AKP’de şok eden liste

Genel seçimler öncesinde AKP’nin milletvekili aday listesi açıklandı. Listeye yeni isimler girerken, geçtiğimiz dönemden Osman Pepe ve Eyüp Ayar liste...

BÜYÜT

Genel seçimler öncesinde AKP’nin milletvekili aday listesi açıklandı. Listeye yeni isimler girerken, geçtiğimiz dönemden Osman Pepe ve Eyüp Ayar listede kendilerine yer bulamadı. Açıklanan liste bazı partililer arasında şok etkisi yarattı.

12 Haziran’da yapılacak olan genel seçimler öncesinde AKP cephesinde merakla beklenen milletvekili aday listesi açıklandı. Listede Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Fikri Işık, Sibel Gönül, Muzaffer Baştopçu, Zeki Aygün, İlyas Şeker, Mehmet Ali Okur, Sami Çakır, Ayşe Müge Olşen, Serkan Seyhan ve Yalçın Coştur kendilerine yer buldu. Geçen dönem milletvekili olan Osman Pepe ve Eyüp Ayar ise listede yer almadı. Listeli girmelerine kesin gözüyle bakılan Nedim Arsal ve Şemsettin Ceyhan da hayal kırıklığı yaşadı.

AYGÜN VE ŞEKER RAHATTI
Listenin açıklanması sonrası kimi aday adayında üzüntü oluşurken, kimilerinde sevinç vardı. Hazırlanan listede Bakan Nihat Ergün’ün yanı sıra Sibel Gönül, Fikri Işık ve Muzaffer Baştopçu yerini korudu. Listede olacağına kesin gözle bakılan Zeki Aygün ve İlyas Şeker’in, adaylık açıklamaları sırasında oldukça rahat olmaları dikkat çekti. Soğuksu Tesisleri’nde bir araya gelen aday adayları heyecan içerisinde beklerken, Nedim Arsal programa gecikmeli katıldı. Günay Ertuğ ve Nuh Eskiyapan’ın programa katılmaması dikkat çekti.

PEPE VE AYAR DÖNEMİ BİTTİ
Listenin açıklanmasıyla birlikte AKP’de bir dönem sona erdi. Çevre ve Orman eski Bakanı Osman Pepe’ye, Başbakan Erdoğan tarafından listede yer verilmedi. Listede yer verilmeyen diğer bir isim ise Eyüp Ayar oldu. Eski Bakan Osman Pepe, 6 Mart 1954'te Trabzon Akçaabat'ta doğdu. Karadeniz Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nü bitirdi. 20, 21, 22. Dönem Kocaeli Milletvekili. 21. Dönem TBMM Başkanlık Divanı İdare Amirliği, 58. Hükümet Orman Bakanğı, 59. Hükümet Orman Bakanı ile Çevre ve Orman Bakanı oldu. Eyüp Ayar ise 19 Ocak 1952'de Sakarya Ardıçbeli Köyü'nde doğdu. Hacettepe Üniversitesi Meslek Teknoloji Yüksek Okulu İşletme Bölümü'nü bitirdi. Serbest muhasebeci olarak çalışma hayatına başladı. 22. Dönem Kocaeli Milletvekili oldu.

ENGELLİ ADAY YOK
AKP Kocaeli’den engelli aday çıkmadı. AKP’den Mustafa Yüceayvaz, Ümmühan Aysu, Rıdvan Demircioğlu ve Murat Keleş milletvekili aday adayı oldu. Başbakan Erdoğan tarafından yapılan değerlendirme sonrasında engelli adaylardan hiçbiri tercih edilmedi.

BAŞKANLAR YOK
AKP’de diğer dikkat çeken durum ise eski belediye başkanlarından hiçbirinin listede yer bulamaması oldu. Eski İzmit Belediye Başkanı Halil Vehbi Yenice, eski Bekirpaşa Belediye Başkanı Abdullah Köktürk ve eski Sarımeşe Belediye Başkanı Ergün Berdan, milletvekili aday adayı oldu. Eski belediye başkanlarının aday adaylığı açıklamaları sonrasında en az bir ismin listede olması yönünde görüş ve öneride bulunuldu. Ancak Başbakan Erdoğan tarafından bu istek yerine getirilmedi.

8 BAYANDAN İKİ TANESİ
AKP’de milletvekili aday adayları arasında bayanlar oldukça dikkat çekti. Bayan aday adaylarından mevcut milletvekili Sibel Gönül listedeki yerini korurken, Müge Olşen 9. sıraya oturdu. Sevda İstif, Nurhayat Güldüren, Hülya Hergis, Selma Gözlev, Ümmühan Aysu, Ferhan Akbaş Emine Can Elden ve Günay Ertuğ kendilerine listede yer bulamadı.

ARSAL-CEYHAN YOK
AKP’de listede olması beklenen AKP İzmit İlçe eski Başkanı Nedim Arsal ile İl Yönetim Kurulu Üyesi Şemsettin Ceyhan listede yer alamadı. Bu ikilinin listede olmamasının nedeni olarak, yaşanan gerilim gösteriliyor. Birinin alınması diğerinin alınmaması durumunda yaşanacak sıkıntı ve ikisinin birden listeye alınması durumunda yaşanacak olan sıkıntı dolayısıyla böyle bir karar verildiği parti içerisinde konuşuluyor. Bundan sonra ne olacağı ise merakla bekleniyor. Zira Arsal’ın dışarıdan da olsa siyasete devam etmesi, Şemsettin Ceyhan’ın ise uzun süredir istediği İzmit İlçe Başkanlığı için çalışmalarına hız vermesi bekleniyor. Genel seçimler sonrasında AKP’de kongreler start alacak.

AKP ADAYLARININ ÖZGEÇMİŞLERİ:
NİHAT ERGÜN
İzmit’te 1962 yılında doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İzmit Teknik Lisesi’nde tamamlayıp, Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’ni 1984 yılında bitirdi. 1994 Mahalli İdareler seçimlerinde Derince Belediye Başkanlığı görevine seçildi. Serbest ticaret, muhasebe, müşavirlik ve yönetim danışmanlığı alanlarında çalıştı. 2001’de AKP Kocaeli İl Başkanlığı görevine getirildi. 2002 seçimlerinde milletvekili seçildi. 2005’te AKP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirildi. 2007 seçimlerinde ikinci kez milletvekili seçildi. 1 Mayıs 2009 tarihinde Sanayi ve Ticaret Bakanı olarak atandı. Evli ve 4 çocuk babasıdır.

FİKRİ IŞIK
Gümüşhane’nin Şiran ilçesinde 1965 yılında doğdu. İlkokula memleketinde başladı ancak ailesinin Kocaeli’ye göç etmesi sebebiyle ilkokul ikinci sınıftan itibaren eğitimine burada devam etti. İlkokulu Hereke Sümer İlkokulu’nda, ortaokul ve liseyi İzmit İmam-Hatip Lisesi’nde tamamladı. Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Fen Bilimleri Eğitimi Matematik Öğretmenliği Bölümü’nde 1989 yılında tamamladı. Kocaeli ve İstanbul’da öğretmenlik yaptı. 2003yılında AKP Kocaeli İl Başkanı oldu. 2006’da il başkanlığı görevine ikinci kez seçildi. 2007 genel seçimlerinde milletvekili oldu.

SİBEL GÖNÜL
İstanbul’da 1966 yılında doğdu. 1967 yılından beri İzmit’te ikamet eden Sibel Gönül, sırasıyla İzmit 50.Yıl İlkokulu, İzmit Ortaokulu ve İzmit Lisesi’nde okuyarak yüksek öğrenimini 1987 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde tamamladı. 1987 yılından beri serbest mimar olarak çalışmakta olan Sibel Gönül, evli ve iki erkek çocuk annesi. Siyasi hayatına 2001 yılında AKP Kocaeli Kurucu İl Kadın Kolları Başkanlığı ile başlayan Sibel Gönül, 2007 genel seçimlerinde milletvekili oldu.

MUZAFFER BAŞTOPÇU
Ankara’da 1948'de doğdu. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kimya Bölümü'nü bitirdi. Yüksek lisansını aynı bölümde tamamladı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde asistanlık yaptı. Kimya Teknik Lisesi ve Erkek Teknik Yüksek Öğretmen Okulu'nda öğretim görevlisi olarak çalıştı. Petkim Holding AŞ'de işletme şefi, işletme başmühendisi, proje başmühendisi ve müdür yardımcısı olarak görev yaptı. Körfez Belediye Başkanlığı görevine seçildi. Körfez Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanlığı görevini yürüttü. 22. Dönem Kocaeli Milletvekili. Çok iyi düzeyde İngilizce bilen Baştopçu, evli ve 2 çocuk babası.

ZEKİ AYGÜN
Derince’de 1953 yılında doğdu. Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Bölümü’nden 1976 yılında mezun oldu. 1979-81 yılları arasında serbest elektrik mühendisliği hizmeti verdi. 1981 yılında ÜNKA İnşaat Şirketi’ni kurdu. 1981 yılından bu yana şirketin yönetim kurulu başkanlığını sürdürüyor. AKP kurucu il yönetim kurulu üyesi ve il başkan yardımcılığı görevinde bulundu. 3 yıl süreyle il başkanlığı yaptı. Evli 3 çocuk babası.

İLYAS ŞEKER
Erzurum’da 1960 yılında doğdu. Gazi ve Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu. Harita Kadastro Yüksek Mühendisi. 1978-81 yılları arasında memurluk görevinde bulundu. 1985 yılından itibaren ülke genelinde planlama ve alt yapı konusunda serbest çalıştı. 1990 yılından itibaren RP, FP ve AKP’de il yönetim kurulu üyeliği ve başkan yardımcılığı görevinde bulundu. 1994-2011 yılları arasında 17 yıl boyunca belediye meclis üyeliği yaptı. 7 yıldır Büyükşehir Belediye Başkan Vekilliği ve İmar Komisyonu Başkanlığı görevinde bulundu. İngilizce biliyor. Evli ve 3 çocuk babası.

MEHMET ALİ OKUR
Tokat’ta 1973 yılında doğdu. Gebze İmam Hatip Lisesi’nden sonra işletme fakültesinden mezun oldu. Gebze’de 23 yıldır ithalat-ihracat yapan bir şirketin yönetim kurulu başkanlığını yapmakta. Evli ve 3 çocuk babası, orta derece İngilizce ve Arapça bilmekte. 2001 yılında AKP Gebze İlçe kurucu yönetim kurulu üyeliği, 2002 yılında teşkilat başkanlığı, 2003 yılında Gebze İlçe Başkanlığı’na seçildi.

SAMİ ÇAKAR
Trabzon’da 1958 yılında doğdu. Atatürk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nden mezun oldu. 1983-1985 yılları arasında Antalya Lisesi’nde Tarih Öğretmenliği, Genelkurmay Askeri Tarih ve Stratejik Etüd Başkanlığı’nda tarih uzmanı olarak görev yaptı. 1985 yılında Bank Mettal’ta bankacılık hayatına başladı. 1987 yılında Faisal Finans Kurumu A.Ş.’ye geçti. 1997’de Albaraka Türk A.Ş.’ye İzmit Şube Müdürü olarak atandı.

MÜGE OLŞEN
Ardahan’da 1969 yılında doğdu. İlk ve orta öğrenimini Ardahan’da tamamladı. 1989 yılında Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’ni bitirdi. 1990 yılında Körfez 50. Yıl Lisesi’nde 1 yıl sözleşmeli İngilizce öğretmenliği yaptı. 1991 yılında İzmit SSK Hastanesi’nde sorumlu eczacı olarak göreve başladı. 1998’den itibaren serbest eczacı olarak görevine devam etmektedir. Evli ve 2 çocuk annesidir. 2003 yılında AKP yönetim kurulu üyeliği ile siyasi hayatına başladı. Çeşitli komisyonlarda görev yaptı. 2009 yılında il sekreterliği görevine getirildi.

SERKAN SEYHAN
İstanbul’da 1979 yılında doğdu. İlk ve orta öğrenimi Kocaeli’de, yüksek öğrenimi Sakarya Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde tamamladı. Yüksek Öğrenim Yurt Müdürlüğü, özel bir okulun eğitim koordinatörlüğü görevlerinde bulundu. Halen uluslararası bir holdingte görev yapıyor. Yurt dışında Cezayir, İran Kalite Yönetim Projeleri, Suriye’de Medeniyetler Atlası fizibilite çalışmalarını yürüttü. Şuan ise Manevi ve İktisadi Kalkınma Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı, Türkiye Kalite Derneği delegesi, Akademi Hayat Eğitmeni görevlerinde bulunmakta. Evli ve 2 çocuk babası.

YALÇIN COŞTUR
Giresun’da 1975 yılında doğdu.. 32 yıldır Gebze’de ikamet ediyor. İlk, orta ve lise eğitimini Gebze’de, lisans eğitimini ise Eskişehir Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Maliye Bölümü’nde tamamladı. Mesleki açından mali müşavirliğin yanı sıra Gebze’de inşaat sektöründe faaliyet gösteren aile şirketlerinin yönetim kurulu başkanlığını sürdürmektedir. Evli ve 3 çocuk babası. Aktif siyasete 2001 yılında Gebze ilçesinde kurucu yönetim kurulu üyesi olarak başladı. Ardından sırasıyla 1 yıl ilçe sekreterliği, 6 yıl teşkilat başkanlığı, 2 yıl siyasi ve hukuki işler başkanı olarak görev yaptı.

AKP’DE ADAYLARIN ÜLKE GENELİNDE DURUMU
Adayların cinsiyet analizi
Erkek: 472
Kadın: 78

Adayların özür durumu
Engelli:11
Engelli değil:539

Adayların yaş analizi
25-30 Yaş Arası: 24
30-35 Yaş Arası: 51
35-45 Yaş Arası: 200
45-55 Yaş Arası: 180
55 Yaş Üstü: 95

12 Nisan 2011 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR