Biz makyaj değil ameliyat yaptık, kansız ameliyat olmaz!

İzmit Belediyesi Ağustos ayı meclisinde pazarcılardan alınan işgaliye harçları, köylü pazarı, Belsa esnafının sorunları, asansörlerle ilgili yeni uygu...

BÜYÜT

İzmit Belediyesi Ağustos ayı meclisinde pazarcılardan alınan işgaliye harçları, köylü pazarı, Belsa esnafının sorunları, asansörlerle ilgili yeni uygulamalar, N’CİTY Alışveriş Merkezi’nin durumu ve Tavşantepe'deki alt yapı çalışmaları gündem dışı olarak görüşüldü. Eleştirileri büyük bir dikkatle dinleyen ve notlar alan Başkan Doğan, yöneltilen eleştirilerin hepsine sırasıyla yanıt verdi. Başkan Doğan “Kimse İzmit Belediyesi usulsüz bir işlem yapıyor diyemez. Burası kurumsallaşmasını tamamlamış ve tek dayanağı hukuk olan bir kurumdur” dedi.
MODERNLEŞME SÜRECİ
Pazarlarcılardan günlük olarak alınana işgaliye bedellerinin 6 aylık periyotlar halinde alınması konusundaki eleştirilere yanıt veren Başkan Doğan şöyle konuştu; “Pazarcılar konusunda yeniden yapılanma ve modernleşme sürecini başlattık. Amacımız pazarcı esnafının daha kaliteli ve güvenilir hizmet vermesini sağlamaktır. Bunun için kimlik kartı takılması gerekiyorsa takacağız, tartı olması gerekiyorsa koyacağız, zabıta olması gerekiyorsa göndereceğiz.
PAZARCILARI HERKESTEN
ÇOK BEN SEVİYORUM
Pazar alanlarındaki sosyal koşulların iyileştirilmesi adına yaptığımız çalışmaları kimse görmezlikten gelemez. Pazarcı esnafını birileri seviyorsa ben herkesten çok bu esnafı seviyorum. İşgaliye harçlarının günlük olarak toplanması ciddi bir zaman ve maddi kayıp yaratıyordu. Bu nedenle böyle bir uygulama başlattık ve meclis tarafından belirlenen bedelleri tahsil ediyoruz. Meclis bu para hiç alınmasın derse ben bu parayı almam, karar sizin. Ben hiçbir bedelin alınmamasından yanayım.”
KÖYLÜ PAZARINDA
ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
Köylü pazarının kurulması aşamasındaki çalışmaların yavaş işlediği konusundaki eleştirilerin gerçeği yansıtmadığını dile getiren Doğan, bu konudaki karar 2 ay önce meclisten geçti. O günden itibaren gerek Kocaeli Valiliği gerekse ilgili diğer kurumlarla gerekli görüşmeleri yaptık. Tüm işlemler planlandığı şekli ile devam ediyor” diyerek herhangi bir gecikmenin olmadığını söyledi.
N’CİTY’İ BEN YAPMADIM
N’CİTY’de yaşanan yangın sonrasındaki tamirat sürecinde İzmit Belediyesi’nin bir yetki ve güven karmaşası yaşadığı iddialarına Doğan “ N’CİTY ruhsatsız diye eleştiriliyor. N’CİTY’i ben yapmadım, ruhsatını ben vermedim. O dönemde yapılan yanlışlar şimdi sorun olarak karşımızda duruyor. Esnafın yakınmalarını ve üzüntüsünü bende duyuyor ve görüyorum. Ancak İzmit Belediyesi kanunları uygulamak ve takibini yapmak zorunda. Biz yasal olarak ne gerekiyorsa onu yapıyoruz. Kimse bize yanlış yapıyorsunuz diyemez” diyerek yanıt verdi.
TAVŞANTEPE’DE 50 YILLIK SORUN GİDERİLİYOR
Tavşantepe Mahallesi, Acısu Bölgesi ve Dar Sokak’ta yapılan alt yapı ve üst yapı çalışmalarına yöneltilen eleştirilere “Biz makyaj değil ameliyat yaptık, kansız ameliyat olmaz” sözleri ile yanıt veren Doğan Tavşantepe’de ve diğer bölgelerde halkımızın sorunlar yaşadığını biliyorum. Her gün gittim, gördüm. Onları en iyi anlayanlardan biriyim. Ancak bu bölgelerde alt yapı ve üst yapı aynı anda çalışıldı. Neredeyse 50 yıllık bir sorun giderilmeye çalışılıyor. Keşke daha önce yapılsaydı, ne halkımız ne de biz bu zorlukları yaşamasaydık” dedi.
BELEDİYE PERSONELİNE DESTEK OLUN
İzmit Belediye Başkanı olarak siyasi açıdan gelecek her türlü eleştiriye açık olduğunu ve bunu bir şekilde anlayabileceğine dikkat çeken Başkan Doğan “Bazı eleştiriler o kadar havada ve o kadar asılsız ki insan ne diyeceğini bilemiyor. Ben bu tür boş ifadelere, söylenmiş olsun diye söylenen laflara kulak asmam. Ancak bu İzmit için çalışan, bir projeye heyecanla başlayan, hevesle proje üreten bürokratlarımın, personelimin, çalışanların moralini motivasyonunu bozuyor diyerek “gelin bir kerecik olsun bu insanlar dört kurumla aynı anda çalıştılar, iki ayda büyük iş yaptılar deyip takdir edin. Bizler bu kez Kültür Tepesi’nde, Gölkaypark’ta, Cephanelikte görmüş olduğumuz engellemeleri görmeyelim. İzmit için yaptığımız her iyi şeyin eleştirilmesini anlayamıyorum” dedi.
GÜNDEM MADDELERİ ONAYLANDI
Meclis toplantısında 3. madde Plan Bütçe Komisyonu'na 4. madde Türlü İşler Komisyonu'na havale edilirken, diğer maddeler komisyon raporundaki şekilde kabul edildi. Gelen evrak üzerinden gelen ve Terzibayırı Mahallesi’nde Kuran Kursu yapımını kapsayan 11. Madde Plan Bütçe Komisyonu’na havale edildi. Belediye Meclisi 4 Eylül Salı günü saat 15.00 de toplanmak üzere sona erdi.

09 Ağustos 2012 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR