Kayın: Başkanlık Sistemi için doğru zaman değil

Saadet Partisi’nin Derince İlçe Başkanlığı görevini yürüten ve aynı zamanda milletvekili aday adayı olan Halil Kayın, gündeme ilişkin değerlendirmele...

Saadet Partisi’nin Derince İlçe Başkanlığı görevini yürüten ve aynı zamanda milletvekili aday adayı olan Halil Kayın, gündeme ilişkin değerlendirmelerini gazetemize yaptı. 7 Haziran’da iktidarın değişmesi gerektiğinin altını çizen Kayın, “Fakat bizim temel anlayışımız bu değildir. Yerel yönetimde büyük sorunlar vardır” dedi.

 

“BAŞKANLIK SİSTEMİ DOĞRU TERCİHTİR”

Başkanlık Sistemi ile ilgili olarak de görüşlerini belirten aday adayı Halil Kayın, “”Başkanlık Sistemi, Türkiye için en doğru yönetim biçimidir. Ancak bu sisteme geçilecek uygun zaman şu an yoktur. Ayrıca başkan da Tayyip Erdoğan olmamalıdır. Çünkü bunun için yeterli güvenoyuna sahip değildir” diye konuştu.

 

Aday adayları arasında kendinizi nasıl görüyorsunuz?

İlimizde 54 tane aday adayı arkadaşımız var. Her biri pırıl pırıl insanlar. Bu noktada bizim teşkilatımızda tercihi ve kanaati genel merkezimiz oluşturur. Genel merkezimizin ben veya her hangi bir arkadaşımızı listeye koymuş olması arasında bizim açımızdan bir fark oluşturmaz, ama 20 yıldır ben milli görüş teşkilatları arasında aktif görev almaktayım. Bu konuda kararlı ve istikrarlı olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

 

“KOCAELİ OTEL KENTE DÖNÜŞMÜŞ BİR HALDE”

Vekil olduğunuz takdirde Kocaeli’ne nasıl hizmet edeceksiniz? Neyi değiştirmeyi planlıyorsunuz?

Öncelikle Kocaeli sanayi kenti olarak da bilinmekle birlikte, sanayi kenti olmanın avantajlarından mahrum bir ildir. Daha önceleri transit bir şehirdi. Şu anda da neredeyse tamamı otel kente dönüşmüş bir vaziyette. Kocaeli, CHP yönetimi zamanında Türkiye’nin en borçlu belediyesiydi. Bugün de AKP yönetiminde yine Türkiye’nin en borçlu belediyesi durumunda.

Park ve bahçe hizmetleri haricinde Kocaeli’nin sorunlarına çözüm üreten bir kurum yoktur. Kentin ihtiyacı olan çözümler öncelikle ödediği vergi indiriminden gerçek payını almasıdır. Yeni köy ve mahalle yasasında pilot il olarak kullanılmasına rağmen Kocaeli kendine has bir il olma hakkını ve avantajını yaşayamamıştır.

Tüm bunların yeniden gözden geçirilmesi gerekir. Kocaeli, İstanbul’a yakın olmasından dolayı değil sanayi kenti olmasının avantajlarını yaşaması lazım. Bu şehirde Kocaeli Fuarı için kapatılma kararı alınabiliyor. İnterteks Fuarı hiçbir zaman fonksiyonunu yerine getirememiştir, ama önümüzde şu anda Doğal Yaşam Parkı gibi kent açısından çok da önemi olmayan bir proje konulmaktadır. Hem bu yanlış projelerin gözden geçirilmesi hem de kentin sanayi kenti olmasının avantajlarını kazandıracak düzenlemeler yapılması kanaatindeyim.

 

Size göre Saadet Partisi, 7 Haziran’daki genel seçimlerde meclise girebilecek mi?

Biz bu seçimde barajı bir şekilde aşacağımıza inanıyoruz. Şu an ittifak görüşmelerimiz var. İttifakın olmaması halinde Türkiye kamuoyunun yakından bildiği, kendini topluma beğendirmiş, kabul görmüş isimlerle yeni ve vizyoner bir kadroyla, güçlü bir ekiple seçimde barajı aşarak mecliste olacağımıza inanıyorum.

 

“İÇ GÜVELİK PAKETİNİ RİSKLİ GÖRÜYORUM”

İç Güvenlik Paketi içinde değişikliklerin yapılması için sunulan önerge TBMM’de kabul edildi. Sizce maddeler daha mı sert bir hal alır, yoksa maddelerdeki cezalar hafifletilir mi?

İç Güvenli Paketi’ni ülkenin gidişatı açısından riskli ve tehlikeli görüyorum. İç Güvenlik Paketi sivil sıkı yönetimdir. Bu ülkenin önümüzdeki yıllarına ve yakın geleceği için büyük riskler barındırmaktadır. Bölgemizde iç karışıklık yaşanmayan İslam ülkesi kalmamıştır. AKP iktidarı da, korkarım ki komşumuz İslam ülkelerinin başına gelen iç karışıklık ve bölünme riskinin artık Türkiye’nin kapısına dayandığını yeni fark ettiler. Ancak bunun çözümü İç Güvenlik Paketi ile Sivil Sıkı Yönetimin önünü açmakla mümkün değildir. Kendi insanımızla barışık, bir ve bütün olmayı becerebilmekle bu sorun çözülür. Tabii AKP yönetimi toplumu kıskaca almaktadır. Bu saatten sonra bir ve bütün olma ihtimalleri yoktur. En son gündemde, Cumhurbaşkanına örtülü ödenek paketin içine dahil edilmiştir. Bu yaklaşımlar ülkenin değer kaybetmesine neden olmaktadır.

 

Size göre, 7 Haziran’da iktidar değişir mi?

Bu seçimlerde iktidarın değişmesi zaruridir, ama temel anlayışımız iktidarın değişmesi üzerine odaklanmış değiliz. Ülkenin kazanması derdindeyiz. Bizim milli görüş ve Saadet Partisi olarak bazı temel prensiplerimiz vardır. Bunlardan bir tanesi sevdamız Türkiye’dir. Türkiye sevdalısı bir siyasi partiyiz.

Bir diğeri biz mevcut yapının alternatifi değiliz. Çözümün adresiyiz ve yine bir diğeri dürüst siyasetin merkeziyiz. Bu yaklaşımlarımızı tabi ki halkımızın büyük bir kısmı biliyor. Bilenlere hatırlatacağız. Bilmeyenlere de kendimizi anlatacağız. İnşallah bu noktada Türkiye’nin hak ettiği dürüst siyasetle yönetilmesinin önünü açacağız.

 

Fatih Erbakan’ın olası bağımsız adaylığı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Fatih Bey bizim liderimizin, hocamızın oğludur. Kendisine de bu vesile ile tabanımız bir sevgi beslemektedir. Bu sevgi gayet olağan ve doğaldır. Fakat tabanımızın kendisine olan bu sevginin Fatih Bey tarafından Saadet Partisi adresinde değerlendirilmesini tavsiye ederim kendisine.

 

“MİLLİ GÖRÜŞ BELEDİYECİLİĞİNİN YAPTIĞINI AKP’Lİ BELEDİYELER YAPAMADI”

Derince’de değiştirmek ya da yapmak istediğiniz neler var?

Merkez ilçe pozisyonunda ilk üçteki ilçelerden bir tanesi olan Derince, kendi ismini de limanından almaktadır. Derince, uluslararası camiada, limanından dolayı Türkiye’deki insanlarımızdan bakımından daha fazla tanınan bir ilçedir. Ama maalesef Derince, iki dönem milli görüş belediyeciliği tarafından yönetilmiştir. O dönemdeki kazanımlarını son iki dönemdeki AKP yönetimiyle kazanamamıştır. Derince bir liman ilçesi olmasına rağmen Denizcilik Meslek Yüksek Okulu’na sahip olamamış bir ilçedir. Bu Derince açısından önemli bir kayıptır.

Milli görüş belediyeciliği döneminde Derince’ye 60 Evler Sahili kazandırılmıştır, Kusachi Kültür Merkezi, Derince’nin en büyük bulvarı olan Fatih Bulvarı yapılmıştır. Bugün Derince’nin tek elle tutulur bir kuruluşu olan Çenesuyu Fabrikası kazandırılmıştır. O dönemde bölgenin en güçlü ilçe itfaiyesi kurulmuştur. Birçok park ve bahçe yapımı gerçekleştirilmiştir.

Derince’de milli görüş döneminde bunlar yapılırken, AKP döneminde Derince’nin var olan 60 Evler Sahili’ne, Harikalar Sahili yapılmış ve bunun da borcu yaklaşık 10 yılda zor ödenebilmiştir. Onun haricinde Derince’ye iki adet tünel kazandırılmıştır. Bunun bir tanesi Büyükşehir tarafından yapılmıştır, diğer ikincisi ise mevcut projenin olduğu adres değiştirilerek Nihat Ergün’ün bakanlığından aktarılan bütçe ile Karayolları tarafından gerçekleştirilmiştir. Yine bu hizmetler mevcut Derince Belediyesi tarafından yapılamamıştır. Derince merkez ilçe konumunda olmasına rağmen Büyükşehir hizmetlerinden Kandıra ve Dilovası kadar faydalanamamıştır. Bunda da yapılan başkan kaprislerinin Derince’ye büyük bir haksızlık yapıldığını ortaya çıkardı. İnşallah Derince hak ettiği hizmetleri milli görüş belediyeciliğinde yeniden elde edecektir.

 

Derince’nin yolları ile ilgili problemler var. Bu konu hakkında neler söylemek istersiniz?

Derince’de en önemli caddelerden bir tanesi 6 aydan daha uzun bir süredir alt yapının oluşturulması nedeniyle kazılmış. Burada ‘sorumluluk Büyükşehir’in alt kuruluşlarındadır’ yaklaşımı ile ne ilçe belediyesi tarafından ne mesul kuruluş tarafından ne de Büyükşehir tarafından yollar düzeltilmemiştir. Türkiye’de yolsuzluğun bu kadar konuşulduğu bir dönemde Derince’nin iyi yapılmış yollardan mahrum kalmasını üzücü buluyoruz. Bunu eleştirmemizin nedeni, Derince’nin yol ihtiyacının giderilmesini istiyoruz. İktidara mesuliyetlerini hatırlattık.

 

“AKP, PİMİ ÇEKİLMİŞ EL BOMBASI GİBİDİR”

AKP’nin Türkiye genelinde 400, Kocaeli’de ise 8 milletvekili hedefi var. Siz bu konuda ne diyeceksiniz?

AKP’nin bu seçimde 400 milletvekili alabilmesi kuru bir hayalden ibarettir. Var olan araştırmalar ve anketler AKP oylarının, mevcut oylarının çok daha altında olduğunu, yani bir düşüş eğiliminde olduğunu göstermektedir. AKP bugün pimi çekilmiş bir el bombası gibidir. Halk bu el bombasını kendi elinde tuttuğu için bırakırsam patlayacak korkusu ile bırakamama kaygısını yaşamaktadır. Fakat biz Saadet Partisi olarak halkımızı bu el bombasından kurtaracağız ve bombayı imha edeceğiz.

 

MHP ve CHP muhalefet olma konularında sizce yeterli olabiliyorlar mı?

Bugün, Türkiye’de AKP kutuplaştırma oluşturmuş ve bu kutuplaştırmayı medya kanalları ile her gün topluma pompalamaktadır. Cumhurbaşkanı ve Başbakan ise bakkal açılışına dahi katılacak durumdalar, o da sadece konuşma yapabilmek için. Her gün konuşma yapıp, bunu televizyonlar kanalıyla halka aktarma derdindeler. Türkiye’de bugün iktidar ile muhalefet arasındaki yarış adil değildir. Ben meclisteki muhalefet partilerinin daha etkin muhalefet olmaları gerektiği kanaatindeyim, ama Saadet Partisi muhalefet oluşturma adına eleştiri değil çözüm üreten bir partidir. Fakat bizim çözümlerimizin önündeki en büyük engelde ulusalda Saadet Partisi’ne uygulanan medya ambargosudur.

 

Başkanlık Sistemi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Başkanlık Sistemi, Türkiye açısından doğru bir sistemdir, ama bugün Başkanlık Sistemi’ne geçmek için doğru bir dönem değildir. Türkiye’nin öncelikle normalleşmesi gerekir. Bu normalleşme gerçekleştikten sonra da ihtiyacı olan, kendisine daha faydalı olacak olan Başkanlık Sistemi’ne de geçilebilir.

 

Neden doğru zaman değil?

Bölgesel ve dünya konjonktürü birinci sebeptir. İkinci sebep ise ilk Başkan Recep Tayyip Erdoğan olmamalıdır. Tayyip Erdoğan ilk başkan olması için yeterli güvenoyuna sahip değildir. Röportaj: Buket SEZER

 

HALİL KAYIN KİMDİR?

1977 yılında Koca Seyit’in memleketi olan Balıkesir Havran’da doğan Kayın, imam hatip lisesi mezunu. İşletme okuyan Kayın, daha önce Milli Gençlik Vakfı’nda Kocaeli Üniversitesi Başkanlığı yaptı. Ayrıca Saadet Partisi’nde İl Gençlik Kolları Başkanlığı’nın yanında sivil toplum kuruluşu olarak da İlim Yayma Cemiyeti ve Anadolu Gençlik Derneği’nde de görevler aldı. Kayın evli ve 3 çocuk babasıdır. Şu an da kendi işi olan reklamcılık ile uğraşıyor.

kayin-003.jpg

31 Mart 2015 Kocaeli-Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR