KOÜ’den küresel vatandaşlık eğitimi

TÜBİTAK’ın “4004–Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları” başlığı altında desteklediği Üstün Yetenekli Öğrencilere Küresel Vatandaşlık Eğitimi projesi, Kocael...

TÜBİTAK’ın “4004–Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları” başlığı altında desteklediği Üstün Yetenekli Öğrencilere Küresel Vatandaşlık Eğitimi projesi, Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Üzeyir Ogurlu tarafından yürütülüyor. Üstün yetenekli tanısı almış 5, 6, 7 ve 8’inci sınıf öğrencilerine yönelik düzenlenen eğitim, 15-20 Haziran ve 22-27 Haziran tarihleri arasında toplamda 40 üstün yetenekli öğrenciye verilecek. KOÜ Umuttepe Kampüsü Eğitim Fakültesi’nde ücretsiz olarak gerçekleştirilecek olan proje için son başvuru tarihi 1 Haziran 2015 Pazartesi.

 

KATILIM 40 KİŞİ İLE SINIRLI

Belirtilen tarihler arasında iki farklı grup şeklinde toplamda 40 kişiye verilecek olan Küresel Vatandaşlık Eğitimi’nde öğrencilerin küresel programdan en üst düzeyde yararlanması için farklı yöntem ve tekniklerle düzenlenmiş etkinlikler ve bunlarla uyumlu spor, sanat etkinlikleri yer alacak. Eğitimin ilk gününde de projeye seçilen üstün yetenekli öğrencilerin velilerine yönelik ‘Üstün Yetenekli Çocuklar ve Dünyamız’ konulu seminer ücretsiz olarak verilecek.

 

ÖNEMLİ KAZANIM SAĞLAYACAK

Bu proje ile üstün yetenekli öğrencilerin küresel problemlere farkındalıklarını artırma, kendine güven ve saygı, eleştirel düşünme yetenekleri, iletişim, işbirliği ve sorun çözme yeteneklerini geliştirme, gelecekle ilgili tutumlarını olumlu hale getirme, diğer dünya vatandaşları ile empati kurma becerilerini geliştirme, dünya milletleri arasındaki bağımlılığı anlamalarını sağlama, küresel ve yerel problemlerin çözümünde aktif rol alma isteğini artırma gibi önemli kazanımlar hedefleniyor.

 

SON TARİH 1 HAZİRAN

15-20 Haziran tarihleri arasında 20 öğrenci, 22-27 Haziran arasında 20 öğrenci olmak üzere toplamda 40 öğrenci katılım gösterebileceği eğitimler 6 gün süresince devam edecek. Sınırlı sayıda katılımcıya hizmet verecek olan projeye Türkiye’nin dört bir yanından www.kureselvatandaslik.com internet adresindeki başvuru formunu doldurarak veya KOÜ Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümü Başkanlığı’na müracaat ederek başvuru formlarını elden teslim ile katılım talebinde bulunmak mümkün. Son başvuru tarihi 1 Haziran 2015 Pazartesi olarak belirlenen projenin başvuru sonuçları internet sitesinden duyurulacak.

 

ÖN KOŞUL ARANACAK

Eğitime katılacak olan öğrencilerde Bilim ve Sanat Merkezi öğrencisi olmaları veya Milli Eğitim Bakanlığı Rehberlik Araştırma Merkezi’nden ‘üstün zekalı’ raporuna sahip olma ön koşulu aranıyor. Başvuru sırasında öğrencilere doldurulacak olan Kişisel Bilgi Formu ile dezavantajlı öğrenciler tespit edilecek. Bu sayede bir sıralama listesi oluşacak asil ve yedek listeler öğrencilere çalışmalar başlamadan bir hafta önce ilan edilebilecek. Başvuru sayısının beklenenden fazla olması durumunda, öğrenciler kura yöntemiyle belirlenecek.

 

KESİN KAYIT TARİHİ 9 HAZİRAN

Projeye kabul edilen öğrencilerin, en geç 9 Haziran Salı gününe kadar Bilim ve Sanat Merkezi öğrenci belgesini veya Rehberlik Araştırma Merkezi raporunu ibraz etmeleri gerekiyor. Belgelerini teslim ederek kesin kayıt yaptırmayan öğrenciler yerine gelecek olan yedek katılımcı listeleri 10 Haziran Çarşamba gününde açıklanacak. KOÜ Umuttepe Kampüsü’ne ulaşım İzmit merkezden servis araçlarıyla sağlanacak. 6 gün sürecek olan projeye tam katılım gösteren öğrencilere katılım belgesi verilecek. Şehir dışından gelecek olan katılımcıların konaklama ihtiyacını kendisi karşılaması gerekiyor. Hilal GÜDÜCÜ

 

PROJENİN 21 KİŞİLİK EKİP LİSTESİ

Yrd. Doç. Dr. Üzeyir Ogurlu (Proje Sorumlusu-KOÜ Özel Eğitim Bölüm Başkanı)

Prof. Dr. Mustafa Baloğlu (Hacettepe Üniversitesi)

Doç. Dr Esma Kırıkkaya (KOÜ Fen Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi)

Doç. Dr. Hasan Said Tortop (Bülent Ecevit Üniversitesi)

Yrd. Doç. Dr. Fatih Kaya (Gaziosmanpaşa Üniversitesi)

Yrd. Doç. Dr. Feride Ercan Yalman (Mersin Üniversitesi)

Dr. Yavuz Yaman (İstanbul Üniversitesi)

Yrd. Doç. Dr. Özcan Atlam (KOÜ Elektrik Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi)

Yrd. Doç. Dr. Menşure Aydın (KOÜ Beden Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi)

Emine Hızlı (Üstün Zekalılar Eğitim Uzmanı)

Ülkü Ayvaz (Abant İzzet Baysal Üniversitesi)

Dr. Evren Şumuer (KOÜ Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi)

Dr. Yusuf Çilliyüz (KOÜ Elektrik Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi)

Zeynep Bağışlıoğlu (PDR Öğretmeni)

Yalçın Yıldırım (Biyoloji Öğretmeni)

Esma Turan (PDR Öğretmeni)

Yusuf Gürcan Şahin (Elektrik Eğitimi Uzmanı)

Utku Gönener (Beden Eğitimi Bölümü Yüksek Lisans Öğrencisi)

Ahmet Taşdere (Uşak Üniversitesi)

Melike Akbaş (Fen Bilimleri Öğretmeni)

Figen Bozkuş (KOÜ Matematik Eğitimi Bölümü Araştırma Görevlisi)

19 Mayıs 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR