Konca: AKP ele geçiremediği meslek odalarının yetkilerini elinden alıyor

HDP milletvekili adayları Ali Haydar Konca ve Dilber Örnek, Gebze Türkiye Mimarlar ve Mühendisler Odaları Birliği’ni (TMMOB) ziyaret etti. Ziyarette...

BÜYÜT

HDP milletvekili adayları Ali Haydar Konca ve Dilber Örnek, Gebze Türkiye Mimarlar ve Mühendisler Odaları Birliği’ni (TMMOB) ziyaret etti. Ziyarette TMMOB Temsilciliği Başkanı Metin Temel, Elektrik Mühendisleri Odası yönetim kurulu üyeleri ve oda üyeleri ev sahipliği yaptı.

 

Ziyarette AKP döneminde meslek odalarının temsil alınmak istediğini belirten Ali Haydar Konca, ön seçimlerle ele geçirilemeyen meslek odalarının yetkilerinin elinden alındığını ve adeta etkisiz kurumlar haline getirilmek istendiğini söyledi. Bir hukukçu olarak Türk Tabipler Birliği’nin başına gelenlere yakından tanık olduğunu belirten Konca “TTB’nde yönetimi alamayınca yeni yasa çıkartarak yetkilerini tırpanlayarak yetkilerinin önemli bir kısmını SGK’ya verdiler” dedi. Benzer uygulamaların diğer odaları da hedef aldığını belirten Konca “Amaç örgütsüz toplum yaratmak, odaları bölerek kontrol etmek istiyorlar. Sivil toplumun, meslek kuruluşlarının, demokratik kitle örgütlerinin varlığından rahatsızlar. Böyle bir siyasal kültürleri yok. Onların sivil toplum kuruluşundan anladığı,  paravan şirketler üzerinden ihaleleri ele geçirip AKP’li yandaşların parasına para kattığı kurumlar” dedi.

 

TMMOB’ne bağlı Elektrik Mühendisleri Odası’nın yeni enerji kaynakları hakkındaki çalışma ve raporlarının iktidarı rahatsız ettiğini belirten Konca “Denetimden hiç hoşlanmıyorlar. TBMM Sayıştay’ı denetleyemiyor, Cumhurbaşkanlığına verilen örtülü ödeneği zaten denetleyemiyoruz. Yargı iktidarı denetleyemiyor, odaların da projeleri denetlemesini istemiyorlar” diye konuştu.

 

AKP iktidarı döneminde boşanma davalarının iki kat arttığını belirten Konca, AKP’nin toplumun psikolojisini bozduğunu, toplumun büyük bir psikolojik bunalıma girdiğini belirterek “Suç oranlarındaki artışlarda, kadın cinayetlerinde, şiddet oranının artışında çok net görüyoruz. Kavgayı sosyal kültür haline getirdiler. Kendileri herkesle kavgalı, toplumu da birbirine kavga etsin istiyorlar. Gerilimden ve kavgadan besleniyorlar” dedi.

27 Mayıs 2015 Kocaeli- Siyaset


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR