Kaymakam Yıldırım, Kadına şiddette üniversiteleri suçladı

25 Kasım Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Günü münasebetiyle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğü, Kocaeli Valiliği ve Kocaeli Kent Konseyi...

25 Kasım Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Günü münasebetiyle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğü, Kocaeli Valiliği ve Kocaeli Kent Konseyi tarafından bir program düzenlendi. KOTO toplantı salonunda gerçekleşen etkinlikte ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’ ve ‘Kadına Yönelik Hizmetlerde Yasal Düzenlemeler, Uygulamalar ve Sorumluluklar’ konulu bir panel gerçekleşti. Panele konuşmacı olarak Av. Efe İsmail Uzun katıldı.

 

YOĞUN KATILIM VARDI

Derince ve İzmit’te görevli muhtarların katıldığı programda ayrıca Derince Kaymakamı Mesut Yıldırım, Kent Konseyi Başkanı Abdullah Köktürk, Kent Konseyi Genel Sekreteri Gültekin Görüm, Kadın Meclisi Başkanı Büşra Serpil Namlı, Aile ve Politikalar Bakanlığı İl Müdürü Bekir Yümnü, Türkiye Muhtarlar Derneği Kocaeli Şube Başkanı Vedat Yoldaş ve davetliler hazır bulundu. Programın açılışında konuşan Kadın Meclisi Başkanı Büşra Serpil Namlı, kadın erkek eşitliğinin sağlanması yönündeki çalışmalarının süreceğini dile getirdi.

 

“ŞİDDETİN TEK UNSURU ERKEK DEĞİL”

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bekir Yümnü ise konuşmasında, “Kadınla ilgili konuşan zaman zaman gündeme geliyor. Konuyu aktarırken tek taraflı aktarmamayı, şiddetin faili ile ilgili unsurları gözden geçirmemiz gerekiyor. Kadına şiddet denildiğinde sadece erkek akla geliyor. Toplumsal cinsiyet eşitliğini anlatmaya çalışıyoruz. Kadının ikinci planda mı kalmasının şiddete maruz kalmasına bağlıyoruz. Biz muhtarlarımızı bilgilendirmek istedik. Kadın meclisimiz ve diğer STK’larla birlikte çalışacağız. Kadına şiddetle mücadelede bir araya gelmemiz lazım” sözlerine yer verdi.

 

‘NEDEN DÜNYAYI CENNET EĞLEMİYORUZ?’

Yümnü’nün ardından konuşan Kent Konseyi Başkanı Abdullah Köktürk, “Şiddeti aza indirmek için buradayız. Sadece anne, sadece çevre, sadece okul değil. Dünyadaki duruma bakmak lazım. Biz bu konuda neredeyiz, dünya nerede? Boşanmaların artması gibi sıkıntılar da var. Bu tür projeler çoğaltılmalı” ifadelerini kullandı.

 

“ÜNİVERSİTELER YETERLİ ÇALIŞMA YAPMIYOR”

Son olarak konuşan Derince Kaymakamı Mesut Yıldırım, üniversitelerin kadına şiddetle ilgili yeteri kadar çalışma yapmadığını belirterek, şöyle konuştu: “Kadınlarımız şiddet görüyor. Cinayete kurban ediliyor. Üniversitelerimiz bu konuda yeteri kadar çalışma yapmıyor. Bu konuda üstüne düşeni yapmayan, hocalarımızı, akademisyenlerimizi kınıyorum. Nişanlıyken mi, evliyken mi, boşandıktan sonra mı ve neden öldürülüyor. Bu çalışmayı yapması gereken üniversitelerdir. Ondan sonra devlet üzerine düşeni yapar. Kadınlarımız şiddet görüyorsa bunun temel müsebbibi sizsiniz.”

 

“KADININ DA SORUMLULUĞU VAR”

Görülen şiddetten kadınların da sorumlu olduğunu dile getiren Yıldırım, “Kadınlarımız kız ve erkek evladına verdiği eğitimde farklılık vardır. Kızının oturmasından tutunda her şeyine kadar müdahale ederken erkekte bu durum yaşanmıyor. Kız daha evlenmeden eşinin baskılarına ses çıkarmamayı burada öğreniyor. Atasözleri ve deyimler de erkeği şiddete yöneltiyor” şeklinde konuştu. Protokol konuşmalarının ardından panele katılanlara sunum yapıldı. Serkan BORLAK

02 Aralık 2015 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR