Nusret Gemisi, yeniden hizmette

Çanakkale Zaferi'nin kazanılmasında önemli rolü bulunan, 18 Mart 2011 tarihinde Çanakkale Boğazı'nda ''müze gemi'' olarak yeniden göreve başlayacak Nu...

BÜYÜT

Çanakkale Zaferi'nin kazanılmasında önemli rolü bulunan, 18 Mart 2011 tarihinde Çanakkale Boğazı'nda ''müze gemi'' olarak yeniden göreve başlayacak Nusret Gemisine, hizmete girişinin ilk kademesi olan Türk Bayrağı ve Komutan Flandrası törenle toka edildi.

Gölcük Tersanesi Komutanlığında düzenlenen törende konuşan Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Eşref Uğur Yiğit, 18 Mart Deniz Zaferi ve Çanakkale Savaşlarının yalnızca Türk harp tarihinin değil, dünya tarihinin de en önemli sahnelerinden biri olduğunu söyledi. Yiğit, on binlerce insanın can verdiği, sakat kaldığı savaşların yapıldığı topraklarda bir milletin bağımsızlık öyküsünü dile getiren bir anıtın yükseldiğini ifade ederek, bu anıtın Mehmetçiğin dünyaya örnek olan yiğitliği kadar, Türk milletinin işgalci güçlere karşı kahramanca direnişinin de öyküsünü temsil ettiğini savundu. Her milletin kaderini belirleyen olaylar olduğuna dikkati çeken Yiğit, Kurtuluş Savaşının mücadele ruhu ve zafer tohumlarının yeşerdiği Çanakkale'nin, Türk ulusu için sadece savaş ya da bir bölgeyi ifade etmediğini kaydetti.

GEMİYİ GEZDİLER
Konuşmaların ardından, Oramiral Yiğit, TCG Nusret Gemisi (N-16) Komutanı Deniz Kıdemli Yüzbaşı Burak Şimşek'e Türk Bayrağı, komutan flandrası ve hizmete giriş belgesini verdi. Gemide görev yapacak 13 personelin yerini almasıyla Türk Bayrağı ve komutan flandrasının toka edilmesinin ardından, Yiğit'e orijinal Nusret mayın gemisinin ''Yalpa Müşiri''nin bulunduğu plaket, törene katılan eski Deniz Kuvvetleri Komutanları ile misafirlere ise geminin maketi hediye edildi.

Törenin ardından, Oramiral Eşref Uğur Yiğit, eşi Pırar Yiğit, emekli Deniz Kuvvetleri Komutanları Oramiral İrfan Tınaz, Oramiral Salim Dervişoğlu, Oramiral Bülent Alpkaya, Oramiral Yener Karahanoğlu ve Oramiral Metin Ataç ile emekli amiraller aslına sadık kalınarak inşa edilen gemiyi gezerek, bilgi aldı. Yiğit, törenin ardından Nusret gemisinin inşasında çalışan tersane işçileriyle anı fotoğrafı çektirdi.

NUSRET MAYIN GEMİSİ
Nusret mayın gemisinin orijinali 1912 yılında Almanya Kiel'de inşa edilerek, 1913 yılında Osmanlı Donanmasına katıldı. Gemi, Çanakkale Deniz Savaşları sırasında, 7-8 Mart 1915'te Karanlık Liman'a döktüğü sahile paralel 26 mayınla, 18 Mart 1915 Deniz Zaferi'nin kazanılmasında büyük rol oynadı. 1955 yılına kadar kesintili olarak Türk donanmasına hizmet verdikten sonra görevden ayrılan gemi, 1962 yılında sivil bahriyeye satıldı, 1990 yılında ise Mersin Limanı'nda battı.

13 Şubat 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR