“Kocaeli, işsizlikte Türkiye 8’ncisi”

CHP İzmit İlçe Başkanı Selman Yıldırım, Kocaeli’nin işsizlik konusunda Türkiye’nin sekizinci sırasında yer aldığını ve bunu Türkiye İstatistik Kurumu’...

BÜYÜT

CHP İzmit İlçe Başkanı Selman Yıldırım, Kocaeli’nin işsizlik konusunda Türkiye’nin sekizinci sırasında yer aldığını ve bunu Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine dayandırarak belirlediklerini açıkladı.

CHP İzmit İlçe Başkanı Selman Yıldırım, önceki akşam ilçe binasında basın toplantısı yaparak gündemle ilgili açıklama yaptı. İşkur’a bağlı olmayan gizli işsizlerin rakamlarının belirlenmediğini, ama oranlarının az çok belli olduğunu belirten Yıldırım, “İşkur’a başvuranların sayısı 9.4 milyon kişi, başvurmayanların sayısı ise 4.4 milyon kişi civarında. Bu da gerçek rakamların aslında bize söylendiği gibi olmadığını açıkça ortaya koyuyor. Kocaeli’nde ki durum daha da vahim. Türkiye geneli işsizlik oranı yüzde 15.6 iken bu rakam Kocaeli’nde yüzde 17.6 - 17.9 arasında ve bunu gizliyorlar” dedi.

HALKIN OYLARINI ÇALACAKLAR
CHP İzmit İlçe Başkanı Selman Yıldırım hükümeti ağır bir dille eleştirerek, “AKP Hükümeti, Belediye-İş ile Hizmet-İş arasındaki Büyükşehir Belediyesi işçileri için yaratılan suni mahkeme olaylarının ve çekişmelerin yerel seçimlere çok kısa bir süre kala hükümet tarafından sonlandırılacağını biliyoruz. Böylece bakın bu konuya da çözüm getirdik gibisinden bir yaklaşım içine girecekleri de aşikardır. Böylece bunu gövde gösterisine dönüştürerek halkın oylarını çalmak isteyeceklerdir. Bu konunu en kısa zamanda çözümü işlerine gelmemektedir. Bakın işçilere yüzde 5 seyyanen zam yaptılar ve “tüm olumsuzluklara rağmen size zam yapıyor ve sizleri düşünüyoruz” demeye getiriyorlar. Bu rakamları daha sonra sözleşmede ki rakamlarla mahsuplaşma şerhiyle yaptılar. Bunların işi gücü gösteri. İşçiyi falan düşündükleri yok. Başbakan Erdoğan, işçilere örgütlenmelerini tavsiye ediyor ama gidin bakın Asım Kibar adındaki işadamımın ait işyerlerinde sendika falan göremezsiniz. Sokmuyorlar. Sendikalaşan kişileri de hemen işten çıkarıyorlar. Bunların ki gösteriden başka bir şey değil” dedi.

“ALO DERDİM VAR”A TELEFON YAĞIYOR
“Alo derdim var” adındaki 270 00 75 nolu telefona her yerden telefon yağdığını belirten Selman Yıldırım, “Alo derdim var hattını 4 Ocak 2013 tarihinde açtırdık ve bugüne kadar yüzlerce telefon aldık. Her ay ortalama 110-120 telefon alıyoruz ve inanın Türkiye’nin dört bir yanından şikayetler alıyoruz. Vatandaşın tasalarını, problemlerini ve çözüm önerilerini kaydedip derliyoruz. Bu telefon hattı çok iyi oldu. Gerekirse kişileri evlerinde bile ziyaret edip sorunları kayda geçiyoruz” şeklinde konuştu.

ÇOCUK İŞÇİ SAYISINI PATLATTILAR
Hükümetin aldığı 4+4+4 kararı ile çocuk işçi sayısında patlamaya neden olduğunu belirten Selman Yıldırım, “4+4+4 kararı ile kızlar okullardan alındı ve bu rakam 136 bine vardı. Kocaeli’nden kaç kız öğrencinin örgün eğitimdeki eğitim hayatı bitti bilen yok. Bu çocuklar açık öğretime kaydettirildiler. Böylece hem çalışıp hem okuma imkanı buldular. Buna en çok aileler sevindi. Şimdi piyasa da sayısını bile bilmediğimiz oranda çocuk işçiler çalıştırılıyorlar. Bunu bu hükümet sağladı. Kayıtsız, sigortasız çocuk işçiler tezgahtar, batış elemanı, tamirci, bulaşıkçılık gibi mesleklerde üç otuz paraya çalıştırılır oldular” dedi.

SANDIK EĞİTMENLERİNİN EĞİTİMLERİ BİTTİ.
Kocaeli’nden 21 CHP’linin de katıldığı sandık eğitmenlerinin eğitim süreçlerinin tamamlandığını belirten Yıldırım, “Türkiye’nin hemen her yerinden Ankara’ya çağrılarak eğitilen 2 bin 600 kişinin sandık eğitmenliği eğitimleri bitti. Sertifikaları da verildi ve bir kısmının sertifikalarını da Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu verdi. Birde genel merkezin aldığı karara göre, parti içi eğitimlerini almamış kişilerin parti içindeki siyasi yükselmeleri söz konusu olamayacak. Yani artık bir özgeçmiş dosyası ile parti içindeki silsile sağlanmış olacak” dedi.

CHP HALKA İNİYOR VE İNMEYE DEVAM EDECEK
CHP’nin aldığı çok önemli kararlar olduğunu hatırlatan Selman Yıldırım, “Artık sandalyede, koltuktan idare edilen bir CHP’li yönetici imajını ortadan tamamen kaldırmak istiyoruz ve kaldıracağız. Genel merkezimiz, halkın içinde de yer alan onlarla sık sık görüşen ve fikir alışverişinde bulunan halkın sorunların vakıf insanların bulunduğu bir partinin yapılanması için çalışıyoruz. Bundan böyle koltuktan yönetim yok. Herkes halkla birlikte ve iç içe olmak zorunda. Salon konferansları, salon toplantıları devri bitti. Hazırladığımız köy ve mahalle dosyaları ile konuların nasıl takipçisi olduğumuz da görülecek. Bunları çok kısa bir süre sonra açıklamaya başlayacağız. Ev ev, hane hane gezip dolaşıp dosyalar hazırlıyoruz” şeklinde konuştu.

19 Şubat 2013 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR