Kocaeli 4. Kitap Fuarı kapılarını açıyor

Kocaeli 4. Kitap Fuarı 12-20 Mayıs tarihleri arasında açık kalacak. Her yıl daha da büyük ilgi gören fuara bu yıl 300 bin ziyaretçi hedefleniyorKocael...

BÜYÜT

Kocaeli 4. Kitap Fuarı 12-20 Mayıs tarihleri arasında açık kalacak. Her yıl daha da büyük ilgi gören fuara bu yıl 300 bin ziyaretçi hedefleniyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, ilkini 2009 yılında gerçekleştirdiği ve her yıl daha da büyüyen Kitap Fuarı’nın bu yıl dördüncüsünü düzenleyecek. 12-20 Mayıs tarihleri arasında açık kalacak olan Kocaeli Kitap Fuarı bu yıl da Büyükşehir Belediyesi Uluslar arası Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Türkiye’nin en genç kitap fuarı olmasına rağmen geçen yıl 260 bin ziyaretçisiyle Türkiye’nin üçüncü büyük Kitap Fuarı unvanını alan fuarın bu yılki hedefi ise 300 bin ziyaretçi. Böylece TÜYAP’ın İstanbul Fuarı’ndan sonra Türkiye’nin ikinci büyük fuarı ünvanı elde edilebilecek. Beklenen katılımla birlikte, 4 yıl boyunca Kitap Fuarı’nı ziyaret edenlerin sayısı böylece 1 milyonu aşmış olacak.

GENEL SEKRETER YAZICI AÇIKLADI
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ersin Yazıcı dün düzenlendiği basın toplantısı ile Kitap Fuarı ile ilgili detaylı bilgi aktardı. Seka Park Palmiye Kafe’de gerçekleştirilen basın toplantısına Genel Sekreter Yazıcı’nın yanı sıra Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Tahir Büyükakın, Başkan Danışmanı Ömer Polat, Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Ali Yeşildal, Basın Yayın ve Halkla ilişkiler Daire Başkanı Raşit Fidan katıldı. Basın toplantısında ayrıca Necip Fazıl, Nazım Hikmet, Tolstoy, Nietzsche ve Mevlana gibi ünlü yazarların birebir tiplemeleri yer aldı.

HEDEF 300 BİN ZİYARETÇİ
Genel Sekreter Ersin Yazıcı “Bu yıl Türkiye ikinciliğini hedefliyoruz. Bunu yakalarsak İstanbul’un ardından Türkiye’nin en büyük ikinci Kitap Fuarı olacağız. Kocaeli böylece sanayi kenti kimliğinin yanı sıra böylesine önemli bir onurun da evsahibi olacak” dedi. ErsinYazıcı geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da Kitap Fuarı’nın korsan kitaba karşı olan duruşunu sürdürdüğünü kaydetti.

KİTAP FUARI YARIN AÇILIYOR
Kocaeli 4. Kitap Fuarı bu yıl yarın saat 11.00’de düzenlenecek törenle kapılarını kitapseverlere açacak. 20 Mayıs Pazar akşamına kadar açık olacak Kitap Fuarı’nın merkezi Uluslararası İnterteks Fuar alanı olacak. 350 yayınevi ve 29 sivil toplum kuruluşunun katılacağı Kitap Fuarı’nda 450 etkinlik düzenlenecek.

“Bİ BANA, Bİ VAN’A” KAMPANYASI
Kitap Fuarı bu yıl anlamlı bir sosyal sorumluluk projesine de önderlik yapacak. Kısa bir süre önce deprem acısıyla sarsılan Van için “Bi Bana, bi Van’a” adlı bir kitap kampanyası düzenlenecek. Kitap Fuarı’nda kurulacak kumbarayda kitaplar toplanacak. Toplanan kitaplarla biri Kocaeli’ndeki bir ilköğretim okulunda, diğeri ise Van’da kurulan prefabrik bir ilköğretim okulundaki kütüphaneye bağışlanacak. NTV aynı zamanda fuarın yayın sponsoru olacak.

450 ETKİNLİK GERÇEKLEŞTİRİLECEK
Fuarda bu yıl da yüzlerce yazar, şair ve araştırmacının katılımıyla konferanstan söyleşilere ve imza günlerine kadar 450 etkinlik gerçekleştirilecek. Geçen yıllarda olduğu gibi Kitap Fuarında birbirinden önemli yazarlar konuk olacak. Türk edebiyatının değerli kalemleri, düzenlenecek imza günleri ve söyleşileriyle kitap fuarında kitapseverlerle buluşacak.

BAHARLA BİRLİKTE AĞAÇLAR KİTAP AÇACAK
Kitap Fuarı ön kampanyası kapsamında geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da baharla birlikte “Ağaçlar Kitap Açtı” etkinliği düzenlenecek. Bugün (11 Mayıs Cuma) sabah erken saatlerde Yürüyüş Yolu üzerindeki ağaçlara yine kitaplar asılacak. Sabah işe veya okula gitmek için evlerinden çıkan Kocaelililer, Yürüyüş Yolu’ndaki ağaçlara asılmış kitapları toplayabilecek. Büyükşehir Belediyesi’nin kitap sevgisini arttırmak ve okuma alışkanlığı kazandırmak amacıyla gerçekleştireceği etkinlik kapsamında ağaçlara asılan kitaplar ücretsiz olarak vatandaşlara dağıtılacak.

ÜNLÜ YAZARLAR KİTAPLARINI İMZALAYACAKLAR
Ayrıca “Ağaçlar Kitap Açıyor” etkinliği çerçevesinde ünlü yazarların kostümlerini giymiş tiyatro sanatçıları Yürüyüş Yolu boyunca onlar adına ağaçlardaki kitapları imzalayacak. Mevlâna, Necip Fazıl, Nazım Hikmet, Tolstoy, Friedrich Nietzsche ve Edgar Allen Poe’nin birebir tiplemeleri bugün sabah Yürüyüş yolunda kendilerine ait eserleri imzaladıktan sonra vatandaşlara hediye edecek.

5 BİN ÖĞRENCİ AYNI ANDA KİTAP OKUYACAK
Aynı saatlerde bu etkinlik çerçevesinde yine Yürüyüş Yolu’nda, 4’ncü Kocaeli Kitap Fuarı kapsamında Kocaeli’nde ilk kez 5 bin kişi aynı anda kitap okuyacak. Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren 5 bin Bilgievi öğrencisi aynı anda kitap okuma etkinliği gerçekleştirecek. Yürüyüş Yolu’nda düzenlenecek bu programa çocukların sevgilisi ve yerli çizgi film kahramanı Pepe de katılacak. TRT Çocuk kanalının sevilen Kahramanı Pepe, fuara renk katacak.

ULAŞIM SORUNU YOK
Kitap Fuarı’na geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da ek otobüs seferleri konuldu. Ring şeklinde hareket edecek otobüsler, Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Kampusu ve Anıtpark ile İzmit Çocuk Parkı önünden kalkacak. Okullardan, STK’lardan ve diğer kuruluşlardan gelecek talepler de imkânlar dâhilinde karşılanacak. Ayrıca okullar kendi okul servisleriyle de öğrencileri fuara taşıyacak.

TÜRKİYE’NİN ÖNDE GELEN YAZARLARI KOCAELİ’DE
Ayrıca, usta yazarlar Ahmet Ümit, Bejan Matur, Mümtazer Türköne, İlber Ortaylı, Mustafa Armağan, Üstün Dökmen, Ayşe Kulin, Yavuz Bahadıroğlu, Enver Aysever ve Ece Temelkuran, Mehmet Altan, Hilmi Yavuz, Şamil Tayyar ve Banu Avar ile birçok şair ve yazar imza günleriyle, söyleşileriyle Kitap Fuarı’nın konukları arasında yer alacak. Konferansları da daha önceki senelerde olduğu gibi yine, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Uluslararası Fuar alanında gerçekleştirilecek. Geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da çeşitli sergiler açılacak

10 Mayıs 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR