Engellilerin sorunları hala fazla

Bugün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü. Sadece bir günde hatırlanan, ancak yaşadıkları sorunları, hayata bakış açıları ve her alanda çözüm bekleyen tale...

Bugün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü. Sadece bir günde hatırlanan, ancak yaşadıkları sorunları, hayata bakış açıları ve her alanda çözüm bekleyen talepleri ile engelliler, kabul edilse de edilmese de bu toplumun bir parçası. Onlar yaşamları ile ilgili önlerine çıkan engellerin ortadan kaldırılması için yöneticilerden çözüm bekliyorlar. Bugün de sorunları bizzat yaşayan engellilerin ilk sesi olan Kent Konseyi Engelliler Meclisi’nin yöneticileri ile yaşadıkları sorunları görüştük.

 

SORUNLARINI KONUŞTUK

Engelli vatandaşlarımızın hayatlarını kolaylaştıracak küçük, ama sihirli dokunuşlar onların daha mutlu ve kaliteli yaşamalarını sağlayabiliyor. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde engellerin kentimizde yaşadıkları zorlukları araştırdık. Akla gelmeyecek ilginç engellerin olduğunu fark ettik. Konuyla ilgili Kocaeli Kent Konseyi Engelli Meclisi Başkanı Nesrin Atar ile görüştük.

 

18 BİN 400 ENGELLİ VAR

Konu hakkında açıklama yapan ve yaşanan zorluklar hakkında önemli bilgiler veren Engelli Meclisi Başkanı Nesrin Atar, Kocaeli’de resmi kayıtlara göre toplam 18 bin 400 engelli vatandaşın bulunduğunu dile getirdi. Atar, bu engelliler arasındakilerin bir bölümünü yatalak hastaların oluşturduğunu da dile getirdi.

 

SIKINTILAR ÇÖZÜLÜYOR

Engelli vatandaşlara yönelik hizmet veren çok sayıda derneğin bulunduğunu dile getiren Başkan Nesrin Atar, “Tüm dernekleri bir araya getirerek sorunları tespit ediyor ve çözüm önerileri buluyoruz. İlimizde engellilerle ilgili birçok proje yapılıyor. Fakat yeterli olmuyor. Açıkçası her zaman almayı seven bir toplumuz. Haliyle yeni gereksinimler ve ihtiyaçlar doğuyor. Engelli derneklerini arayarak kentimizde karşılaştıkları olumsuzlukları sordum ve aklımıza gelmeyen detayların onlar için sorun olduğunu öğrenmiş bulundum” dedi.

 

SORUNLARI ANLATTILAR

Engellilerin sosyal hayatta ve sıradan yaşantılarındaki sorunlarından da söz eden Atar, açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Engelli otoparkların yerine engelsiz araçların ya da engelli adına alınmış vasiler tarafından kullanılan araçların park edilmesi gerekiyor. Kaldırımların kenarlarında bulunan rampalar var. Ancak akülü engelli aracı kullananlar, bu rampaların eğimlerinin dik ve boyutlarının dar olduğunu söylüyor. Tabi bunlar arasında uygun olanlarda var olmayanlarda. Bu sorun çözülmeli.”

 

ULAŞIMDAKİ SIKINTILAR

“Bedensel engellilerden gelen ilginç bir tespit var. Kaldırım üzerinde engelli aracıyla ilerleyen vatandaşlarımız bu kaldırım üzerindeki gazeteliklerin, dolapların, restoran kısmındaki mankenlerin ve esnafın araç ve gereçlerinin bulunması da onlar için engel teşkil ediyormuş. Küçük bir detay gibi görünse de bu onlar için büyük bir engel. Şehir içi minibüslerde çok sorun yaşanıyor. UKOME, otobüs şoförlerine nezaket ve davranış eğitimi veriyor, ancak o minibüs şoförü bir engelliyi aracına alıyorsa ikincisini almıyor. Engelli iki kişi karı koca bile olsa biri alınıyor, diğeri alınmıyor. Engelli rampalarını kullanmayı bilmeyenler bile var.”

 

“ENGELLİ TUVALETİ SAYISI AZ”

“Umumi tuvalet sorunu var. Normal tuvaletlerde bulunan bay-bayan ayırımının engelli tuvaletlerinde de olmasını istiyoruz. Ayrıca engelli tuvaleti sayısı çok az. Bankamatikler engeliler için uygun değil. Tekerlekli sandalyeden kalkamayan engelliler bankamatikleri kullanamıyor.            Hiçbir bankanın girişinde engelli rampası yok. Cami lavaboları da engelliler için daha alçak olmalı. Görme engelliler için kaldırımların üzerindeki sarı şeritlerde üzerinde simitçiler, kestaneciler ve benzeri seyyar satıcılar araçlarını koyuyor. Bunun önüne geçilmeli.”

 

ARAÇLARDA SESLİ DURAK İKAZI OLMALI

“Akülü araç kullanan engellilerimizin şarj sorunu çözülüyor. İlk istasyon Cumhuriyet Parkı’nda kuruldu. Bunların sayısının artmalı. Glutensiz yiyeceklerden alınan yüksek vergiler. Yeme içme engeli bulunanlar için önemli külfet oluyor. Yurt dışından gelen bir ekmeğin fiyatı 15 lirayı buluyor. Görme engellilerin en önemli sorunlarından biride bindikleri toplu taşıma aracında inecekleri yeri anlayamamaları. Ya sürekli şoföre nerede olduğunu soruyor ya da yanındaki yolcuya. Araçlarda sesli durak ikazı yapılması bir gereksinim.”

 

KÖPRÜLERE ASANSÖR KONULMALI

Açıklamasının devamında engelli asansörlerinin de ağır aksak çalıştığını kaydeden Nesrin Atar, “Üst geçitler önemli bir sorun. Gebze ve Körfez bölgesinden gelen toplu taşıma araçlarının D-100 üzerinde durduğu orta şeritteki üst geçitlerde asansör ve yürüyen merdiven yok. Bu da engelli vatandaşların şehir merkezine gelmesine engel oluyor. Otoparklardaki engelli park alanların sayısı artırılmalı. İşitme engelliler için işaret dili eğitimi açılmasını istiyoruz. Kamu kurum ve kuruluşlarında engeli vatandaşlarımız işlem yapmakta ve yaptırmakta zorlanıyor” açıklamasında bulundu.

bediha-001.jpg

 

Çölyak hastaları için  laboratuvar kurulmalı

Öte yandan Engelliler Derneği yöneticilerinden Vedat Girgin de önemli bir konuyu gazetemiz aracılığı ile hatırlattı. Kentimizde yaşayan yeme engelli vatandaşlarımızın her ay yaptırmaları gereken tahlilleri Ankara ve İstanbul’dan başka bir yerde yaptıramadıklarını dile getiren Girgin, “Bizim acilen bu tahlilleri yapan bir laboratuvara ihtiyacımız var” dedi.

 

LABORATUVAR KURULMALI

Çölyak gibi diyet hastalarının aylık tahlilleri yapılarak bu tahliller sonucunda haftalık diyetleri oluşturulduğunu dile getiren Girgin, “Ancak bu tahliller ilimizde yapılamıyor, ya İstanbul ya da Ankara Hacettepe’ye gitmesi gerekiyor. Bu nedenle burada bir laboratuvar kurulmalı. Engellilerin her ay tahlil için İstanbul ya da Ankara’ya gitmesi büyük külfet ve yorucu bir yolculuk” diye konuştu.

 

Hasta yiyeceğine  gümrük vergisi

Beslenme engelli vatandaşların önüne 5 yıldızlı otelin tüm mutfağını serseniz bile yiyebileceği 1 ya da 2 ürün çıkar. Bu özel hastaların yurt dışından gelen özel yiyecekleri ise konulan vergilerle ateş pahası oluyor.

 

BİR EKMEK 15 TL BİR MAKARNA 18 TL

Bu konuda da özel bir açıklama yapan Vedat Girgin, “Bu hastalarımızın özel yiyecekleri var. Bu ürünler her yerde olmuyor, sadece bazı marketlerden temin edilebiliyor. Fakat fiyatları çok yüksek. Aslında bunlar hastalar için yiyecekten öne ilaç niteliğinde. Muazzam bir gümrük vergisi uygulanan bu yiyecekler market raflarında pahallı bir şekilde satılıyor. Öyle ki bir ekmek 15 liraya satılıyor. Ayrıca Gümrükte çok bekletiliyor. Üretici firmalar ucuza gönderdiğini söylüyor, ancak tüketiciye gelene kadar fiyat arttıkça artıyor. Bir paket makarnanın fiyatı 18 lira… Gümrük vergisi ve KDV’nin sıfır olmasını istiyoruz. Bir hasta bunları tüketemeden yaşayamaz. O yüzden bunlar yiyecekten öte ilaç niteliği taşımaktadır” diye konuştu.

 

Engelli Kartı üzerinde  İngilizce de bulunsun

Bediha Erdivan isimli bir engelli vatandaşımız da yurt dışında başından gecen bir olayı anlattı. Devletin kendilerine verdiği kartın yurt dışında da hükmü olması gerektiğini belirten Erdivan, “Türkçe yazıların altına İngilizce açıklamalarının da yazılmasını istiyoruz” dedi.

 

OLAYI ANLATTI

Bediha Erdivan, “Yurt dışında bir müzeye gittim. Müzeye girişte benden ücret talep ettiler. Daha sonra yanımızdaki tercüman arkadaşımız müze çıkışında görevliye kartımı göstererek engelli olduğumu söyledi. Görevli paramı geri verdi ve kartların üzerine İngilizce olarak bilgilendirme yapılmasının faydalı olacağını söyledi. Bizler yurt dışında da bu kartları kullanabilmek için sanırım bu uygulamaya geçmemiz gerekiyor” dedi.

 

KOCAELİ’DE ENGELLİ SAYISI

Kocaeli’deki engelli sayısı:  18 bin 400

İzmit                                 5.538

Gebze                               5.984

Gölcük                              1668

Kandıra                             1215

Karamürsel                        653

Körfez                              1.802

Derince                             1.540

02 Aralık 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR