SANTEK’13 açıldı

Kocaeli Sanayi Odası (KSO), Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) ile Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’nın (MARKA) işbirliğiyle düzenlenen Doğu Marmara Sanayi ve T...

BÜYÜT


Kocaeli Sanayi Odası (KSO), Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) ile Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’nın (MARKA) işbirliğiyle düzenlenen Doğu Marmara Sanayi ve Teknoloji Fuarı (SANTEK’13) dün açıldı
Kocaeli Büyükşehir belediyesi Fuar Merkezi’ndeki (İnterteks) fuarda çoğu ilimizden 138 firma stant açtı ve ürünlerini tanıttı. 27 Eylül tarihine kadar açık kalacak fuar, her gün 11.00-19.00 saatleri arasında gezilebilecek. Fuar, bölgenin ve firmaların kalkınması, tanıtımı için büyük önem taşıyor. SANTEK’13 Fuarı kapsamında, TOSB Otomotiv Yan Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde ve fuar alanında 15 farklı ülkeden 50 yabancı firmanın katılımıyla gerçekleşti. Fuar açılışına Gaziantep Milletvekili Mehmet Sarı, Kocaeli Valisi Ercan Topaca, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu, AKP İl Başkanı Mahmut Civelek, Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Murat Özdağ, KOTO Meclis Başkanı Bülent Karagöz, KSO Meclis Başkanı Hasan Tuğrul, Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Türker Ateş, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mahmut Kösemusul, Kocaeli Büyükşehir Genel Sekreteri Ersin Yazıcı katıldı.

“KOCAELİ EN ÖNEMLİ SANAYİ KENTİ”
Açılış gerçekleşmeden önce fuara dair açıklamalarda bulunan KOTO Başkanı Murat Özdağ, “Verimli ve bereketli bir buluşma olmasını diliyorum. Kocaeli en önemli sanayi kenti. Diğer alanlarda da kendini ön plana çıkarmaya devam ediyor. Temennimiz Kocaeli’nin fuar şehri olması için start vermek ve yılın 12 ayında fuarlar düzenlemek” dedi.

MATCH4INDUSTRY ETKİNLİĞİ
KOSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Kocaeli İstanbul’dan sonra Türkiye’nin en gelişmiş ikinci büyük sanayi bölgesi. Kişi başı gayri safi katma değerde 13.300 dolarla Türkiye’de ikinci sırada olan, Türkiye dış ticaretinin yaklaşık yüzde 18’inin gerçekleştiği bir bölge” dedi. 16 farklı ülkeden, 60 yabancı firma temsilcisi ile 90 Türk firma temsilcisi arasında ikili görüşmeleri şeklinde gerçekleştirilecek olan Match4industry etkinliğini; bölgenin ve firmaların kalkınması ve tanıtımı için büyük bir fırsat olarak gören Zeytinoğlu, “Bölgede bu kapsamda uluslararası bir etkinlik ilk kez gerçekleştiriliyor” dedi.

“ÜRETENİN ÖNÜNDEKİ
ENGELLERİ KALDIRIYORUZ”
Fuarda en önemli amacın ürün tanıtmak olduğunu söyleyen Karaosmanoğlu, “Her hafta bir fabrikaya gitmeye çalışıyoruz. Santek fuarımız çok önemli bir fuardır. Türkiye’deki en önemli üretimler Kocaeli’de oluyor. Kentimizin kıymetini iyi bilelim. Üreten insan değerli insandır. Üretenin önünde engel varsa kaldırıyoruz. Aşılmaz engelleri aştık” şeklinde konuştu.

“İLERİ TEKNOLOJİ KULLANANLAR AVANTAJLI”
İleri teknoloji kullanan bölgelerin avantajlı durumda olduğunu belirten Vali Ercan Topaca, “İlimiz ülkemizin teknoloji üssü, arge merkezi haline geliyor. Sanayinin hem nimetlerini hem de külfetlerini taşıyoruz. Külfeti azaltmak biraz daha ileri teknoloji kullanmakla mümkündür” diyerek bu fuarı desteklediklerini ifade etti. Konuşmalardan sonra protokol hep birlikte açılışı gerçekleştirdi.

25 Eylül 2013 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR