Bu fırınlarda ekmek yapmak çok kolay

Köylerdeki kültürel yaşamın sürdürülmesi amacıyla farklı çalışmalar yürüten Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, hemen hemen Kocaeli’nin tüm köylerinde kull...

BÜYÜT

Köylerdeki kültürel yaşamın sürdürülmesi amacıyla farklı çalışmalar yürüten Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, hemen hemen Kocaeli’nin tüm köylerinde kullanılan köy fırınlarını daha kullanışlı hale getirerek köylü kadınlara yardımcı oluyor. Kocaeli’ye özgü mancarlı pide ve lokumlar bu fırınlardan çıkarak sofralarda yerini alıyor.
 
75 KÖYE KULLANIYOR
Haftanın beli günlerinde yakılarak hamurların sürüldüğü köy fırınlarından bugüne kadar 75 tanesi köylere kazandırıldı. Yeni yüzleriyle şehirdeki akranlarını aratmayan köy fırınlarında köylü kadınlar birbirinden lezzetli yemekler ortaya çıkarıyorlar.
 
NELER YAPILIYOR
Fırınlar genelde birkaç ailenin ekmeğini pişirecek şekilde birlikte çalışılarak yakılıyor. Akşamdan hazırlanmış ekmek hamurları, lokumlar ve pideler tepsilere konularak iyice ısına fırına konuluyor. Bu fırınlar özellikle cemiyetlerde köylünün en büyük yardımcısı oluyor.
 
CEMİYETLEDE KULLANILIYOR
Düğünlerde ve mevlitlerde çokça yapılacak hamur işleri bu fırınlarda kısa zamanda hazırlanıyor. Fırınlar hamur işlerinin yanında güveç gibi farklı et yemeklerinin de pişirilmesinde kullanılabiliyor. Fırınlardan ayıca domates salçası yapımında da faydalanılıyor.

17 Ekim 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR