Belediye İşçisi Dramı

İzmit Belediyesi’nde 14 sene hizmet veren Yakup Birinci, kefil olmanın bedelini ağır ödedi. Arkadaşına kefil olan Birinci, bu borç sonrasında kefil ol...

BÜYÜT

İzmit Belediyesi’nde 14 sene hizmet veren Yakup Birinci, kefil olmanın bedelini ağır ödedi. Arkadaşına kefil olan Birinci, bu borç sonrasında kefil olmasının bedelini işinden olmanın yanı sıra evine haciz gelmesiyle ödedi.

Eski Bekirpaşa Belediyesi’nde çalışmaya başlayan Yakup Birinci, İzmit Belediyesi’nin kurulması sonrasında çalışmaya devam etti. Belediye bünyesinde 14 sene hizmet veren Yakup Birinci’nin yaşadıkları filmlere konu olacak nitelikte… Bir arkadaşına kefil olan Birinci, bunun sonrasında işini ve evini kaybetti. Şimdi ortada kaldı. Bir işçinin yaşadığı bu duruma üyesi olduğu sendika tarafından da sahip çıkılmadı.

İzmit Belediyesi‘nden kısa bir süre önce işinden mecburen ayrılan, Hizmet-İş Sendikası tarafından kendisine oynadığı oyun sonrasında mağduriyeti büyüyen evli 2 çocuk babası Yakup Birinci “1999 yılında dönemin Bekirpaşa Belediye Başkanı Fikret Toker ve sonrasında belediye başkanı seçilen Abdullah Köktürk döneminde Bekirpaşa Belediyesi‘nde çalışıyordum ve Hizmet-İş Sendikası üyesiydim. Bekirpaşa’da yaşanan maddi sıkıntıları o dönem yaşayan herkes bilmektedir. Hemen hemen her gün eylemler yapardık. Hizmet-İş Sendikası tarafından her seferinde belediye içerisinde, dışarıda eylemler yapardık. Bu süreçte yaşadığımız ekonomik sıkıntılar, kamuoyu tarafından yakından bilinmektedir. Bekirpaşa kapatılıp İzmit Belediyesi ile birleşince İzmit Belediyesi bünyesine geçtim ve Hizmet-İş Sendikası‘ndan ayrılıp Genel-İş Sendikası‘na üye oldum. Hayatım, düzenim iyiydi. Aileme bakabiliyor, eve ekmek götürebiliyordum. İki çocuğum var. O süreçte bir dostuma banka kredisine kefil oldum. Dostum benden habersiz yurt dışına çıkınca krediler üzerime kaldı.

Banka maaşıma haciz koydu. Yetersiz kalınca evime haciz geldi. Evime hacze gelen avukat AKP‘nin İzmit Belediye Meclis üyesi Emine Zeybek‘ti. Bunu öğrenince belki durdururum diye belediye üst düzey yetkililerine durumu anlattım. Beni Hizmet-İş Sendikası’na yönlendirdiler. Son ümit olarak Hizmet-İş Sendikası‘na gittim. Sendika başkanları bana şu teklifi yaptı, ’Genel-İş Sendikası‘ndan istifa et, gel bize üye ol senin işini hemen çözeyim‘ dedi.

Genel-İş Sendikası‘ndan istifa edip Hizmet-İş‘e geçtim. Sendika başkanlarına benim sorunumu çözmelerini, yardımcı olmaları için yanlarına gittiğimde beni alaya aldılar, durumuma güldüler, yardımcı olmadılar. Hizmet-İş Sendika başkanları beni kandırmıştı. Hayatım alt üst oldu, iki kez kalp krizi geçirdim. Son çare belediyeden ayrılmayı düşündüm. Ayrılırken bana ödenecek tazminatla borçlarımı kapatırım diye düşündüm. Ayrıldım ve belediyeden çalışmamın karşılığı olan 37 bin TL tazminat ödendi. Bunun 27 bin lirasına el kondu. 7 bin TL‘yi de avukat Emine Zeybek aldı. Beş kuruşum kalmamıştı. 450 TL kira ödüyorum. 300 TL işsizlik maaşı alıyorum. İki çocukla birlikte 4 nüfusa bakıyorum. Çaresizim, işsizim. Ben işçiydim, sıkıntıdaydım. Sendika bana böyle bir süreçte yardımcı olmuyorsa, yol göstermiyorsa ne işe yarıyorlar ki.” açıklamasında bulundu.

21 Haziran 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR