İşte Kocaelispor’un yeni yöneticileri (4)

Balcıoğlu’ndan Kocaelispor için kurtuluş şifresi: Güven… Sorumluluk… Sabır…Kocaelispor Başkan Yardımcısı Avukat Salih Balcıoğlu, “İşte Kocaelispor’un...

BÜYÜT

Balcıoğlu’ndan Kocaelispor için kurtuluş şifresi: Güven… Sorumluluk… Sabır…

Kocaelispor Başkan Yardımcısı Avukat Salih Balcıoğlu, “İşte Kocaelispor’un Yeni Yöneticileri” dizi röportajımızın 4’üncüsüne konuk oldu ve önemli açıklamalarda bulundu. Halkın kendilerine güvenmelerini isteyen Balcıoğlu, İzmit’in asıl sahiplerine çağrıda bulundu. Basına da seslenen Balcıoğlu, “Hiç kimse gelişi güzel yazı yazmasın” dedi…

KİMSE KAÇMASIN
Avukat Salih Balcıoğlu ile yaptığımız röportajda, 17 senedir Kocaeli’de yaşadığını belirten Balcıoğlu, sorumluluk için göreve geldiğini söyledi. Ancak, sanayicilerin, İzmitli olanların sorumluluktan kaçtığını ifade eden Balcıoğlu, herkesi yardıma çağırdı. Basında yer alan bazı köşe yazılarının da çok yersiz olduğunu söyleyen Balcıoğlu, basının yıkıcı değil yapıcı eleştiriler yapmasını gerektiğini vurguladı.

Kayyum heyeti sürecini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Kayyum Heyeti bu kulübün tomografisini çekmiştir. Bu vakte kadar hiçbir yönetim kulübü bu kadar derinlemesine araştırmamış, masaya yatırmamıştır. Kayyum Heyeti 40 günlük dönemde gerçekten imkansızı başarmıştır. Kulübün her türlü gelirinin, giderinin, borçlarının adeta fotoğrafı çekmiştir. Ama en önemlisi Kayyum, Kocaelispor’un kurtulacağına inanmıştır. Aksi takdirde ne biz burada olurduk, ne de bu yük altına girilirdi. Kayyum inanmasaydı, bu işi başarabiliriz demeseydi, kulüp çoktan kapanmış Kocaelispor tarihe gömülmüş olurdu.

Yönetim kurulu üyeliği teklifini nasıl aldınız?
Kayyum Heyeti’nin yöneticileri seçerken bazı durumları göz önünde bulundurdular. Tecrübeli olmaları, daha önce bu işi yapmaları gibi. Bende daha önceki dönemlerde kulübün hukuk işlerinden sorumlu olmuştum. Hukukçu olduğum için federasyonun mevzuatını biliyorum. Ancak, kulüpçülük gerçekten çok farklı bir şeydir. Mevzuatları, yönetmelikleri değişiktir. Ben de bu konuda bilgili biri olarak Kayyum Heyeti bana teklif getirdi. Ben de üzerimde bir sorumluluk hissettim ve görevi kabul ettim.

Mayıs ayında yapılacak kongrede devam etmeyi düşünüyor musunuz?
O dönem neyi gerektirirse onu yapacağım. Şu an için bir şey düşünmedim ancak şartlar olumlu olursa tabii ki devam etmek isterim. Ama, maddi gücü daha yüksek birileri gelir de, ‘biz bu görevi devralmak istiyoruz’ derse seve seve görevimi bırakırım.

‘KIRGIZ KAYBOLAN GÜVENİ KAZANACAK İSİMDİR’
Rafet Kırgız’ın başkan olmasını nasıl yorumluyorsunuz?
Daha önce de başkanımızla birlikte çalışma fırsatım hiç olmadı. Kayyum Heyeti süresince kendisini daha fazla tanıma imkanı buldum. Kayyum Heyeti başkanlık konusunda oldukça demokratik davrandı. Sordular ‘başkan kim olsun?’ diye. Rafet Bey’in başkan olmasına herkes olumlu karşıladı, kimseden itiraz gelmedi. Kentin kaybolmuş olan güvenini kazanabilecek isim. Tereddütsüz olarak başkanlığa yakışan bir isimdir Rafet Kırgız.

SÜPER LİG’DE OLSAK HERKES GELİR
Sorumluluk almaktan kaçınan, yöneticilik teklifini kabul etmeyen insanlar hakkında ne düşünüyorsunuz?
Şüphesiz kulübün bu durumuna kimse olumlu bakmaz. Ancak, herkes üzerine düşen sorumluluğu üstlenmelidir. Ben 17 yıldır Kocaeli’de yaşıyorum. Aslen Çorumluyum. Üniversiteyi kazanıp memleketimden buraya geldim. Ama gelmeden önce Kocaelispor’a o dönemlerden sempatim vardı Kocaelispor’u seviyordum. Gösterdiği başarıları merakla takip ediyordum. Bu yüzden şimdi üzerimde sorumluluk hissediyorum. Ama bu kentin asıl sahipleri sorumluluktan kaçıyor, sanayiciler kaçıyor, İzmitli olanlar kaçıyor. Eğer Süper Lig’de mücadele ediyor olsaydık, herkes yönetici olmak için kapımıza gelirdi. Onları bu zor dönemimizde de bekliyoruz. Bizim onların da desteğine ihtiyacımız var. Onları da desteğe çağırıyorum.

‘KÖŞE YAZARI NE İŞ YAPAR?’
Yerel basından nasıl bir yaklaşım bekliyorsunuz?
Öncelikle basınımızın desteğine gerçekten ihtiyacımız var. Ancak, son günlerde medya da yer alan bazı köşe yazılarından oldukça rahatsız oldum. Basın mensubu arkadaşlarımız yıkıcı değil, yapıcı olsunlar. Neyin peşinde olduklarını bilmiyorum ama bizler bir enkaz devraldık. Kulübü tekrardan düzlüğe çıkarmanın hesaplarıyla geldik. Burada hiç kimse menfaat ya da reklam peşinde değil. Futbolcular, personel aç bir halde. Biz kulübü tekrar ayağa kaldırmaya geldik. Basından bu konuda olumlu yaklaşımlar bekliyorum. Elbette ki yanlışlarımız olacak ancak bu saatte vurdumduymazca yapılan hiçbir eleştiriyi de kabul etmiyorum. Çünkü, nasıl bir ortamda yönetime geldiğimiz herkes tarafından biliniyor.

GÜVEN KAZANMALIYIZ
Yeni yönetimin öncelikli hedefi ne olacak?
Bizim her şeyden önce güvene ihtiyacımız var. Öncelikli olarak kamuoyunun güvenini kazanmamız gerekiyor. Dibe vurmuş bir Kocaelispor devraldık. Başkanları hapse girmiş kulübün yöneticisiyiz şu an. Haliyle halkın güveni zedelenmiş durumda. Biz öncelikli olarak şeffaf olacağız, gizli kapaklı işler yapmayacağız. Herkese açık olup bu kentin güvenini kazanmaya çalışacağız. Bu sayede vurduğumuz dipten yavaş yavaş yukarılara doğru çıkabileceğiz.

2011’İN KİRALI ALINMIŞ
Borçlar için nasıl bir düzenleme planlıyorsunuz?
Yaklaşık 70 milyonluk bir borç var. Bunun yarısı vergi borcu ve Torba Yasası ile bu borçta büyük bir azalma olacak. Torba Yasası’ndan kesinlikle faydalanmalıyız. Aksi takdirde daha da dibe vuracağız. Gelen gideri olduğu gibi bu borcun faizine gidiyor. Borçta hiçbir azalma olmuyor bu yüzden. Yeni yasayla birlikte en azından faizler silinir, anaparanın borcunu taksit taksit ödemeye başlarız. Bu sayede gelen para direkt olarak taksite gider. Kulübün sahip olduğu Baç’taki kira gelirimiz, Musanpark, Antik Pub, Antik Kapı gelirlerinin hepsi alınmış durumda. 2011’in sonuna kadar bütün kiralara alınmış ve bu kiraların nereye harcandığı muamma. 3. şahıs borçları içinde şahıslarla görüşüp onlardan ya bağış yapmalarını isteyeceğiz, ya da borçlarının bir kısmına razı olmalarını isteyeceğiz.

Takımın hedefi nedir?
Takımda hedef kesinlikle Bank Asya 1.Lig. Bu hedef için çalışmalarımız yoğunlaştıracağız. Şu an çok kritik durumdayız. Bir maç kaybetsek aşağı düşeceğiz, iki maç kazansak yukarı çıkacağız. Oldukça kritik bir dönemdeyiz. Eğer, Bank Asya 1.Ligi’ne çıkarsak gelirlerimiz de artacak, böylece daha da rahatlayacağız.

Salih Balcıoğlu Kimdir?
1977 Çorum İskilip doğumlu olan Salih Balcıoğlu, Kocaeli Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. 17 senedir Kocaeli’de yaşayan Balcıoğlu, evli ve bir çocuk babası. 2006-2007 Mustafa Ekşi döneminde hukuk işlerinden sorumlu yönetici olan Balcıoğlu, Serhan Gürkan döneminde de 2 ay görev yaptı. Balcıoğlu ayrıca, iki dönemdir de Kocaeli Barosu Yönetim Kurulu Üyelik görevini sürdürüyor. Amatör olarak sporla ilgilenen Balcıoğlu, halı saha maçları oynuyor. Baro turnuvalarına katılan Balcıoğlu, ayrıca uluslar arası baro turnuvalarına katılıyor. Balcıoğlu, Haziran ayında İrlanda’nın başkenti Dublin’de yapılacak turnuvaya da katılacak.

10 Şubat 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR