyin Demiray Özel Ödülü- Metin Girgin- AA

 

RÖPORTAJ DALINDA ÖDÜL ALANLAR

1- Meral Erdoğan- Yeni Haber

2- Gülcan Hacı Gaffaroğlu- KOÜ

3- Erhan Altıparmak- (HIGVAY)

Mansiyon- Yiğit Özcan- Çağdaş Kocaeli

Hüseyin Demiray Özel Ödülü- Mustafa Eranıl- Bizim Gazete

16 Ocak 2016 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR