Bakan Işık, projeler için tarih verdi

Bakan Işık “Valilik binasının 1 Şubat tarihine yetişmesi planlanırken, Kocaeli Devlet Hastanesi’nin açılışını 2016 yılının 29 Ekim tarihine yetişmesi...

Bakan Işık “Valilik binasının 1 Şubat tarihine yetişmesi planlanırken, Kocaeli Devlet Hastanesi’nin açılışını 2016 yılının 29 Ekim tarihine yetişmesini planlıyoruz” açıklamasında bulundu.

 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Kocaeli Valiliği tarafından yaptırılan yeni hizmet binasının devam eden inşaatında dün incelemede bulundu.  Kompleksin bu zamana kadar yapılan çalışmaları hakkında bilgi alan Bakan Işık daha sonra bina içerisindeki çalışmaları yerinde inceledi.

 

40 YILLIK BİNA

İnceleme sonrasında açıklama yapan Bakan Işık, “Kocaeli Valiliği 1976 yılında yapılmıştı. Neredeyse 40 yıldır aynı binada hizmet veriliyor. Mevcut yerinden dolayı bina hizmet bakımından yetersiz durumdaydı. Kentin ihtiyacından dolayı böyle bir çalışma yapıldı. Binanın mimarisine bakıldığı zaman bizim kendi medeniyetimizi anlatıyor” dedi.

 

“1 ŞUBAT’TA BİTER”

Kocaeli Valiliği’nin yeni binasının Selçuklu ve Osmanlı mimarisinden esinlenerek yapıldığının altını çizen Bakan Işık, “Çalışmada son aşamaya gelindi. 1 Şubat tarihinde eksikler tamamlanmış olacak. Hava şartlarına bağlı olarak dış mekanlarda yapılacak olan çalışmalar var. Havalar iyi giderse çevre düzenlemesi de 1 Şubat’ta bitebilir. Kente yakışan bir kamu binası oldu. Kendi kültürümüzü yansıtıyor. Burada hizmet kalitesi de artacaktır” açıklamasında bulundu.

 

“NİFAK SOKAMAZLAR”

İnceleme turu sırasında basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Bakan Fikri Işık, ülke gündeminde bulunan TÜSİAD başkanının açıklamalarını değerlendirdi. Yapılan “Muhatabımız Başbakandır” sözünün doğru bir davranış olmadığını dile getiren Işık, “Cumhurbaşkanı Erdoğan ülkemizde halk tarafından seçilen ilk Cumhurbaşkanıdır. Muhatap kabul edilmemesi söz konusu olamaz. Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın arasına nifak sokulmasına izin vermeyeceğiz” şeklinde konuştu.

 

"KURT GİRMEYECEK"

2015 genel seçimlerinde ağaç içerisinde kurt olacağına inanmadığını söyleyen Bakan Işık, sözlerine şöyle devam etti: “Bu noktada çok dikkatli davranmaktayız. Kurt olacağına inanmıyorum. Ağaca kurt girmemesi için çalışıyoruz. Bu yönde çalışıyoruz.”

 

1180 KAZIK 326 YATAKLI

Bakan Işık daha sonra ise Kocaeli Devlet Hastanesi’nin yeni hizmet binasının devam eden inşaatında incelemelerde bulundu. Bir süre inşaat sahasında gezen Işık, “Bina için kazıklar çakıldı. Faaliyette olan alanda yeni inşaat yapmak zordur. Etrafı emniyete almak gerekir. Hastanenin işleyişine de dikkat edilmeli. Bu zamana kadar emniyet amacı ile 600 kazık çakıldı. 580 kazık daha çakılacak. Hastanemiz 326 yatak kapasiteli olacak. Kentimize yakışır bir hizmet binası olacaktır” dedi.

 

AÇILIŞ 2016’DA OLACAK

Projenin iki yıl içinde tamamlanmasının beklendiğini de sözlerine ekleyen Işık, “Yeni hastane hizmet binası 2017 Ocak ayında hizmete girecek. Biz ise bu tarihi 2016 yılının 29 Ekim’e çekmek istiyoruz. Bu yönde çalışmalar hızlandırılacak. Üstlenici firma tarafından bu durumda dile getirildi. Kentimiz için çok önemli bir proje. Bu çalışma için İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’ın da büyük gayreti oldu. İlerleyen günlerde şehir hastanesinin de temeli atılacak. 1-2 ay içerisinde inşaat başlar” diye konuştu.

 

GENİŞ KATILIM VARDI

Öte yandan hastane ve valilik kompleksinde incelemelerde bulunan Bakan Fikri Işık’a kalabalık bir heyet de eşlik etti. Denetimlere Işık’ın yanı sıra Vali Hasan Basri Güzeloğlu, AKP İl Başkanı Mahmut Civelek, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zekeriya Özak, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Tahir Büyükakın, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, Derince Belediye Başkanı Ali Haydar Bulut, AKP İzmit İlçe Başkanı Ali Korkmaz ve vali yardımcıları katıldı. Serkan BORLAK

01 Ocak 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR