“Uluslararası bilim konferansı” Yunanistan’da yapıldı

İSU Genel Müdürlüğü’nün ve Yalova Üniversite’sinin paydaş olduğu, Karadeniz’e komşu olan ülkelerin (Romanya, Gürcistan, Moldova, Ermenistan, Ukrayna,...

BÜYÜT

İSU Genel Müdürlüğü’nün ve Yalova Üniversite’sinin paydaş olduğu, Karadeniz’e komşu olan ülkelerin (Romanya, Gürcistan, Moldova, Ermenistan, Ukrayna, Türkiye ve Yunanistan)  kırsal bölgelerinde doğal arıtma yöntemlerini ve özellikle yapay sulak alanları geliştirmek ve uygulamak amacıyla yerel ve bölgesel yönetimlerde en geniş kitleye ulaşmayı hedefleyen bir ortaklık ağı olan WASTEnet projesi kapanış toplantısı ‘’Uluslararası Bilim Konferansı’’ kapsamında Yunanistan Kavala’da gerçekleştirildi.

 

Projenin lider ortağı Kavala Belediyesi Su ve Kanalizasyon Kurumu-DEYAK’ın (Yunanistan) ev sahipliğinde organize edilen program, projenin İdari Komite Toplantısı ile başladı. Üç gün süren toplantı başta Kocaeli olmak üzere Türkiye’nin farklı illeri ve Avrupa ülkelerinden katılımcılar eşliğinde, Bilim Konferansıyla devam etti. ‘’Atıksu Yönetimi İçin Sürdürülebilir Çözümler’’ konu başlığına sahip konferansta İSU Genel Müdürlüğünden iki katılımcı, IPA ortağı Yalova Üniversitesi’nden ise üç katılımcı yer aldı.

 

Avrupa Su Araştırma Derneği’nin himayesi altında organize edilen ve aynı zamanda WASTEnet programının final etkinliği olan konferans kapsamında, doğal arıtma sistemlerinin örnekleri, arıtma sistemlerinin etkinliklerinin değerlendirilmesi, tehlikeli atıkların yönetimi, sürdürülebilirlik kapsamında atıksu arıtma tesisleri tartışılmış ve farklı ülkelerden katılımcıların deneyimleri paylaşılmıştır.

 

Bu konferansla, alandaki en uygun bilgiyi yaymak, uluslararası uzmanlardan ve yerel, bölgesel ve ulusal basamaklardaki karar mercilerinden oluşan izleyiciler ile deneyimleri paylaşmak, bu Karadeniz Ülkelerinin AB temsilciliği, Sivil Toplum Örgütleri, mesleki dernekler, özel sektör uzmanları ve diğer büyük aktörler ile en geniş Karadeniz Havzası bölgesindeki, derin uluslararası iş birliği ve daha geniş teşvik ve yerel topluluklar için elle tutulur sonuçları yönetmek ve kararlı bir biçimde proses başlatmak için katkı sağlanması beklenmektedir.

 

Wastenet projesi kapsamında, İSU Genel Müdürlüğü ve Yalova Üniversitesinin ev sahipliğinde Aralık(2014) ayında Kocaeli’de, gerçekleştirilen Çalıştay programı ve Nisan (2015) ayında Ukrayna - Odessa’da yapılan toplantının ardından organize edilen Yunanistan - Kavala konferans programı, Maditos kasabasında yer alan Doğal Arıtma Sistemi işletmesindeki çalışma ziyareti ile sona erdi.

30 Haziran 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR