Türkkan: Sizin medeniyet anlayışınız bu mu?

Türkkan, Kocaeli’de uzun zamandır elektrik kesintileri yapıldığını, Kocaeli'de yaşayanların uzun zamandır karanlığa mahkûm edildiğini ifade etti. MHP...

Türkkan, Kocaeli’de uzun zamandır elektrik kesintileri yapıldığını, Kocaeli'de yaşayanların uzun zamandır karanlığa mahkûm edildiğini ifade etti. MHP’li vekil, Kocaeli’de elektrik dağıtım işini yapan SEDAŞ’ı şu sözlerle eleştirdi: “Kocaeli'de elektrik dağıtım işinden kim sorumlu? Sakarya Elektrik Dağıtım AŞ, yani SEDAŞ. SEDAŞ'ın 2012'nin ilk on ayında 59 bin kez elektrik kestiğini biliyor musunuz Kocaeli'de? Bakın, bir şey söyleyeceğim, tam 59 bin kez elektrik kesiliyor. Bir de Kocaeli'nin sanayi kenti olduğunu, üretim yapan fabrikalara sahip olduğunu düşünürseniz bu elektrik kesintisinin ne kadar büyük zararlara vesile olduğunu biraz daha düşünebilirsiniz.

 

“ELEKTRİK MEDENİYETTİR” YAZIYOR SİZİN MEDENİYET ANLAYIŞINIZ BU MU?

Türkkan, SEDAŞ’ın internet sitesinde yazan yazı üzerinden yüklendi: “Yazan ifade aynen şu: ‘Elektrik medeniyettir’ Sizin medeniyet anlayışınız bu mu arkadaşlar? Kocaeli'yi karanlığa mahkûm etmek midir elektrik anlayışınız? Karanlıktan gelen, karanlığa giden insanların Kocaeli'ni karanlığa mahkûm etmekten başka hiçbir hedefleri olamaz. Sizler zaten karanlık insanlarsınız.

Kocaeli'de elektrik kesintileri nedeniyle vatandaşların mağdur olduğunu vurgulayan MHP’li vekil, şikâyet bildirmek için bile muhatap bulunamadığını söyledi. SEDAŞ’tan herkesin şikâyetçi olduğuna vurgu yapan Türkkan; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın elektrik kesintileri ile ilgili sözlerini hatırlattı:

“SEDAŞ'tan şikâyetçi olmayan yok, mahalle muhtarları şikâyetçi, köy muhtarları şikâyetçi, vatandaş şikâyetçi, belediye başkanları şikâyetçi, hatta Adalet ve Kalkınma Partisinin Kocaelili Bakanı Sayın Fikri Işık bile şikâyetçi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık Kocaeli'de yaşanan uzun süreli elektrik kesintilerinin ardından şehre gelerek toplantı yapmış. Toplantıda SEDAŞ yetkililerini dinlemiş, sonra da şöyle demiş: ‘Bu çağda yetmiş iki saat elektriksiz kalmayı izah edemezsiniz’ 2 Ocak tarihinde 24 köye elektrik verilmemesine tepki göstermiş Sayın Bakan ‘Bu kadar perişanlığı hatırlamıyorum’ demiş. ‘2002'den beri bu kadar uzun ve sert elektrik kesintisine rastlamadık.

Daha önce kar yağmıyor muydu bu ülkeye? Yaşanan sorun sanki bir başka gibi. Gerekli bakım ve onarımlar yapılmıyor mu yoksa?’ diye sormuş ve eklemiş: ‘Marmara depreminde dahi bu kadar uzun süreli elektrik kesintileri yaşanmadı’ Ben de buradan soruyorum Sayın Bakan’a: O zaman iktidarın ortağı kimdi? Milliyetçi Hareket Partisi’ydi. Dolayısıyla, bizim koalisyon hükümetimizde böyle bir şey yaşanmadı. Sayın Bakan’dan bu itirafı duymak bizi memnun etmedi dersek yalan söylemiş oluruz”

MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan Kocaeli'de nabzını tuttukları köylerde trafoların ya eski ya bakımsız olduğunu ifade etti:

“Köylüler bize öyle şeyler anlatıyor ki güler misiniz, ağlar mısınız bilemezsiniz. Kocaeli'nin bazı köylerinde esen kuvvetli bir rüzgârın bile elektrik kesintisine yol açtığını, hatta elektrik direklerine leylekler konunca bile elektriklerin kesildiğini söylüyorlar. Seçim zamanında trafolara giren kediler, kış aylarında da Kocaeli'nin trafolarına girmeye başlamış. Ben de verdiğim soru önergelerinde köylülerimizin yaşadığı bu sıkıntıları dile getiriyorum. Sayın Enerji Bakanından genellikle köylerdeki trafoların bakımlarının düzenli olarak yapıldığı, programlı çalışmalarla kontrol edildiği yanıtı geliyor ama durum ortada.”


SİYASİ İKTİDAR ÖZEL SEKTÖRDEN HESAP SORAMIYOR

Elektrik kesintilerinin hava şartlarıyla ilgili olduğuna inanmadıklarını söyleyen MHP’li vekil, temel neden altyapı yetersizliği dedi:

“Elektrik kesintilerinin temel nedeni altyapı yetersizliğidir. Özel sektör altyapıyı ihtiyaca göre geliştirme, hizmet ve yatırım yapmıyor, siyasi iktidar da bunun hesabını soramıyor. Aklımıza da bir soru geliyor, sizler SEDAŞ'a ortak mısınız?”

 

15 Ocak 2015 Kocaeli- Siyaset


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR