KESK güvenceli iş istedi

KESK Kocaeli Şubeler Platformu adına basın açıklaması yapan Eğitim-Sen Kocaeli Şube Başkanı Veysel Kaplan, güvenceli iş istediklerini kaydetti, çözüm...

BÜYÜT

KESK Kocaeli Şubeler Platformu adına basın açıklaması yapan Eğitim-Sen Kocaeli Şube Başkanı Veysel Kaplan, güvenceli iş istediklerini kaydetti, çözüm önerileri sundu.

KESK Kocaeli Şubeler Platformu, önceki akşam basın açıklaması yaparak, son zamanlarda çıkan yasalarla güvencesiz çalışmanın yaygınlaştırıldığına dikkat çekti, güvenceli iş vurgusu yaptı. Açıklamayı platform adına dönem sözcüsü Eğitim-Sen Kocaeli Şube Başkanı Veysel Kaplan gerçekleştirdi. Eğitim-Sen binasında yapılan açıklamaya KESK’e bağlı sendikaların şube başkan ve yöneticileri ile eğitim emekçileri katıldı. Kaplan açıklamasında şunları kaydetti “Bugün güvence gibi sunulan, iş ve çalışma hakkı elimizden alınmak istenmektedir. Çalışma yaşamı giderek parçalanmakta, istihdam politikası bu parçalanmışlık üzerinden şekillenmektedir.

GELECEKSİZLİK DAYATILIYOR
Başta sağlık, eğitim, büro, alt yapı, iletişim hizmetleri olmak üzere tüm kamu kurumlarında çalışan emekçiler sözleşmeli, taşeron, 4/A, 4/B, 4/C, 50/D, ücretli, kapsam içi, kapsam dışı v.b. statülere bölünmüştür. Güvencesiz çalıştırma, farklı biçimlerle kamu hizmetleri bakımından temel çalışma biçimi haline getirilmek istenmektedir. Bu anlayış vatandaşın nitelikli kamu hizmeti alma hakkını engellediği gibi emekçiler açısından da geleceksizliği ve güvencesizliği dayatmaktadır. Aynı ya da benzer işi yapan emekçilerin ücretleri ve sosyal hakları arasında farklılıklar oluşturarak, daha az ücret dayatılmakta, emekçiler birbirleriyle rekabete zorlanmaktadırlar.”

ÇÖZÜM ÖNERİSİ SUNDU
Açıklamalarına çözüm önerileri sunarak devam eden Kaplan, “4/B, 4/C, 50/D, 4924 statüsünde çalışan tüm sözleşmeliler kadroya geçirilmelidir. 4/C’li çalışanların diğer çalışanlar gibi aile yardımı alması sağlanmalı, fazla mesai ücretleri ödenmeli, izin hakları kullandırılmalıdır. Üniversiteler, piyasa endeksli sistemde bilim üretemez. 50/D’li araştırma görevlileri, akademik yaşamlarının devamlılığı ve akademik verimlilik sağlayabilmeleri için iş güvencesine kavuşturulmalıdır. Taşeron çalışanlar “ana işveren” olan kurum personeli kadrosuna alınmalıdır” dedi.

31 Mart 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR