Fikri Işık: Dövizin ateşi çocuğun ateşine benzer

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, doların geçen hafta olduğu gibi bu haftaya da rekorla başlamasına ilişkin, "Dövizin ateşi çocuğun ateşi...

BÜYÜT

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, doların geçen hafta olduğu gibi bu haftaya da rekorla başlamasına ilişkin, "Dövizin ateşi çocuğun ateşine benzer. Burada bazen salgın olur çocuğun ateşi yükselir. Burada önemli olan bu ateşin kalıcı bir hastalığa dönüşmemesi noktasında dikkatli olmak ve gereken önlemi almak gerekir. Önemli olan bu yükselişin kalıcı olmamasını sağlamak. Çocuğun ateşiyle doların ateşini dengede tutmak lazım" değerlendirmesinde bulundu.

 

Işık, NTV'de gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. "Milletvekili adaylığı için bürokrasiden istifalar yoğunlaştı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan da istifa etti. Görüşlerinizi alabilir miyiz?" şeklindeki bir soru üzerine Bakan Işık, "Her seçim döneminde bu olur. Bu dönemde de bürokrasiden siyasete geçmek isteyen epey arkadaşımız var. Tabi pek çoğu Türkiye'de güzel işler yapmış arkadaşlar. Hakan Fidan bugüne kadar bilgisiyle, performansıyla oynadığı rol ve inisiyatifle Türkiye'nin son dönemde belki de en güçlü bürokratlarından biri. Onun siyaseti tercih etmesi belki bürokrasi açısından bir kayıp olabilir ama siyaset açısından kesinlikle bir kazanç olur" ifadelerini kullandı.

 

"2014 YILINDAKİ GİBİ BİR KURAKLIK YAŞAMAYACAĞIMIZ GÖRÜNÜYOR"

Bakan Işık, uygulanan faiz indirimine yönelik de, "2014'te bizim enflasyondaki en büyük sıkıntımız tarımdaki kuraklıktı. Bu ve döviz kurundaki artıştı. Bu sene 2014 yılındaki gibi bir kuraklık yaşamayacağımız görünüyor. Hava şartları bu noktada fazla bir riskin kalmadığını gösteriyor. Enflasyon geçmiş 12 aydır. Faiz gelecekle ilgili bir konudur. Biz, faizlerin düşmesi gerektiğini düşünüyoruz. Faizin enflasyonu artırıcı bir etkisi var. Birçok ülkede faiz indirimine yönelik adımlar atılıyor. Yüksek faiz üreticinin finansmana erişimi zorlaştırıyor" açıklamasında bulundu.

 

"ÇOCUĞUN ATEŞİYLE DOLARIN ATEŞİNİ DENGEDE TUTMAK LAZIM"

"Dolar bu haftaya da rekorla başladı. 2.49'u gördü. Bu gelişmeyi sonuçları açısından nasıl değerlendirirsiniz?" sorusuna Bakan Işık, şöyle dedi:

"Dövizin ateşi çocuğun ateşine benzer. Burada bazen salgın olur çocuğun ateşi yükselir. Burada önemli olan bu ateşin kalıcı bir hastalığa dönüşmemesi noktasında dikkatli olmak ve gereken önlemi almak gerekir. Önemli olan bu yükselişin kalıcı olmamasını sağlamak. Çocuk ateşlendiğinde aman hemen anında müdahale edelim demek de ne kadar gerçekse her dövizin hareketlendiğinde aynı tepkiyi vermek isabetsizdir. Merkez Bankası'nın gereken tedbirleri alacağına inanıyorum. Çocuğun ateşiyle doların ateşini dengede tutmak lazım"

09 Şubat 2015 Kocaeli- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR